20 stycznia 2023 Udostępnij

Jak ochłodzić psa otyłego? Przewodnik po karmach dla psów z nadwagą

​Jeszcze do niedawna temperatura przekraczająca 25° C była w Polsce traktowana, jako ewenement, okazję do wypadu w góry bądź nad wodę. Dzisiaj to nic nadzwyczajnego i chociaż niemal wszyscy cieszymy się z takiego obrotu sprawy, warto pamiętać, iż owe 25 stopni może przysporzyć nie lada kłopotów naszym psim współlokatorom. Psy nie oddają nadmiaru ciepła w postaci potu, dodatkowo część ras jest do takich upałów po prostu nieprzystosowana. Jak ochłodzić psa? Czy dobór karmy może w tym jakoś pomóc? Sprawdźmy.

  • Jakie są skutki przegrzania psa?

  • Jak chłodzą się psy?

  • Jak zmniejszyć masę ciała u psa?

  • Jak dobierać odpowiednią karmę dla psa?

Przegrzanie u psa – przyczyny i skutki 

W pewnym stopniu niektóre psie rasy stały się ofiarami globalizacji. Psy – nazwijmy je – zimowe są powszechnie dostępne w krajach, w których nigdy nie powinny się znaleźć.

Ich bogata szata idealnie zabezpiecza psy przed ekstremalnie niskimi temperaturami, jednak zupełnie nie radzi sobie z upałem.

W efekcie dochodzi do przegrzania, a to może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, zwłaszcza kiedy pies odznacza się nadmierną masą ciała.

Rasy psów odpornych na niskie temperatury:

  • Bernardyn;

  • Alaskan malamute;

  • Owczarek kaukaski;

  • Owczarek podhalański;

  • Szpic wilczy;

  • Chow – chow.

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje pełnej listy ras psów, które cierpią na skutek upałów, a przecież nie można im odmówić popularności w naszej, coraz cieplejszej strefie klimatycznej.

Dla niektórych ras nawet sam fakt przebywania wewnątrz domu stanowi udrękę, nie mówiąc już o letnim skwarze. Trzeba wspomnieć, że psy pochodzące z zimnych rejonów świata wymagają szczególnej troski, której przejawem będzie choćby dobrze zbilansowana karma dla psa oraz stały dostęp do świeżej wody.

Czy psy potrafią się schłodzić? 

Niestety, natura nie wyposażyła psy w zbyt bogaty arsenał środków zaradczych. W zasadzie ochrona przed przegraniem w przypadku naszych ulubieńców sprowadza się do trzech czynników.

  1. Odprowadzenie ciepła poprzez otwarcie pyska i dyszenie;

  2. Rozszerzanie naczyń krwionośnych i przyspieszenie krążenia krwi;

  3. Gruczoły potowe, które w niewielkiej liczbie ulokowane są w okolicach łap.

O ile jest to wystarczające metody chłodzenia w przypadku, kiedy zwierzę zapomni się w oszalałym pędzie za kotem, o tyle zupełnie nie zdają egzaminu podczas długotrwałego żaru lejącego się z nieba.

Jak schłodzić psa z nadwagą? 

Problem jest o tyle poważny, że psiaki spędzające większość życia w domowych pieleszach nader często cechują się nadmiarem masy ciała. Spowodowane jest to brakiem ruchu, a także nadmierną troskliwością opiekunów w kwestii żywienia. Chodzi niestety o ilość podawanego pokarmu, a nie jakość.

Otyłość u psa może spowodować problemy zdrowotne osłabiające organizm czworonoga. W tej sytuacji upały jeszcze tylko pogorszą sprawę. Innymi słowy, pomóc otyłemu psu może tylko pozbycie się nadmiaru kilogramów i systematyczne długie spacery wymuszające aktywność fizyczną.

Czy karma dla psa ma wpływ na samopoczucie podopiecznego? 

Ogromne, pod warunkiem że karma jest dobrana z rozmysłem przy uwzględnieniu jej właściwości odżywczych i zdrowotnych.

Aby pomóc przyjacielowi, należy zacząć od zbicia wagi, w czym pomóc może internetowy sklep zoologiczny z karmą dla psów, a dokładniej mówiąc, jego oferta. Oferowane tam karmy, podzielone zostały na kategorie, w których szczegółowo opisano, jaka karma jest najlepsza dla konkretnego rozmiaru, wagi i wieku zwierzęcia.

Wybierając karmę, nie należy sugerować się tylko jej wyglądem. Troskliwy opiekun powinien poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.

Jest tam dosłownie wszystko, co powinien wiedzieć właściciel psa:

  • Skład;

  • Dodatki;

  • Analiza;

  • Zalecenia dotyczące karmienia.

A co potem? Potem wystarczy tylko sumiennie stosować się do owych zaleceń, nie przekarmiać pupila i zapewnić mu zacienione miejsce. Piesek w dalszym ciągu będzie ziajał, ale z pewnością przestanie cierpieć, a oto nam wszystkim przecież chodzi.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)