9 maja 2017 Udostępnij

Szelki dla psa do samochodu

Obroża przestaje być jedyną opcją dla psa, coraz częściej stosowane są tzw. szelki dla psów. Czy takie szelki to dobre rozwiązanie? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze i co warto sprawdzić przed zakupem?

Szelki dla psa 

Oczywiście trudno stwierdzić, czy lepsze są szelki, czy obroża. Zdania są podzielone, a wszystko zależy od danego psa.

Warto wiedzieć!

Korzenie i pomysł na szelki dla psów sięgają tych używanych w psich zaprzęgach. Dopasowana konstrukcja ułatwiała psom ciągnięcie ciężkich sani, pasażerów lub pakunków. Dzisiejsze szelki są oczywiście zupełnie inne, są wygodne dla psów, elastyczne i bezpieczne. 

Jeżeli pies nie przepada za chodzeniem w obroży, to właśnie szelki mogą być dla niego ciekawym rozwiązaniem. Szelki na pewno są rozwiązaniem dla tych psów, dla których obroża jest znacznym ograniczeniem swobody poruszania się.


Szelki to znakomity pomysł dla tych czworonogów, które bardzo się szarpią i trudno je utrzymać na smyczy. Tego rodzaju szarpanie przecież bardzo obciąża szyję psa, a w przypadku bardzo mocnego szarpnięcia – może nawet dojść do urazu. W przypadku szelek nie ma takiego ryzyka. Szyja nie jest jedyną częścią ciała, które jest objęte materiałem, dlatego ciężar szarpiącego psa rozkłada się na wiele punktów. Warto zapoznać się z szelkami dla psów, bo są one doskonałym rozwiązaniem w codzienności z naszym czworonogiem.


Szelki dla psa - rodzaje 


W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów szelek dla psów. Poniżej charakterystyka wybranych rodzajów. W sprzedaży można znaleźć kilka rodzajów szelek dla psów. Najpopularniejsze z nich to:

Szelki dla psa do samochodu 

Posiadają zapięcia, które wpina się w klamrę od pasa w naszym samochodzie.

Szelki na spacer – jest to najczęściej kupowany typ szelek i również ich cena jest najniższa. Dostępny jest szeroki wybór kolorów i rozmiarów. Uwaga! Nie nadają się np. do biegania, czy uprawiania sportu z psem.

szelki dla psa w samochodzie


Szelki sportowe – najczęściej są wykonane z bardziej solidnych materiałów, dzięki którym nie obcierają podczas biegów lub przy obciążeniu. Rodzaje szelek sportowych, które można znaleźć w sklepach to : szelki z obciążeniem, szelki zaprzęgowe, a także szelki do biegania.


Szelki dla psa przewodnika, sportowe


Jak dobrać szelki dla psa? Jak je zmierzyć, dopasować i wyregulować?

Używanie szelek jest niezwykle proste. Bardzo łatwo się je zakłada i nie zajmuje to wiele czasu, a także korzystanie codzienne i ich regulowanie jest bardzo proste. Szczególnie ważne jest dobranie odpowiednich szelek, aby pasowały one na wymiary naszego psa.

Wielkość psa jest ważna, jak również cel, w jakim będą wykorzystywane szelki. Wyróżniamy szelki samochodowe, spacerowe i sportowe.


Szelki dla psa - rozmiar
 

Musimy zebrać następujące miary: długość linii górnej i dolnej, obwód klatki piersiowej w najszerszym punkcie oraz obwód szyi, również w najszerszym punkcie. Pierwszy wspominany wymiar to odległość między punktami, w których dokonaliśmy pomiaru szyi i klatki piersiowej. Natomiast długość linii dolnej to również odległość pomiędzy dolnymi punktami pomiaru szyi i klatki piersiowej. Warto być starannym przy doborze szelek. Nie mogą być one zbyt ciasne, obcierające, czy grube. Powinniśmy unikać modeli z ostrymi krawędziami i elementami, które drażnią skórę psa.
Jeżeli nasz pies jest bardzo aktywny, to przy zakupie warto wziąć pod uwagę materiał szelek, np. wtedy warto wziąć taki szybkoschnący.

Jak wspomniano, regulowanie szelek jest dziecinnie proste. Można regulować długość poszczególnych elementów szelek. Najlepiej regulować je wprost na ciele psa, co nie stanowi żadnego problemu. Warto pamiętać, że szelki powinny być dobrze dopasowane, jednak ani za luźne, ani za szerokie. Jeżeli będą zapięte zbyt mocno, to może to powodować ból u psa.

Wszystkie rodzaje szelek posiadają niezwykle wygodne zapięcia. Dlatego przed zakupem warto upewnić się, że ich poszczególne elementy nie są za luźne dla psa. 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)