7 stycznia 2019 Udostępnij

Jak nauczyć szczenię czystości?

Duża liczba właścicieli psów uważa, że każdy szczeniak powinien w końcu nauczyć się załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Jednak nie w każdym przypadku taka sytuacja ma miejsce, wiadomo bowiem o wielu psach, które już w wieku dorosłym w dalszym ciągu brudzą elementy wyposażenia domu. Dlatego godna polecenia jest jak najszybsza nauka szczeniaka właściwego sposobu postępowania, gdyż dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.

Nauka czystości psa

Najkorzystniejszy okres na początek edukacji czystości przypada na siódmy oraz ósmy tydzień życia. Wówczas szczenię nie posiada jeszcze własnych nawyków, dzięki czemu przyzwyczajenie go do realizacji potrzeb fizjologicznych w pożądanym miejscu nie będzie zbyt skomplikowanym zadaniem. Rozpoczęcie nauki w późniejszym czasie może wiązać się z tym, że będzie ona bardziej mozolna i długotrwała.

Nauka czystości szczeniaka

W ciągu doby wskazane jest wyprowadzanie młodego psiaka na dwór przynajmniej 6, ale nie więcej niż 8 razy. Należy wybrać okolicę, w której szczenię ma się znaleźć niedługo po rozbudzeniu, jedzeniu lub zabawie. Pieska pobudzają do wypróżniania zostawiane po niego zapachy, dlatego powinien realizować czynności fizjologiczne codziennie w tej samej strefie. Dzięki temu połączy spacer z wypróżnianiem. Duży odsetek młodych psów wypróżnia się około 20 minut po opuszczeniu domu. Dlatego istotne jest dokładne obserwowanie czworonoga, aby nie zabrać go do domu przed jego załatwieniem się, gdyż może to bardzo negatywnie wpłynąć na edukację.

Szczeniak w domu! Nauka czystości

Naukę czystości może wspomóc powtarzanie hasła, które będzie wypowiadane w momencie, gdy psiak będzie się załatwiał. Wpływa to bowiem na niego mobilizująco i pomaga mu skojarzyć to z odpowiednią czynnością. Przy czym nie jest istotne, co hasło oznacza, ale najważniejsze są sposób jego wypowiadania oraz ton.

jak nauczyć psa czystości

Nadzór

Pies najbardziej rozwija się w pierwszych tygodniach życia. Z tego powodu właściciele przez okres przynajmniej dwóch tygodni powinni starać się jak najlepiej przystosować mieszkanie do wymagań szczeniaka. Najkorzystniej, by psiak był pod stałą obserwacją. Dzięki temu będzie można zauważyć początek załatwiania się pieska.

Nagrody

Największą motywacją dla psa są nagrody. Nie jest istotne, czym one są, tylko to, aby czworonóg zdał sobie sprawę, że nagroda otrzymywana jest za określoną czynność. Ważne jest także to, aby moment nagradzania nastąpił jak najszybciej po zrealizowanej czynności, dzięki czemu psiak dobrze skojarzy źródło nagrody.

Zamykanie szczeniaka przed wyjściem z domu

Czasami dochodzi do sytuacji, w której szczeniak musi być sam w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie go na małej przestrzeni. Dobrym wyborem jest niewielka klatka lub łazienka. Dzięki temu czworonóg będzie dysponował ograniczoną przestrzenią, co spowoduje, że nie dokona tam ekskrecji. Należy jednak mieć na uwadze, że szczenięta mogą bez wypróżniania wytrzymać maksymalnie około 4 godziny.

Skuteczna nauka czystości psa

Jeżeli stanie się najgorsze, czyli psiak wypróżni się w domu czy mieszkaniu, to w takiej sytuacji najlepiej postarać się przestraszyć psa jakimś zachowaniem, np. tupnięciem nogi. Wówczas powinno dojść do przerwania czynności przez szczeniaka, co pozwoli na spokojne pozbycie się nieczystości.

czystość szczeniaka w domu

Utrzymanie czystości młodego psa w domu

Gdy młody pies zrealizuje swoją czynność fizjologiczną w domu, to zadaniem właściciela jest jak najdokładniejsze oczyszczenia miejsca wypróżnienia. Sprawi to bowiem, że szczeniak nie powróci do niego wiedziony zapachem.

Odżywianie

Wskazane jest karmienie młodego pieska o ściśle ustalonych godzinach. Pozwoli to doprowadzić do takiej sytuacji, w której szczeniak będzie odczuwał chęć spożywania jedzenia o określonych porach.

Determinacja w postępowaniu

U większości młodych psów edukacja czystości trwa do wieku wynoszącego 14-20 tygodni. Długość szkolenia w dużej mierze zależy od cierpliwości oraz determinacji właścicieli. Stosowanie wyżej podanych reguł może sprawić, że edukacja zostanie zakończona już po upłynięciu ok. trzech tygodni.

Redakcja ZOO Portal