23 maja 2017 Udostępnij

Jak wybrać pokarm dla rybek akwariowych?

Właściciele rybek akwariowych doskonale wiedzą, jak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej karmy. Na rynku dostępne są wysokiej jakości produkty o starannie dobranym składzie. Najczęściej mają one formę niewielkich płatków lub granulek. Można oczywiście znaleźć produkty o wyższej lub gorszej jakości. W większości przypadków decydując się na coś od znanego i cenionego producenta możemy mieć pewność, że otrzymujemy zdrową karmę dostarczającą naszym rybkom wszystkiego, co jest im potrzebne.

Pokarm dla rybek akwariowych

Przed pojawieniem się karm dla rybek o wysokiej jakości, hodowla rybek akwariowych była powszechnie kojarzona z niezbyt angażującym, prostym hobby. W momencie, kiedy takie produkty trafiły do sklepów nastąpiła swego rodzaju rewolucja w patrzeniu na takie pasje. Co więcej, sprawiło to, że hodowla niektórych rybek uważanych za szczególnie wymagające w opiece stała się znacznie łatwiejsza i bardziej powszechna. Wielkim wyzwaniem w przypadku takich gatunków ryb było dotychczas zapewnienie im prawidłowej diety, bogatej we wszystkie składniki odżywcze. Teraz znalazło się to na wyciągnięcie ręki.

Istnieją co prawda osoby twierdzące, że same karmy nie wystarczą do stuprocentowego zaspokojenia potrzeb rybek. Opinie takie nie są jednak w żaden sposób potwierdzone, zaś niektóre badania naukowe wręcz im przeczą. Wykazały one bowiem, że składniki odżywcze zawarte w dobrej karmie zapewniają jak najbardziej prawidłowy rozwój wszystkim rybkom, które karmione były w ten sposób. Można zatem bez żadnych obaw stosować takie produkty we własnym akwarium.

Oczywiście, poszczególne karmy dla rybek znacznie różnią się od siebie jakością. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę, bowiem zbyt długie stosowanie marnych produktów może mieć negatywny wpływ na zdrowie rybek. Wydając odrobinę więcej pieniędzy można kupić produkty, które odznaczały się będą znacznie lepszym składem i dostarczą naszym rybkom wszystkiego, czego potrzebują do prawidłowego rozwijania się.

Dodatkową zaletą lepszych karm dla rybek jest fakt, że można je znacznie dłużej przechowywać. Przyjmuje się zasadę, że po otwarciu opakowania takiej karmy należy zużyć je w całości w ciągu pół roku – jest to zatem zakup na dłuższy czas. Efekt ten osiąga się głównie ze względu na obniżoną zawartość wilgoci w takich produktach; sprawia to, że karma taka znacznie dłużej zachowuje świeżość.

rybki akwariowe karma

Jaki pokarm dla rybek akwariowych wybrać? 

Karmy dla rybek dostępne obecnie w sklepach dostępne są w czterech podstawowych formach: płatki, niewielkie czipsy, granulat oraz tabletki. Karma w formie płatków to najbardziej tradycyjne i doskonale wszystkim znane rozwiązanie. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o prawidłowym dawkowaniu. Nie można wsypywać do akwarium zbyt dużej ich ilości, bowiem w takiej formie szybko rozpadają się w wodzie. Rybki nie są wówczas w stanie ich zjeść, a takie resztki mocno zanieczyszczają akwarium.

Lepszą wersją płatków są czipsy. Posiadają one znacznie bardziej zwartą strukturę, dzięki czemu nie ulegają rozpadowi w wodzie tak szybko. Są jednak nieco cięższe, przez co szybciej niż płatki opadają na dno. Jest to pewna wada, jeśli zamierzamy nimi karmić rybki bytujące głównie niedaleko powierzchni wody.

Karma w formie granulatów to dość uniwersalne rozwiązanie. Podobnie jak czipsy, granulki odznaczają się większą wytrzymałością i są w stanie dłużej utrzymywać się w całości w wodzie. Dodatkowo są one dostępne w różnych rodzajach o zróżnicowanej wadze. Sprawia to, że sami możemy dopasować czas, po jakim zaczną one tonąć i karmić w ten sposób rybki bytujące we wszystkich strefach akwarium.

Tabletki mają podobne właściwości. Odznaczają się dużą trwałością i nie rozpadają się w wodzie zbyt szybko. Jednocześnie ze względu na większą masę dość szybko opadają na dno. Ich zaletą jest to, że mogą być zazwyczaj przyklejane do ścianek akwarium.

W sklepach znajdziemy zarówno uniwersalne karmy jak i takie, które przygotowane są z myślą o konkretnych gatunkach rybek. Trudno jednoznacznie orzec, czy jest to dobra inwestycja. Być może okaże się, że takie wyspecjalizowane karmy będą miały równie dobre właściwości, co te uniwersalne.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)