20 czerwca 2017 Udostępnij

Czym karmić swojego psa? Poznaj dobre i złe produkty dla swojego Pupila

Czy pies może jeść surowe mięso, kości? 

Niezbędne składniki diety psiej to:

Mięso

Mięso dla psa powinno się ugotować bądź pozostać tylko i wyłącznie przy sparzenie. Nie powinniśmy podawać naszemu psu kości, które są po termicznej obróbce i zwłaszcza tych drobiowych. Dlaczego? A chociażby dlatego, że kości te mogą pokaleczyć wewnętrzne narządy psie. Do psiej miski nie powinno się wybierać chudziutkiego oraz czystego mięska. Nawet lepiej gdy ma chrząstki oraz gdy jest poprzerastanie. Wybierać należy mięso zróżnicowane po to, aby psu dostarczyć absolutnie wszystkich odżywczych składników. Dla czworonogów, które drobiu jak i także wołowiny nie akceptują należy wybierać koninę, jagnięcinę czy też dziczyznę. Mięsa te jednak powinny pochodzić ze źródła pewnego). Pod uwagę można także brać strusinę. Gdy pies ma problemy z nadwagą to w grę wchodzi tylko i wyłącznie mięso chude. Mam na myśli wołowinę, królika czy też indyka. Nie należy wybierać gotowej mielonki, która jest sprzedawana bardzo często z myślą o psach. Dlaczego? Ponieważ jest one przygotowane z odpadków, które są całkowicie bezwartościowe. Wiele osób uważa, że psom nie powinno się podawać wieprzowiny. Jednak nie jest to prawda. Co prawda nie powinna ona być podstawą żywienia, ale od czasu do czasu nasz pies może ją skonsumować. Kilka razy na miesiąc możemy pokusić się o podanie psom podrobów. Są one przecież bogate w żelazo oraz w witaminy. Jednak nie powinien to być jedyny mięsny składnik diety naszego psa. Ryby dość tłuste oraz bogate w kasy Omega 6 i 3 należy także psu podawać. Powinny to być ryby morskie przynajmniej trzy razy w miesiącu. Ryby przetworzone powinny być unikane przez nas jak i także przez nasze psy, a już szczególnie te będące na diecie. Gdy nasz pies toleruje bez problemu nabiał to raz lub dwa w tygodniu posiłek bezmięsny jest jak najbardziej w porządku. Psu nie należy podawać pod żadnym względem przetworzonego mięsa oraz mięsa konserwowanego, wędlin czy też kiełbas. Jednak te produkty można traktować jako smakołyki pomocne w szkoleniu. Idealna dla psa jest galareta z kurzych łap. To ona jest właśnie źródłem kolagenu jak i także eliminuje konieczność podawania suplementów diety dla psa. 

jak karmić psa?

Wypełniacze

Czy pies może jeść kasze jaglaną, ziemniaki?

Najbardziej popularne wypełniacze to zdecydowanie makaron oraz ryż. Ryż daje uczucie sytuacji i jest zdecydowanie mniej kaloryczny niżeli makaron. Gdy pupil musi swoją wagę kontrolować to sto procent odpowiednim posunięciem będzie odsunięcie makaronu. Gdy psu naszemu chcemy podać szybki posiłek to płatki jęczmienne czy też płatki owsiane wystarczy zalać wodą. Do tego dodać twaróg czy też mięsko i posiłek gotowy. To właśnie płatki owsiane są zdecydowanie najbardziej wartościowym wypełniaczem. Chociażby dlatego, że wspomagają trawienne procesy jak i także zawierają błonnik. Ziemniaków w ogóle nie powinniśmy psom podawać, ponieważ całkowicie są bezwartościowe. Psu można jako przekąskę podawać podsuszone kromki. Jednak może to być tylko i wyłącznie raz na jakiś czas. Kasza jaglana  w Polsce jest bardzo popularna jako dodatek dla naszego psa. Jednak szczególnie wartościowa dla psów to ona nie jest.

Czy pies może jeść owoce i jarzyny? 

Zdecydowanie warzywa kapustne jak i także warzywa strączkowe nie powinny być podawane naszym psom w nadmiarze. Dlaczego? A chociażby dlatego, że mogę one powodować wzdęcia. Unikać należy także jarzyn, owoców, które z kolei są pryskane nadmiernie pestycydami. Postępować bardzo ostrożnie należy także z czosnkiem oraz z cebulą. To one mogą powodować anemię u naszego pieska. Nie musimy jednak obawiać się gdy nasze pieski zjedzą pół główki cebulki. Musimy jedynie co uważać na ilość. Jednak u małych psów raczej całkowicie warzywa te odstawić. Są jednak jarzyny, które w całości bezpiecznie można podawać. Są to: seler, szpinak, buraki, cukinię, papryki, brokuły czy też kalafior. Niektóre jarzyny możemy podawać nawet surowe. Które warzywka tutaj mam na myśli? Jest to z całą pewnością ogórek, pomidor czy też marchewka. Jarzyny bulwiaste najlepiej jest gotować na parze. Zimą gdy świeżych warzyw nie mamy możemy się posiłkować mrożonymi. Na pewno nie może nasz pies jest awokado. Ma on bowiem w sobie trujący persin, rodzynek, winogron jak i także nektarynek, brzoskwiń, śliwek. Owoce powinny być podawane jako przekąska. Świetne tutaj są banany czy też jabłka. U niektórych psów unikać należy owoców cytrusowych, ponieważ mogą one wywołać żołądkowe sensacje. Każdy właściciel zwierząt chce do swojego psa wszystkiego co najlepsze. Nie ma innej opcji musimy się trzymać wszystkich powyżej wymienionych przeze mnie zasad i uwag.

 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)