29 czerwca 2017 Udostępnij

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka ♥

Wiele osób na jakimś etapie swojego życia zastanawia się nad zasileniem swojej rodziny czworonożnym przyjaciele. Pomimo, że teoretycznie spełniają wszelkie warunki, aby utrzymać psa, to często mają jednak wątpliwości. Niewiele bowiem osób wie, jak istotny wpływ na życie każdego człowieka wywiera obecność tak oddanego przyjaciela i to zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

PIES - najlepszym przyjacielem człowieka

Znaczna część osób już przygarnęła albo zamierza przygarnąć pupila. Różne zwierzęta praktycznie od zawsze towarzyszą człowiekowi. To one sprawiają, że sama myśl o nich po wykańczającym dniu, przynosi nie tylko uśmiech na twarzy, ale i prawdziwe ukojenie oraz spokój. Codzienna zabawa z nimi pozwala odprężyć się przed kolejnymi wyzwaniami. Wpływa też pozytywnie na kondycję właścicieli, zwłaszcza kiedy pupile uwielbiają długie spacery. Nie bez znaczenia jest też ich oddziaływanie na równowagę psychiczną.

Pozytywny wpływ a zdrowie psychiczne człowieka

Nikomu nie trzeba przypominać powiedzenia, iż psy to najlepsi przyjaciele człowieka. Nie wzięło się ono znikąd, gdyż nawet naukowcy udowodnili w swoich badaniach, że posiadanie czworonoga wpływa bardzo pozytywnie na właścicieli. Co ciekawe, nie tylko na ich fizyczność, ale przede wszystkim na psychikę. W dzisiejszych czasach ma to duże znaczenie, gdyż wszechobecny stres daje się we znaki wielu osobom. Przez to nie są w stanie prawdziwie odpocząć, zrelaksować się, a zdrowie psychicznie dość mocno podupada w takiej sytuacji. Jednak udowodniono, iż wystarczy, że pies po prostu będzie obok, a człowiek staje się dużo spokojniejszy.

Jaki inny pozytywny wpływ ma obecność czworonoga w domu?

Dla osób zamkniętych w sobie posiadanie psa to prawdziwe wybawienie. Dzięki niemu znacznie łatwiej otworzyć się na innych i w ogóle kogoś poznać. Psy przełamują bariery bardzo szybko. Spacery z nimi to możliwość nie tylko poznania nowych znajomych, ale też po prostu nawiązania nici porozumienia z osobami, które również kochają zwierzęta.

pies przyjaciel, człowiek

Posiadanie psa sprawia również, że w jego właścicielu rosną pokłady odpowiedzialności. Wie, że od tej pory każda decyzja będzie miała wpływ nie tylko na niego, ale i na jego przyjaciela. Osoby posiadające psa rzadziej chorują na depresję i nie mają lęków.

PIES -  najwierniejszym przyjacielem człowieka

Ponadto człowiek jest z natury istotną społeczną. Dziś, kiedy często wiele osób pędzi za karierą, trudno jest o prawdziwego przyjaciela. Pies z powodzeniem jest w stanie zapełnić pustkę i sprawić, że nikt nie będzie czuł się samotny. Nie bez znaczenia jest też kontakt fizyczny z psem, który najczęściej odbywa się przez głaskanie. Daje ono poczucie bezpieczeństwa, działa uspokajająco i przyczynia się do poprawy nastroju. Dzięki psu człowiek staje się też mniej bojaźliwy, gdyż wie, że ma w nim  swojego obrońcę.

Co w zasadzie najistotniejsze, osoby posiadające czworonogi są po prostu szczęśliwsze, częściej się uśmiechają i nabierają umiejętności cieszenia się nawet z drobnych rzeczy. Doświadczają bowiem czegoś tak niesamowitego, jak bezwarunkowa miłość. Psy kochają swoich właścicieli nie biorąc pod uwagę, czy są biedni czy bogaci. Dzięki temu sprawiają, że życie ma sens i że człowiek ma więcej siły na pokonywanie wielu codziennych trudności.

PIES - terapeuta i przyjaciel rodziny

Naukowcy dowiedli, że dzięki psu człowiek staje się spokojniejszy, a branie odpowiedzialności za czworonoga i uczenie się jak z nim postępować ma dobry wpływ na rozwój emocji. Dobrze jest, gdy już od dziecka przebywa się z psem, gdyż to znacznie ułatwia dorosłe życie.

Nieocenione działanie psów na zdrowie człowieka

Dzięki stałemu kontaktowi z psem człowiek może dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Badania dowiodły, że obecność zwierzęcia obniża ciśnienie oraz spowalnia tętno, co pozwala się lepiej zrelaksować. Reakcje ludzkiego organizmu, które mają miejsce w trakcie przebywania z psem, poprawiają również odporność na stres.

Pies powinien być codziennie wyprowadzany na spacery, które znacznie polepszają kondycję fizyczną człowieka. Sprawność, którą zdobywa się dzięki nim, ułatwi wiele aspektów życia i zwyczajnie poprawi samopoczucie.
Psy wykorzystywane są również w wielu terapiach, które mają pomóc człowiekowi dojść do zdrowia. Dogoterapię stosuje się w większości do leczenia dzieci, a jej efekty (potwierdzane przez lekarzy) są dużo szybsze niż standardowych terapii.

Ciekawostka

Udowodniono w badaniach naukowych, że reakcja mózgu człowieka i psa na emocje jest bardzo podobna. Jest to kolejny dowód na to, że człowiek może przyjaźnić się z psem, gdyż ten jest w stanie wyczuć jaki jest aktualny nastrój jego właściciela i potrafi zachować się odpowiednio do sytuacji.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)