24 września 2020 Udostępnij

Mój pies ma pchły! Co teraz?!

Pchły mogą naprawdę uprzykrzyć życie naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Jeśli właśnie mierzysz się z problemem ich inwazji - spokojnie. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz skutecznych metod, jakie szybko pomogą uporać się z tym pasożytem.

Preparat w aerozolu

​Zawarta w aerozolu substancja czynna w szybki sposób eliminuje dorosłe pchły bytujące na czworonogach. Preparat należy rozpylić bezpośrednio na sierść psa, u samej jej nasady. Trzeba pamiętać o tym, iż choć jest to świetny sposób na natychmiastowe pozbycie się pasożytów, to metoda ta jest dość czasochłonna. Zabieg ten musi być powtarzany regularnie - nawet przez okres kilku tygodni. Warto mieć na względzie również to, że jeśli nasz pupil ma bardziej lękowe usposobienie, przeprowadzenie pryskanie go aerozolem może się wiązać ze sporym stresem. 

Specjalistyczny szampon przeciw pchłom

Jak pozbyć się pcheł u psa? - zastanawiamy się, gdy znajdujemy w sierści naszego pupila uciążliwych “pasażerów na gapę”. Bardzo często w pierwszej chwili sięgamy po specjalistyczny szampon i urządzamy czworonogowi dokładną kąpiel. Należy pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie wyłącznie doraźne. Pchły znajdujące się w zakamarkach naszego mieszkania, niezwłocznie po kąpieli, będą mogły ponownie zaatakować czworonoga, który wobec nich wciąż będzie bezbronny. 

Przeciwpchelne preparaty spot-on

Działanie preparatów typu spot-on utrzymuje się aż do 4 tygodni, jednak należy pamiętać o regularnym powtarzaniu tego zabiegu. W przypadku czworonogów o niewielkich rozmiarach, zakrapla się kark zwierzęcia, natomiast przy większych psach - preparat należy rozprowadzić po całym grzbiecie. Atutem tej metody jest to, że nie musi dojść do ugryzienia przez pchłę, aby preparat zaczął działać. 

Obroża przeciwpchelna

Obroże przeciwpchelne są metodą ochrony zapewniającą szczególnie długotrwałe działanie - uwalniają składnik aktywny eliminujący pchły przez okres kilku miesięcy. Obroża jest wodoodporna, dzięki czemu może być użytkowana “zawsze i wszędzie”. Jej dodatkowym atutem jest to, że zapewnia ochronę również przeciwko kleszczom.

Bibliografię znaleźć można pod adresem:

https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/pchly/

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal