24 maja 2017 Udostępnij

Jak dbać o owczarka niemieckiego długowłosego i go dobrze wychować?

Jeśli owczarek niemiecki długowłosy jest właściwie wychowany, możemy mieć pewność, że będzie on prawdziwą chlubą osoby sprawującej nad nim opiekę. Nie dość, że pies prezentuje się dostojnie, to jeszcze wie, jak się zachować, trudno dziwić się więc, że takie stworzenie jest uznawane za prawdziwy skarb. Niestety, prawidłowe zachowanie nigdy nie pojawia się samo, jak zatem zaszczepić je w psie tej rasy?

Owczarek niemiecki długowłosy -  wychowanie 

Jeśli mówimy o wychowaniu psa, wcale nie powinniśmy utożsamiać tej czynności z zaawansowaną tresurą sprawiającą, że pies zachwyca nietypowymi sztuczkami. Wychowanie sprawia przede wszystkim, że pies wykonuje oczekiwane przez nas działania i nie rozwija w sobie nawyków, które nie są oczekiwane. Pies musi wiedzieć, jakie zasady panują w domu i poza nim i jak zachowywać się w stosunku do domowników. Wychowanie ma też uczyć psa, jak być posłusznym. Tu zresztą natrafiamy na najważniejszą różnicę pomiędzy wychowaniem i tresurą. Nie każdy pies nauczy się zaawansowanych sztuczek, każdy jednak powinien być zwierzęciem dobrze ułożonym.

Owczarek niemiecki długowłosy i nauka czystości

Osoby zastanawiające się nad tym, jak nauczyć owczarka niemieckiego długowłosego załatwiania potrzeb fizjologicznych, mają powody do niepokoju, mówimy bowiem o zagadnieniu, wokół którego nazbierało się wiele mitów. Możemy więc usłyszeć zarówno o znakomitym wpływie starej gazety, jak i o tym, że właśnie taka metoda sprawi, że pies nigdy nie wypróżni się poza domem. Nie brakuje też okropnej opinii o tym, że mały owczarek powinien być karany za każdy „wypadek” poprzez przykładanie jego pyszczka do zabrudzonego miejsca!

wychowanie owczarka

Jak owczarek niemiecki długowłosy ma załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne?

Gdy mówimy o owczarkach niemieckich i ich potrzebach fizjologicznych, dwie rzeczy wiemy z całą pewnością. Psy te nigdy nie wydalają tam, gdzie śpią i czują instynktowną potrzebę oddawania stolca i moczu tam, gdzie czują jego zapach. Naszą potrzebą jest przede wszystkim nauczenie psa tego, że mocz i stolec należy oddawać poza domem lub mieszkaniem, początkowo jednak musimy liczyć się z tym, że pies sporadycznie nie sprosta temu zadaniu. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, wynośmy psa poza dom i stawiajmy go na trawie. W innych przypadkach wybierzmy inne miejsce i przyjmijmy, że będzie tylko do tego przeznaczone.

Sprawdzoną metodą jest wykorzystywanie szmatki, którą starliśmy mocz, aby pokazać psu, gdzie powinien on szukać swojego tymczasowego WC. Takie miejsce powinno być zlokalizowane w niewielkiej jedynie odległości od drzwi wejściowych tak, aby pies szybko dostrzegł związek pomiędzy drzwiami, a potrzebą oddania stolca i moczu. Tymczasowa toaleta powinna być też w odpowiedni sposób przygotowana, na podłodze powinien się więc pojawić nieprzemakalny materiał a dopiero potem – gazety lub szmaty. Tu i nam przyda się samodyscyplina, po każdej psiej przygodzie należy je bowiem wymieniać na nowe. Pies powinien trafić do takiej toalety rano, a także w ciągu dnia po każdym posiłku i wtedy, gdy jego zachowanie sugeruje nam taką potrzebę.

Owczarek niemiecki długowłosy - karmienie

Tak trenerzy, jak i sami właściciele owczarków niemieckich długowłosych są zgodni, że karanie psa w momencie, gdy popełni błąd podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, jest pozbawione skuteczności. Pies może być zastraszony i zniechęcony do nas, z pewnością jednak nie zrozumie naszych intencji.

Jeśli więc chcemy dać mu do zrozumienia, które jego działania są właściwe, a które nie, starajmy się nagradzać go za każdym razem, gdy załatwi się w miejscu do tego przeznaczonym. Takie działanie zachęca psa do powtarzania pożądanych zadań, zwierzę chce bowiem być przez nas kochane.

Podstawy dobrego wychowania

Jeśli chcemy, aby nasz owczarek niemiecki długowłosy był dobrze wychowany, musimy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest w takim przypadku nasza własna konsekwencja. Pies uczy się swoich obowiązków jedynie wtedy, gdy nasza reakcja na jego działania nie zmienia się bez względu na okoliczności. Jeśli więc jednego dnia nie mamy nic przeciwko wskakiwaniu na kanapę, innego zaś karcimy psa za takie zachowanie, przyczyniamy się do tego, że nie wie on, czego od niego oczekujemy.

Jeśli zależy nam na wyrabianiu w psie dobrych nawyków, pamiętajmy więc, że najskuteczniejszą metodą jest nagradzanie do go za nie. Tu znakomicie sprawdza się choćby przysmak, choć bardzo dobre efekty przynosi też pogłaskanie psa oraz jego pochwalenie, jeśli zdecydował się na prawidłowe wykonanie jakiejś czynności. Pies doceni też chwilę poświęconą mu na zabawę.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)