23 czerwca 2017 Udostępnij

Jak nakarmić małe kotki?

Małe kotki - karmienie 

Gdy mamy do czynienia z małymi kotami musimy mieć świadomość tego, że ich wzrost jest w dużej mierze uzależniony od pożywienia, jakie przyjmują. Co zatem należy im podawać, aby były pełne energii i zdrowe?

Trudno nie zgodzić się z osobami, które nieco żartobliwie zwracają uwagę na to, że małe kotki przypominają nieco małe dzieci. Ich potrzeby żywieniowe zmieniają się w miarę rozwoju, a opiekun musi na nie odpowiednio reagować. Etap wzrostu przypada na pierwsze kilka miesięcy życia kota i należy dołożyć starań, aby pokarm podawany mu wówczas był nie tylko wartościowy, ale i zbilansowany. Tu szczególny nacisk kładzie się na tłuszcze, białka oraz wapń.

Gdybyśmy chcieli wskazać wyznacznik odpowiedniego żywienia w tym okresie, z pewnością w pierwszej kolejności musielibyśmy wspomnieć o właściwym przybieraniu na wadze. Kocięta są bardzo aktywne fizycznie, co sprawia, że ich posiłki powinny być kaloryczne. W tym okresie regularne sprawdzanie wagi małego kota jest szczególnie ważne, już na tym etapie życia zwierzęcia można bowiem doprowadzić do nadwagi. Oczywiście, nie ma jednego tylko czynnika wpływającego na prawidłowy przyrost wagi, przyjmuje się jednak, że jej zmiany powinny wynosić od 10 do 30 gramów w ciągu dnia.

Jak karmić małego kotka? 

Gdy kocięta dorastają w naturalnych warunkach, przez pierwsze cztery tygodnie życia spożywają jedynie bogate w mleko i wapń mleko matki. Jeśli więc mamy do czynienia z taką sytuacją, nie powinniśmy w tym okresie wprowadzać żadnych dodatkowych produktów. Może się okazać, że dokarmianie kotka staje się koniecznością, w takim przypadku jednak jedynym rozwiązaniem, które można zaakceptować jest specjalny preparat stanowiący substytut mleka kociej mamy. Podawanie mleka krowiego może okazać się wyjątkowo szkodliwe.

Gdy upłyną pierwsze cztery tygodnie, czas na inaugurację procesu odstawiania kotka od mamy. Nie można tego robić zbyt gwałtownie, warto więc wprowadzać pokarm stały nie tylko stopniowo, ale i w dość małych porcjach. Tu znakomicie sprawiają się niewielkie kąski mokrej karmy oraz chrupki rozmoczone w wodzie. Najlepiej podawać je na płaskiej miseczce, dzięki czemu kot szybciej zrozumie, na czym polega nowy sposób odżywiania się. Początki nie są łatwe, czasem więc podawanie zwierzęciu pokarmu na palcu jest więc koniecznością. Nie należy jednak wywierać na niego presji, jeśli nie chce jeść.

mały kotek jak karmić?

Kolejnym krokiem jest stopniowe zwiększanie udziału pokarmów stałych w kociej diecie. Nie można też zapominać o tym, że bardzo duże znaczenie ma ich różnorodność. Mokra karma i chrupki mogą być więc uzupełniane o suche jedzenie dla kotów, choć i w tym przypadku najlepiej jest koncentrować się na niewielkich jego porcjach. Układ pokarmowy małego kotka bywa bardzo wrażliwy, nie należy więc przesadzać z ilością nowych pokarmów, jakie się mu dostarcza.

Czym karmić małego kotka? 

Gdy kociak ma już dwa lub trzy miesiące, można postawić na odżywianie się przez niego pokarmem stałym, choć cały czas należy pamiętać o tym, że powinny być to produkty wysokiej jakości, maksymalnie zbilansowane. Osiągnięcie idealnych proporcji jest nie tylko dość trudne, ale i czasochłonne, można więc zdecydować się także na podawanie kotu suchych karm przygotowanych już przez producentów i dopasowanych potrzeb zwierząt w jego wieku.

Nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby wzbogacać posiłki o mięso i to nie tylko gotowane, ale i surowe. Oczywiście, przy zakupie posiłków gotowych wskazane jest każdorazowe upewnienie się, dla kogo są one przeznaczone. Karmy dla maluchów zwykle zawierają dodatkowe składniki stymulujące ich wzrost, o których nie ma mowy w przypadku karm przeznaczonych dla starszych kotów. Nie można też zapominać, że początkowo najlepiej podawać posiłki mokre, z których strawieniem kot będzie miał mniejsze problemy.

Pamiętajmy też o znaczeniu, jakie ma ilość oraz sama częstotliwość podawania posiłków. Tu pomocni okazują się sami producenci karm i przygotowane przez nich zalecenia. Na większości opakowań znaleźć można zresztą specjalne tabele, z których możemy wyczytać, jakie ilości produktu są wskazane w przypadku naszego kota.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)