7 lipca 2021 Udostępnij

8 błędnych przekonań na temat diety Twojego psa

Karmienie czworonoga choć wydaje się łatwe i intuicyjne, w rzeczywistości wcale takim nie jest i może przysporzyć nam – właścicielom nie lada problemów. Wybór odpowiedniej karmy, dawkowanie jej, dzielenie na porcje, pytanie czy dawać też smaczki, a jeśli tak, to jakie, kiedy i za co? Odpowiedzialny właściciel podejdzie do tematu na poważnie i zastanowi się co ląduje w misce jego psa. Dziś chcielibyśmy zgłębić temat mitów i błędnych przekonań na temat psiej diety.

Sklep Zoologiczny Wufy

1) Nie ma znaczenia, jaką karmę podajesz – w końcu karma to karma – to nieprawda, że wystarczy sięgnąć po dowolną karmę podczas zakupów w supermarkecie, bo przecież napełni brzuszek naszego psa. Wybór odpowiednio zbilansowanej, przebadanej i wartościowej karmy ma ogromna znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i zachowania naszego psa! Nie oszczędzajmy na karmie, w przeciwnym razie będziemy musieli sporo zapłacić podczas częstych wizyt u weterynarza.

2) Dokarmianie psa ludzkim jedzeniem to przejawem miłości i dobrego serca – niestety jednak nie i takie postępowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Prowadzi do otyłości, problemów z uzębieniem, a nawet cukrzycy (jeśli podajemy psu słodycze), zniechęca go do spożywania karmy, gdyż ludzie jedzenie wydaje mu się atrakcyjniejsze. Istnieje też spora grupa pokarmów szkodliwych dla psiego organizmu jak np. kakao i czekolada, ksylitol, kofeina.

3) Warzywa i owoce są zdrowe – wszystkie, dla wszystkich i bez wyjątku – choć pozornie tak mogłoby się wydawać i dla ludzi (z wyjątkiem określonych alergii pokarmowych) zasadniczo tak jest, w przypadku czworonogów nie jest to już taka prosta sprawa – istnieję bowiem warzywa i owoce szkodliwe, a nawet toksyczne dla psa! Należą do nich przede wszystkim: winogrona, pestki owoców, cebula i czosnek, szczypiorek, awokado.

4) Pory i ilość posiłków nie mają żadnego znaczenia – wbrew pozorom jest to jednak bardzo ważne. Dzielenie dziennej ilości karmy na odpowiednią ilość porcji, podawanie psu posiłków o stałych, regularnym porach – wywołuje to w nim poczucie stałego rytmu dnia i bezpieczeństwa.

5) Przez całe życie możemy żywić psa w jednakowy sposób – to nie prawda, musimy dopasować rodzaj karmy i żywienia psa do danego etapu jego życia. Inne są karmy dla szczeniąt (https://wufy.pl/collections/karma-dla-szczeniat), inne dla psich seniorów, suczek w ciąży, psów cierpiących na alergię, czy psów aktywnych. To bardzo ważne, aby podążać za naszym psem i na bieżąco wybierać dietę jak najkorzystniejszą i najzdrowszą dla niego.

6) Po co sprawdzać instrukcje na etykiecie albo ważyć porcje – czym więcej, tym lepiej! - bardzo łatwo doprowadzić psa do otyłości, nie trzymając się proporcji podanej zawsze na opakowaniu karmy - najczęściej będzie to przelicznik do masy ciała psa. Sypiemy karmę „na oko”, raz za dużo, raz za mało, z reguły jednak o wiele za dużo, bo wydaje nam się, że tak będzie dla psa najlepiej, nie może przecież chodzić głodny. W rzeczywistości zaś dostarczamy mu nadwyżki kalorii, której nie jest w stanie spalić i która odkłada się w jego organizmie w postaci niepotrzebnego tłuszczu.

7) Psy jedzą kości, to prawda stara jak świat! - to chyba jeden z najczęstszych mitów na temat żywienia psów – już nawet w bajkach i książeczkach dla dzieci głównym atrybutem psa zawsze bywa biała, pyszna kość, z którą się nie rozstaje. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna – podawanie psu kości, szczególnie miękkich i gotowanych, może okazać się dla psa szkodliwe, a nawet śmiertelnie niebezpieczne! Jej fragment może bowiem wbić się w jego podniebienie czy gardło i narobić ogromnym szkód. Zamiast kości warto podawać psom naturalne gryzaki na przykład z poroży jeleniowatych (https://wufy.pl/collections/przysmaki)

8) Wystarczy samo mięso – wiele osób, zwłaszcza wybierających dla psa dietę BARF, podaje mu ogromne ilości czystego surowego bądź gotowanego mięsa, wierząc, że taki właśnie, „dziki” sposób żywienia psów jest najlepszy. Niestety jednak samo mięso nie dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tak jak ma to miejsce w zbilansowanej karmie, a ponadto zbyt duża ilość białka w diecie może doprowadzić do szkodliwego przebiałczenia, skutkującego często różnego typu skórnymi alergiami, ropieniem oczu i uszu, problemami z nerkami i wątrobą.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)