19 października 2020 Udostępnij

W jaki sposób karmić dorosłego psa?

​Każdy opiekun chciałby dawać swojemu psu wszystko, co najlepsze - miłość, wspólnie spędzany czas, frajdę z zabawy, ale też zdrowie. Na ostatni z wymienionych tu elementów ogromny wpływ ma m.in. to, co znajduje się w misce ukochanego czworonoga. Czy wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa i na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Na odpowiednie żywienie psa składa się co najmniej kilka aspektów. Przede wszystkim jest to skład podawanych mu posiłków. Warto w tym kontekście podkreślić, że pomimo ogromnej bliskości, jaką mamy ze swoimi czworonogami, nasze pożywienie musi wyglądać zupełnie inaczej. Nie podawajmy więc zwierzętom tego, co sami jemy. Co więcej, bardzo trudno jest samodzielnie przygotować dania dostosowane do psich potrzeb. Dlaczego? Ponieważ wymaga to dostarczenia odpowiedniej jakości składników, które będą zawierały konkretne ilości substancji odżywczych. Postawmy więc na ekspertów, którzy przygotowują profesjonalne psie karmy. Zapewnimy dzięki temu naszych ulubieńcom zbilansowane i kompletne posiłki, które dostarczą im energii, wesprą zdrowie, a także dadzą frajdę i zaspokoją ich zmysł smakoszy - bo zdrowe odżywianie nie musi być nudne i niesmaczne!

Żywienie psa dorosłego - na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę?

  • W diecie psa powinny znaleźć się odpowiednio dobrane białka, które wesprą m.in. masę mięśniową zwierzęcia, funkcje regulacyjne oraz odpornościowe jego organizmu, a także dostarczą energii.
  • Skoro mówimy o białkach, nie sposób też pominąć aminokwasy - są obecne w wysokiej jakości proteinach pochodzenia zwierzęcego. To właśnie one zapewniają m.in. prawidłową regenerację oraz napięcie mięśniowe.  
  • Bardzo ważne jest także wsparcie zdrowia stawów, co dotyczy szczególnie ras dużych i olbrzymich. Pomoże w tym chociażby glukozamina, która korzystnie oddziałuje m.in. na ruchomość stawów. Co należy do naturalnych źródeł glukozaminy? Znajdziemy ją np. w mączce drobiowej.
  • Odpowiednie żywienie psa wesprze też jego witalność! Wpływają na nią chociażby witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na wiele ważnych funkcji organizmu, w tym np. wytwarzanie energii. Pomocne jest w tym zakresie także żelazo, niezbędne dla prawidłowego transportu tlenu we krwi. 

To tylko niektóre z istotnych dla psów elementów diety - wskazuje się, że łącznie powinniśmy dostarczać naszym czworonogom ponad 40 różnych składników odżywczych. Bardzo ważne są również zdrowe tłuszcze (zwłaszcza kwasy omega-3 oraz omega-6), witaminy A, D oraz E, a także minerały, jak chociażby fosfor, wapń czy cynk.

Wielkość psa a jego żywienie

W trakcie dobierania psich posiłków powinniśmy zwrócić uwagę także na wielkość zwierzęcia. Potrzeby małych ras nieco różnią się od tych, jakie wykazują organizmy dużych psów. Warto zatem sprawdzać, czy dane karmy są pod tym względem zróżnicowane, jak np. karmy Perfect Fit. Są one dostępne w wersji dla małych psów, czyli ważących mniej niż 10 kilogramów, a także w wersji dla większych czworonogów. 

Dlaczego jeszcze rozmiar ma w tym kontekście znaczenie? Granulki karm dla drobniejszych zwierząt są mniejsze i tym samym łatwiejsze do jedzenia - by posiłek mógł być przyjemny. Komfort naszych ulubieńców to spokój także i dla nas!

Żywienie psa - jak często i kiedy

  • Dorosłym psom zwykle wskazane jest podawanie dwóch posiłków dziennie - rano i wieczorem. Powinny stanowić podobne porcje, serwowane o stałych porach.
  • Co ważne, nie podajemy psu jedzenia na chwilę przed spacerem, ponieważ zwiększa to ryzyko trudności trawiennych, a nikt z nas nie życzy przecież swojemu ulubieńcowi takich nieprzyjemności! Posiłki podawajmy więc co najmniej 15 minut po spacerze - dajmy czworonogowi chwilę odpocząć i uspokoić emocje, by mógł w pełni delektować się swoimi smakołykami.

Nie zapominajmy też o stałym dostępie do świeżej i czystej wody! Pełnoporcjowe karmy i odpowiednia ilość płynów to wspaniała podstawa do budowania zdrowia oraz energii naszego czworonożnego ulubieńca!

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)