3 czerwca 2020 Udostępnij

Karma dla szczeniaka a karma dla dorosłego psa – czym się różnią?

Niektórzy właściciele psów uważają, że dostosowywanie karmy do wieku psa jest fanaberią. Trzeba przecież zwracać tylko uwagę na zawartość mięsa i brak szkodliwych substancji w karmie. To jednak błędne podejście. Karma dla szczeniaka ma bowiem diametralnie inny skład niż karma dla dorosłego psa. Czym różnią się obie wersje?

Co zawiera karma dla szczeniaka?

Na początku swojego życia szczeniak żywi się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Ono stanowi podstawę jego pożywienia i dostarcza mu odpowiednich do właściwego rozwoju składników. Z czasem jednak mleko zostaje odstawione. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniej karmy. Najlepiej zacząć od karmy mokrej o lekkiej konsystencji. Ona będzie bowiem lepiej przyswajalna dla malucha. Zwyczajnie łatwiej ją będzie pogryźć i zjeść. Z czasem można zaserwować swojemu pupilowi karmę suchą. Ten etap następuje z reguły w ósmym tygodniu życia. Czym charakteryzuje się karma dla szczeniaka? Przede wszystkim dużym ładunkiem energetycznym i kalorycznym. Szczenięta znajdują się bowiem w fazie intensywnego wzrostu i potrzebują solidnego materiału budulcowego.

Między szczeniakiem a dorosłym psem

Kiedy pies zaczyna już nabierać wagi i konkretniejszych gabarytów, wchodzi w etap juniora. Nadal potrzebuje dużo energii, ale nie rośnie już tak gwałtownie. Najczęściej wystarczą mu też trzy posiłki dziennie, a nie jak do tej pory pięć, a nawet sześć posiłków. Należy jednak podkreślić, że ten etap kilkumiesięcznego psa nie jest jeszcze dorosłością. W sklepach zoologicznych znajdziemy na pewno karmę dostosowaną do tego wieku. Karma dla szczeniaka będzie wówczas zawierała wiele kwasów omega-3, dzięki którym kot zyska zdrowe i mocne kości oraz zęby.

Co zawiera karma dla dorosłego psa?

W wieku kilkunastu miesięcy pies osiągnie wreszcie pełną dojrzałość. Jego wielkość osiągnie "wysokość przelotową" i będzie można mu zaserwować karmę dla dorosłych psów. Tego typu jedzenie posiada bardziej zróżnicowany i ustabilizowany skład. Co istotne, karmę należy dostosować do rasy, gabarytów oraz stylu życia psa. W specjalistycznych sklepach zoologicznych znajdziemy na przykład karmę dedykowaną psom sterylizowanym lub kastrowanym. Takie karmy ograniczą apetyt pupila, dzięki czemu nie nabawi się nadwagi.

Czy to się różni?

Jak zatem widać, karma dla szczeniaka zdecydowanie różni się składem od karmy dla dorosłego psa. Nie jest wszystko jedno, jaką karmę wybierzemy. Warto starannie przeanalizować opis poszczególnych produktów i wybrać karmę najlepiej dostosowaną do potrzeb pupila.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)