27 września 2017 Udostępnij

Jak właściwie odżywiać świnkę morską?

Gdy chcemy troszczyć się o odżywianie świnki morskiej, powinniśmy mieć świadomość tego, że kawie jedzą wyłącznie produkty roślinne. Można podawać im zarówno siano, jak i zieleninę. Nie pogardzą również ziołami, warzywami oraz owocami. W ich diecie szczególnie ważne miejsce zajmuje błonnik.

Karmienie świnki morskiej 

To właśnie siano stanowi podstawę diety świnki morskiej, jest bowiem bogate w tak zwane substancje balastowe. Podając je należy jednak zwracać uwagę na to, aby było nie tylko czyste, ale i suche. W błonnik bogata jest też zielenina, stąd też dążenie, aby również jej udział w diecie świnki morskiej był znaczący. Tu szczególnie interesująca jest lucerna. Jej atutem jest również to, że bez trudu kupimy ją w sklepie zoologicznym.

Co jedzą świnki morskie?

Świnki morskie chętnie sięgają też po zioła, z powodzeniem można im więc podawać zarówno bazylię, koperek, jak i majeranek, malwę, miętę, melisę, pokrzywę i koniczynę. Zioła można zbierać samodzielnie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie również temu, aby kupić je w sklepie zoologicznym.

Jakie warzywa jedzą świnki morskie? 

Po warzywa i owoce należy sięgać przede wszystkim dlatego, że gwarantują śwince morskiej dostęp do wielu składników odżywczych. Najczęściej jest to kapusta pekińska i marchew, choć można podawać też jabłka, brokuły i arbuzy.

co je świnka morska

Gotowe produkty ze sklepu zoologicznego

Sklepy zoologiczne odpowiadają na zapotrzebowanie zgłaszane przez właścicieli świnek morskich, można więc znaleźć w nich wiele produktów przeznaczonych dla tych gryzoni. Najtańsze bazują na ziarnach zbóż jednak droższe są znacznie bardziej wartościowe.

Beaphar – karma dla świnki morskiej

Beaphar Nature to rozwiązanie, które usatysfakcjonuje tych właścicieli świnek morskich, którzy chcą możliwie wiernie odtwarzać ich naturalną dietę. Ta jest bogata w włókno, nie stawia jednak na skrobię w dużych ilościach. Bazą dla niej jest siano z tymotki – bogatej w substancje odżywcze rośliny, która pochodzi z Kanady i jest sprowadzana wprost do Holandii, a więc państwa, w którym produkowana jest karma.

Analizując skład karmy można dostrzec, że jest w niej ponad trzydzieści gatunków traw i ziół różnego rodzaju suszonych na słońcu. Warto tu wspomnieć o włośnicy zielonej, kostrzewie owczej, życicy trwałej, rajgrasie jednorocznym, babce lancetowatej i średniej, wyce siewnej, koniczynie białoróżowej, koniczynie białej i czerwonej, stokłosie bezostnej, szałwii łąkowej oraz o marchwi zwyczajnej, choć lista ta wcale nie jest kompletna.

Idealny pokarm dla świnki morskiej

Karmą Beaphar Nature dla świnek morskich warto się zainteresować przede wszystkim dlatego, że jest ona bogata w wiele wyjątkowo wartościowych składników. Obecny w jej składzie ekstrakt z pestek winogron jest znany jako doskonały przeciwutleniacz, a cykoria dostarcza kawiom inulinę, a więc łatwy do przyswojenia cukier złożony. Jabłka są bogate nie tylko w pektyny, ale i w witaminy, w skład karmy wchodzi przy tym również spirulina – glon, o którym głośno jest już od jakiegoś czasu w związku z tym, że zawiera on nie tylko kwas foliowy i bioflawonoidy, ale również kwas foliowy oraz NKT, o których zbawiennej roli w diecie mówi się coraz więcej. Spirulina dostarcza też cenny chlorofil. Innym ciekawym składnikiem jest yucca. Ta nie tylko przyczynia się do ograniczenia rozwoju bakterii, które sprawiają, że odchody świnki morskiej mają nieprzyjemny zapach, ale także ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Produkt jest też bogaty w witaminę C. Świnki morskie same jej nie wytwarzają, a jednak witamina ta jest im bardzo potrzebna.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)