23 marca 2021 Udostępnij

Obcinanie pazurów u psa - jak robić to prawidłowo?

Właściwa pielęgnacja pazurów psa (ich regularne przycinanie) ma wpływ na sposób chodzenia psa, jego komfort, a także zapobieganie różnym problemom, które mogą pojawić się, gdy pies ma za długie paznokcie. W niektórych warunkach psy same potrafią ścierać sobie paznokcie chodząc po twardej nawierzchni. W większości przypadków jednak to właściciel powinien dopilnować regularnego obcinania pazurów u psa. Dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź, jak często trzeba skracać psie pazury i jakich narzędzi do tego używać oraz jak robić to prawidłowo, by nie skaleczyć psa!

Obcinanie pazurów u psa - dlaczego jest ważne

Regularne obcinanie pazurów ma wpływ na postawę i chód psa. Jeśli zwierzę ma za długie pazury, uniemożliwiają mu one wygodne i prawidłowe ustawienie łap i chodzenie. Pies zacznie stawiać łapy pod nieodpowiednim kątem, a to z kolei ma negatywny wpływ na prawidłową pracę mięśni i stawów. W dłuższej perspektywie może pojawić się wiele problemów - niewłaściwa postawa ciała, kulawizna, zwyrodnienia stawów i uszkodzenia kości, a także stany zapalne i ropne. Ponadto chodzenie w zbyt długich pazurach sprawia psu ból, co może się także przełożyć na jego mniejszą aktywność. Jeśli twój pies częściej niż po twardej nawierzchni chodzi po trawie i miękkim podłożu, w trosce o jego zdrowie i komfort pamiętaj o regularnym obcinaniu paznokci. Możesz to robić samodzielnie lub u specjalisty - weterynarza lub groomera.

Gdy pies chodzi w przerośniętych pazurach, na łożysko paznokcia jest wywierany zbyt duży nacisk. Może to być przyczyną bólu i pazury mogą ulec wygięciu lub zacząć wrastać w poduszkę łapy. Pies nie będzie chciał biegać czy nawet chodzić, bo każdy krok będzie sprawiał mu ból, a na gładkiej powierzchni łapy będą mu się rozjeżdżały i ślizgały (brak przyczepności opuszek).

Jak często obcinać pazury u psa

Najprostsza odpowiedź na to pytanie wynika z obserwacji psa. Jeśli zauważysz że pazury twojego pupila dotykają podłoża, wydając charakterystyczny dźwięk podczas chodzenia, oznacza to że najwyższa pora, aby je skrócić. Prawidłowa długość pazurów jest, gdy w ogóle nie dotykają one podłoża, lub tylko odrobinę się z nim stykają.

Budowa psiego pazura

Aby nauczyć się właściwie obcinać pazury swojemu psu, nie robiąc mu przy tym krzywdy, warto wcześniej poznać budowę psiego pazura. Jego zewnętrzna część jest pokryta twardą powłoką (to płytka rogowa), a od spodu jasna tkanka (podeszwa). Łożysko pazura, w której umiejscowiona jest macierz znajduje się wewnątrz pazura. Jest to mocno ukrwione miejsce. Samo obcinanie pazurów nie boli, jeśli jednak zrobimy to nieumiejętnie i zetniemy za duży kawałek, możemy uszkodzić macierz. Jest to dla psa bolesne i pojawia się obfite krwawienie. Należy delikatnie skracać pazury, by nie uszkodzić naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych. Regularne obcinanie jest bardzo ważne, w przeciwnym razie wraz ze wzrostem paznokcia naczynia krwionośne znajdujące się w macierzy wraz z nerwami przesuwają się w kierunku płytki rogowej. Wtedy dużo trudniej skrócić paznokcie by nie zranić psa. Jeśli pazury są przerośnięte i macierz posunęła się daleko do przodu zamiast obcinaczkami, lepiej skracać paznokcie pilnikiem. Wymaga to cierpliwości, ale będzie dla czworonoga dużo bezpieczniejsze. Aby macierz cofnęła się, można skracać pazury po kawałku co kilka dni. Naczynia krwionośne w końcu cofną się w głąb paznokcia.  

Przyzwyczajanie psa do obcinania pazurów

Do obcinania pazurów psa należy przyzwyczaić od małego. Warto przyzwyczaić psa do tego że ktoś dotyka jego łapy i ogląda pazury (najlepiej robić to gdy pies jest zmęczony po zabawie lub spacerze). Jeśli chodzi o narzędzia do obcinania pazurów - cążki, obcinaczki, pilniki - pozwól je psu poznać, obwąchać. Próbuj dotykać obcinaczkami pazurów lub delikatnie jeden podciąć. Za każdym razem nagradzaj psa za dobre zachowanie. Żaden pies nie przepada za obcinaniem pazurów, ale jeśli dodatkowo zabieg ten będzie przeprowadzany na siłę i niedelikatnie, może to doprowadzić do nadmiernego stresu u zwierzęcia, a nawet agresji.

Jak właściwie obcinać pazury u psa

Obcinaj pazury psu, gdy będzie on zrelaksowany i spokojny. Najlepiej jeśli będzie leżał, wtedy dostęp do wszystkich pazurów jest najwygodniejszy. Zadbaj o dobre oświetlenie, by lepiej widzieć gdzie znajduje się granica macierzy. Pazury skraca się stopniowo, odcinając pod kątem 45 stopni po niewielkim kawałeczku. Po każdym obcięciu sprawdzaj czy długość jest odpowiednia (optymalny odstęp od macierzy to ok. 1 mm). Pazury obcinaj zdecydowanym ruchem, stabilnie trzymając obcinaczki. Jeśli nie jesteś pewny długości, o którą jeszcze możesz skrócić paznokcie, skorzystaj z pilnika (piłuj paznokcie tylko w jedną stronę by zapobiec rozwarstwianiu). Pamiętaj o nagradzaniu psa za dobre zachowanie.

Czarne pazury obcina się o wiele trudniej niż jasne, ponieważ nie widać zakończeń nerwowych. W tym przypadku szczególnie przydaje się mocne światło. Możesz zauważyć, że im bardziej zbliżasz się do macierzy tym paznokieć pośrodku jest bardziej ciemny. 

Jeśli pomimo wszelkiej ostrożności za bardzo zetniesz pazur i pojawi się krwawienie, skorzystaj z preparatów hamujących krwawienie. Dezynfekują one ranę i szybko ją zamykają.

Czym obcinać pazury psa

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji psich pazurów. Możesz kupić obcinaczki, cążki lub pilnik. Dobrym rozwiązaniem zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze doświadczenia będzie zakup narzędzi do skracania pazurów wyposażonych w czujnik, który sygnalizuje najlepsze miejsce do obcięcia pazura. Narzędzia do skracania pazurów warto kupować w dobrych sklepach groomerskich (jak Groomer.com.pl), dzięki czemu będziesz mieć pewność że kupiony produkt będzie dobrej jakości i bezpieczny dla twojego pupila. Ważne jest także, aby narzędzia do skracania pazurów były ostre, a ich rozmiar odpowiednio dostosowany do wielkości pazurów czworonoga.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)