
Jak oduczyć agresji psa do innych psów?
Przyczyn agresji u psa może być wiele. Kluczem do wyeliminowania tego problemu jest jej ustalenie oraz podjęcie odpowiednich kroków, aby pomóc zwierzęciu. W dzisiejszym artykule dowiecie się jak radzić sobie z agresją psa.
Często to człowiek jest winny agresji, ponieważ błędnie odczytywał zachowanie zwierzęcia lub nieświadomie utrwalał nieodpowiednie nawyki. Najtrudniej jest znaleźć przyczyny tego stanu. Aby to zrobić, należy uważnie obserwować zwierzę w różnych sytuacjach i spróbować znaleźć te momenty, w których pupil zaczyna denerwować się.
Oduczenie psa agresji
Dobrym sposobem w przypadku agresywnych psów jest zapewnienie im innego sposobu rozładowania energii. Każdego dnia należy poświęcać 20 minut na pracę z pupilem. Dobrze jest rozłożyć ten czas na dwie sesję po 10 minut (między nimi trzeba zadbać o kilka godzin odstępu).
Dobrym ćwiczeniem jest przeciąganie się z psem, który będzie starał się wyrwać trzymanego przez właściciela kija (lub inny element). Zadanie należy wykonywać maksymalnie 10 minut lub do momentu, kiedy zwierzę będzie już miało dość. Istotne jest to, żeby pupil zawsze wygrywał w tej zabawie.
Skutecznym ćwiczeniem jest również przedłużone warowanie. Należy wykonywać półgodzinne sesje warowania zaraz przed snem (2 lub 3 razy w tygodniu). Takie ćwiczenie sprawi, że pozycja właściciela będzie umocniona, co jest istotne w czasie zwalczania agresji.
Gdy pies ściga wszystko, co się rusza
Czasami za agresję odpowiada popęd łowczy. Niektóre psy chcą gonić praktycznie wszystko co się porusza. Aby wyeliminować to zachowanie należy często bawić się ze swoim pupilem w aportowanie. Jeśli pies zobaczy kota, to trzeba skoncentrować jego uwagę na sobie, aby pupil nie zaczął go gonić. Należy wcześniej przećwiczyć takie komendy jak "zostań" czy "wróć", aby pies wiedział, jak poprawnie na nie reagować. Dzięki temu łatwiej będzie odciągnąć jego uwagę od konkretnych elementów otaczającej rzeczywistości.
Należy pamiętać, aby nigdy nie pozwalać psu gonić ofiary, ponieważ jest to utrwalanie złych nawyków.
Jak oduczyć psa agresji do innych psów?
Psy, które lubią rzucać się na innych przedstawicieli swojego gatunku zazwyczaj mają mocno rozwinięty popęd walki. Ten problem wynika przeważnie z rozpieszczania psa. Właściciel musi zatem zadbać o to, aby jego pozycja była niepodważalna. Jeśli pies uzna go za słabego przewodnika, to sam będzie próbował przejmować dowództwo, co często kończy się kłopotami ze zbyt agresywnym zachowaniem czworonoga.
Co należy zrobić, jeśli pies chce zaatakować innych przedstawicieli gatunku? Złym pomysłem jest napinanie smyczy, która zmienia postawę ciała psa. To z kolei wysyła nieodpowiednie sygnały do drugiego czworonoga. Należy utrzymywać luźną smycz i postarać się rozładować każdą napiętą sytuację (np.: poprzez komendy wydawane wesołym głosem). W przypadku agresywnych psów należy używać kagańca.
Czasami agresja u psa jest wywołana przez nieodpowiednie zachowanie ludzi. Może to być na przykład wpatrywanie się prosto w oczy pupila czy próba wyjmowania danego elementu z jego pyska. Należy unikać zatem zachowań, które mogą być odebrane przez pupila za nieodpowiednie.
Agresja z zazdrości
W niektórych sytuacjach pies jest agresywny w stosunku do innych osób z najbliższego otoczenia. Czasami dzieje się to po prostu z zazdrości. Jak temu zaradzić? Należy wykonywać regularnie jedno ćwiczenie, które jest bardzo skuteczne. Na początku pies powinien siedzieć przy nodze na luźnej, ale krótkiej smyczy. Trzeba w tym momencie poprosić drugą osobę, aby przeszła w odległości kilku kroków od psa i rzuciła mu smakołyk (lecz na niego nie spojrzała). Zadanie należy powtórzyć kilka razy w ciągu jednej sesji. Jeśli pupil nie okazuje agresji należy poprosić tę samą osobę żeby przeszła w nieco mniejszej odległości itd. Należy stopniowo zmniejszać dystans. Wszystko po to, aby pies bez agresji brał smakołyk z otwartej dłoni drugiej osoby. Istotne jest to, aby druga osoba nie patrzyła bezpośrednio na psa. Musi tylko przystanąć na chwilę, dać mu smakołyk, a potem iść po prostu dalej.
Agresja ze strachu
Są pupile, które wykazują agresję ze strachu. Takie psy mogą ugryźć kiedy nie czują się komfortowo. Warto podkreślić, że gryzienie stanowi dla nich ostateczność. Fachowo nazywa się to agresją lękową, która często występuje u psów ze schroniska. Takie czworonogi zazwyczaj były bardzo źle traktowane, co odbiło się na ich psychice. Jak temu zaradzić? Należy wzmocnić pewność pupila poprzez określenie, jak musi zachowywać się w konkretnej sytuacji. Czworonogi gryzące ze strachu najlepiej czują się wtedy, kiedy wiedzą co tak naprawdę się od nich oczekuje. Tego typu psy potrzebują zatem przewidywanego oraz uporządkowanego otoczenia. To znaczy, że wszelkie codzienne czynności – takie jak między innymi karmienie czy spacery – powinny przebiegać o stałych godzinach.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz