
Obroże dla psów przeciw kleszczom
Wybór obroży dla psa jest niezmiernie ważny – dobrze dobrana obroża zapewni bowiem psu komfort noszenia, a właścicielowi czworonoga wygodę trzymania w trakcie wyprowadzania pupila na spacer. Warto zatem wybierać z głową, jako że jest to jeden z podstawowych, niezbędnych zresztą do trzymania psa produktów. Czym się kierować przy zakupach, żeby dobrze wybrać? Co warto wiedzieć o przeciwkleszczowych obrożach i w jaki sposób mogą one chronić pupila przed tymi groźnymi pajęczakami?
Co trzeba brać pod uwagę?
Przy zakupie odpowiedniej dla naszego psa obroży trzeba zwrócić szczególną uwagę na:
- materiał, z którego została ona wykonana
- długość (obwód), by nie uciskała psa, ale również by nie pozwoliła mu na ucieczkę
- szerokość paska
Do wyboru są obroże wykonane z metalu, materiału czy skóry. Warto wiedzieć, że skórzane mogą się po prostu szybciej zniszczyć, więc w tym przypadku – mimo że bardzo wygodne – wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli ktoś nie ma na to czasu, najlepiej by zdecydował się raczej na egzemplarz parciany czy metalowy. Jeśli chodzi o obwód obroży, należy najpierw wymierzyć obwód szyi psa, ażeby dobrać go idealnie. Z racji jednak na fakt, że psom również zdarza się odrobinę przytyć czy schudnąć, najlepiej zdecydować się na obrożę regulowaną. Co do szerokości paska, dla psa małego nadaje się ten wąski, żeby nie unieruchamiał jego głowy. Zbyt wąską obrożę psy duże mogłyby zerwać, więc warto zakupić dla nich nawet obrożę o szerokości 2 centymetrów.
Obroże dla psów przeciw kleszczom
Psy – nawet w czasie spacerów – biegają po trawie, która nie zawsze jest idealnie przycięta. Chodzimy z nimi na łąki, do parku, do lasu. W związku z tym należy szczególnie uważać na swojego pupila podczas spacerów w sezonie, gdy aktywne są kleszcze - od początku wiosny do nawet listopada. Zarówno dla zdrowia ludzi, jak i zwierząt stanowią one ogromne zagrożenie, przenosząc wiele chorób. Wśród nich można wymienić między innymi boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, erlichiozę czy choćby haemobartenellozę. Każda z tych chorób może także doprowadzić do ewentualnych, groźnych powikłań, na przykład niedokrwistości czy uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Warto zatem podjąć odpowiednie środki zaradcze, żeby nie dopuścić do ataku kleszcza – tym bardziej, że psy bardzo często wracają ze spacerów nie z jednym osobnikiem, ale z wieloma, wbitymi na przykład w pysk. Żeby uchronić pupila przed kleszczami, można na przykład zdecydować się na antykleszczową obrożę! Co to takiego i jak działa?
Obroże dla psów przeciw kleszczom - Sabunol, Foresto, Bayer
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które służą do ochrony zwierząt przed kleszczami. To między innymi przeróżne spraye czy krople spot on. Ich cena jest różna – w zależności od tego, na jaki konkretny produkt się decydujemy. Warto jednak zwrócić uwagę, że trzeba pamiętać o użyciu takiego środka – a niestety często z rozpędu można o tym zapomnieć. Konieczne jest powtarzanie aplikacji kropli co miesiąc – co jest czasem długim, ale nie aż tak długim. W przypadku antykleszczowych obroży o zakupie nowej trzeba pomyśleć dopiero po upływie 8 miesięcy. Dokładnie tyle działają środki użyte w czasie jej produkcji. Można zatem śmiało założyć, że jest to najlepsze i najskuteczniejsze rozwiązanie – jedna obroża wystarczy na cały, kleszczowy sezon, stanowiąc zabezpieczenie pupila przed tymi groźnymi pajęczakami. Kolejną trzeba będzie kupić dopiero w następnym! Polecane firmy produkujące obroże przeciw insektom to Sanunol, lub Foresto Bayer'u.
Obroża antykleszczowa posiada aktywne substancje, które stopniowo – w trakcie użytkowania – uwalniają się z niej, stanowiąc zabezpieczenie przed kleszczami. Kiedyś toksyczny preparat przeciwko nim uwalniany był w formie gazu – obecnie zaś są to o wiele skuteczniejsze, gęste repelenty. Technologia idzie do przodu – a zatem warto zakupić taką nowoczesną, wygodną, a dobrze chroniącą obrożę. Przy tym nie jest to jedynie miejscowa ochrona, bo taka nie byłaby nic warta – przecież równie dobrze kleszcz mógłby się wbić w łapę czy grzbiet zwierzęcia! Razem z wydzielanym przez gruczoły łojowe tłuszczem środek rozprowadzany jest po całej powierzchni ciała psa! Przy tym jednak zdecydowanie ochrona ta lepiej działa, gdy pies posiada krótkie włosy. Musi się bowiem stykać z warstwą lipidową naskórka, a nie z sierścią. W każdym jednak przypadku warto ją mieć, by zadbać o zdrowie swojego psa!
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz