7 lipca 2022 Udostępnij

Pomeranian - co to za pies?

​Niewielki i bardzo towarzyski psiak rasy pomeranian to wierny, lojalny przyjaciel.

Charakterystyka pomeraniana

Pomeranian to inaczej szpic miniaturowy. Jego rozmiary są niewiele większe od chihuahua - najmniejszego psa na świecie. Z reguły pomeranian waży 1,8 -3,5 kg i ma do 22 cm w kłębie. Jego charakterystyczna, pusząca się sierść nadaje mu uroku. Długi włos występuje bowiem w parze z gęstym podszerstkiem, co sprawia, że psiak przypomina pluszową zabawkę.

Pomeranian wbrew swojej niepozornej posturze jest bardzo odważny. Świetnie sprawdza się jako stróż. Choć nie obroni nikogo przed włamywaczami, jest nieufny i z pewnością da znać, że dzieje się coś wartego uwagi. Szpic miniaturowy należy do ras głośnych, dlatego istotną rolę odgrywa dyscyplina, umiejętność odczytywania psich sygnałów i panowania nad nimi.

Właściciele pomeraniana nie muszą nastawiać się na bardzo długie, wyczerpujące spacery, ekscytujące przygody i aktywne zabawy każdego dnia. Te psy, zamiast biegać po parku za piłką, z reguły wolą wypoczywać w domowym zaciszu. Dla zachowania pełni zdrowia potrzebują spacerów, ruchu, zabaw, lecz mniej intensywnych niż niektóre rasy. Są pieszczochami, dla których obecność właściciela tuż obok jest niezwykle ważna. Świetnie czują się w rodzinnym gronie. Nie lubią zostawać zbyt długo same. Co ważne, nie przejawiają instynktu łowieckiego, w związku z czym najczęściej dogadują się z innymi gatunkami zwierząt domowych, kotami, gryzoniami.

Żywienie szpica miniaturowego

Pies ten est drobny, a zarazem bardzo energiczny, dlatego wymaga odpowiednio zbilansowanej diety. Jego metabolizm jest szybki, zatem psiak wymaga kilku niewielkich posiłków dziennie. W zależności od wieku powinien otrzymywać je 2-5 razy na dobę. Niestety ze względu na bardzo wrażliwy układ pokarmowy pomeraniana, należy szczególnie mocno uważać na to, co trafia do jego miski. Może to być gotowa karma sucha oraz mokra, ale także domowe posiłki, przygotowane oczywiście z myślą o psie, nie resztki z rodzinnego obiadu. Sprawdź, czym najlepiej karmić psy rasy pomeranian na: https://blog.piesotto.pl/czym-karmic-psy-rasy-pomeranian/.

Dobrze wychowany, wyszkolony pomeranian z pewnością będzie pociechą dla swojego właściciela.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)