10 lutego 2018 Udostępnij

Spirulina dla psa – jak ją podawać?

Spirulina jest algą przypominającą wyglądem idealny, spiralny zwój. Zawiera jedną z najbardziej specyficznych mieszanek składników odżywczych, ziaren, roślin i ziół. Jej niewątpliwą zaletą jest duża zawartość świetnie przyswajalnego białka roślinnego – oscylująca na poziomie 60-70%. Spirulina ma ponadto w swoim składzie bardzo wysokie stężenie beta-karotenu, pierwiastków śladowych, żelaza oraz kwasu tłuszczowego GLA (gamma-linolenowego). Jej niesamowite właściwości sprawiają, że bardzo dobrze wspiera organizm człowieka. Czy można ją jednak podawać zwierzakowi?

Spirulina dla psa

Spirulina – odżywczy skład algi

Spirulina to bogactwo wielu wartościowych składników odżywczych. Zawiera między innymi fikocyjaniny, sulfolipidy i polisacharydy. Wspierają one układ immunologiczny, zmniejszają ryzyko zakażeń, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Spirulina ma dużą zawartość karotenoidów – antyoksydantów wpływających na zdrowie komórek i zmniejszających ryzyko rozwoju nowotworów. Ta substancja jest ponadto bogata w chlorofil, który przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Spirulina dla psa – jak podawać?

Spirulinę możemy dostać w formie kapsułek, które można pokruszyć i dodać do jedzenia lub proszku. Podając spirulinę psu, powinniśmy zacząć od niewielkich dawek oraz unikać łączenia jej z innymi suplementami. Pozwoli to na lepsze dostrzeżenie ewentualnych korzyści oraz poprawy wyglądu skóry i ogólnego zdrowia psa. Ustalono, że pupilom o wadze mniejszej niż 5 kg powinno się podawać pół łyżeczki spiruliny każdego dnia. Cięższym psom możemy podawać nawet do 2 łyżeczek tej substancji.

Spirulina dla psa

Jaka spirulina dla psa?

Podczas wyboru odpowiednich suplementów dla naszego psa powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Niestety, przy jej niezachowaniu, możemy trafić na produkt wątpliwej jakości, który ma niewiele wspólnego z prawdziwą spiruliną. Suplement taki powinien pochodzić z ekologicznych upraw od sprawdzonego dostawcy oraz posiadać odpowiednie certyfikaty jakości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie podajemy naszemu psu produktu skażonego sztucznymi nawozami.

Spirulina powinna być uprawiana w określonych i kontrolowanych warunkach. Wysokiej jakości sinice hoduje się w czystym i wolnym od zanieczyszczeń środowisku. Hodowca musi też zadbać o odpowiedni akwen oraz otwartą przestrzeń z dostępem do odpowiedniej ilości świeżej wody, powietrza i promieni słonecznych. Jak więc poznać spirulinę dobrej jakości? Ma ona ciemnozielony kolor oraz charakterystyczny, morski zapach, który przypomina wodorosty. Dobra spirulina zachowuje się w dotyku jak zmielona mąka, jest też matowa oraz sucha.

Niestety, istnieją producenci, którzy hodują algi w nieprzeznaczonych do tego celu zbiornikach. Nie dbają przy tym o czystość powietrza i wody ze względu na wysokie koszty, jakie to generuje. Podawanie naszemu zwierzęciu niesprawdzonych mieszanek może skutkować wystąpieniem poważnych kłopotów ze zdrowiem. Pies może nabawić się chorób wątroby i nerek. Uszkodzeniu mogą też ulec układ pokarmowy, oczy oraz gardło.

 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)