9 sierpnia 2017 Udostępnij

Sucha vs mokra karma dla Twojego kota. Jak zbilansować jego dietę?

Jeśli zależy nam na tym, aby kot rozwijał się zdrowo, musimy mieć świadomość tego, że dobra karma dla niego będzie miała priorytetowe znaczenie. Trudno więc uniknąć pytania o to, czy lepiej jest podawać kotu karmę suchą, mokrą, czy też może najskuteczniejszym sposobem będzie łączenie ich ze sobą.

Jaka jest najlepsza karma dla kota?

Koty to zwierzęta wyróżniające się dość specyficznymi potrzebami żywieniowymi. W swoim naturalnym środowisku wcale zbyt dużo nie piją, sięgają przy tym przede wszystkim po niewielkie gryzonie i małe ptaki. To właśnie w organizmach myszy w dużym stężeniu występuje tauryna – nieoceniona dla kociego serca. Jeśli więc sami przygotowujemy kotu pokarm, nie powinniśmy zapominać zarówno o tym, jak i o kilku innych składnikach. Już choćby dlatego wiele osób ma znacznie większe zaufanie do karmy gotowej.

Karma sucha dla kota vs karma mokra dla kota

Naturalne pożywienie kota jest dość zróżnicowane, a jednak wiele osób skłania się ku jednej karmie podawanej przez stosunkowo długi czas. Takie podejście sprawdza się przede wszystkim wówczas, gdy kot ma problemy ze zdrowiem, a tym samym musi przestrzegać odpowiedniej diety. W innych przypadkach może kotu zaszkodzić.

Oczywiście, stosując jedynie karmę suchą, nie musimy wcale ograniczać się do jej jednego typu. Raz na jakiś czas przyda się zmiana taka, jak choćby wymienne stosowanie kilku smaków. Podobne podjeście sprawdza się znakomicie także w odniesieniu do karmy mokrej.

Karma sucha dla kota

Gdybyśmy chcieli wskazać rozwiązanie cieszące się największą popularnością, z pewnością byłaby to karma sucha. Trudno się temu jednak dziwić, skoro jest ona tańsza niż jej mokry odpowiednik, a także – wygodniejsza w aplikowaniu. Należy jednak pamiętać, że zawiera ona mniej wody niż karma mokra.

Sucha karma odznacza się również tym, że jest bardziej skondensowana, a tym samym również bardziej konkretna. Ma też korzystny wpływ na kocie uzębienie. Jeśli chcemy ją stosować, wybierajmy przede wszystkim rozwiązanie o grubszej frakcji, a więc takie, które zmusza kota do wysiłku podczas rozgryzania.

czym karmić kota

Sucha karma cieszy się popularnością wśród właścicieli kotów między innymi dlatego, że nie jest droga. Doceniamy także to, że jej dozowanie, odmierzanie, a następnie także podawanie nie jest skomplikowane. Może być stosowana nawet z wykorzystaniem automatycznego podajnika do karmy, a ponieważ nie zawiera w swoim składzie zbyt wiele wody, możemy mieć pewność, że kot zje jej mniej niż w przypadku karmy mokrej. To ona ma też korzystny wpływ na kocie zęby, a szeroki wybór sprawia, że kotom nie powinno zabraknąć składników niezbędnych dla ich prawidłowego funkcjonowania.

Oczywiście, karma sucha nie jest rozwiązaniem wolnym od wad. Jeśli jest stosowana nieustannie, skutkiem ubocznym takiego działania są kocie problemy z nerkami zwłaszcza, jeśli kot nie sięga zbyt chętnie po wodę. Karma sucha potrafi być też dość monotonna dla samego zwierzęcia, warto więc stosować pokarm zróżnicowany, nawet pochodzący z kilku źródeł.

Jaka mokra karma dla kota

Karma mokra zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że w jej skład wchodzi znacznie więcej wody i wilgoci. Jest nie tylko soczysta, ale i bardziej aromatyczna. Najczęściej składa się ze stosunkowo drobnych kawałków oblanych galaretką albo sosem.

Mokra karma dla kota z dużą zawartością mięsa

Oczywiście, karma mokra może mieć też postać musu lub pasztetu, a jeśli ma być rozwiązaniem wysokiej jakości, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to karma tania. Niestety, najtańsze wersje nie posiadają mięsa w zbyt dużej ilości, a jednym z ich głównych składników są substancje zagęszczające.

Karma mokra to znakomite rozwiązanie, gdy troszczymy się o koci układ moczowy. Posiada duże ilości wody, co ułatwia trawienie nawet, jeśli kot nie przepada za piciem wody,

Mówiąc o zaletach mokrej karmy dla kota należy wspomnieć choćby o tym, że smakuje ona samym kotom. Jest przy tym lżejsza od karmy suchej, co sprawia, że pomaga i wtedy, gdy właściciel musi dbać nie tylko o zdrowie kota, ale i o to, aby ten utrzymywał odpowiednią wagę. Jej cena jest jednak wyższa niż ma to miejsce w przypadku karmy suchej, a ponieważ w jej składzie jest więcej wody, automatycznie mamy do czynienia z karmą, która dostarcza kotom mniej energii niż jej suchy odpowiednik.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze zwłaszcza, że każde zwierzę posiada swoją specyfikę i preferencje. Właśnie dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązanie polegające na łączeniu karmy suchej oraz mokrej.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)