17 listopada 2017 Udostępnij

Pierwsza kąpiel szczeniaka. Spieszyć się, czy lepiej zaczekać?

Dbanie o sierść wolnego przyjaciela to nie lada wyzwanie dla wielu ludzi. Każdy właściciel pieska musi wiedzieć, że pies nie może obawiać się kąpieli i traktować jej jak karę. 

Niektóre psy trzęsą się i uciekają z wanny na sam widok miski, czy wody. Niektóre z kolei zapierają się łapkami, aby właściciel nie umieścił ich we wnętrzu wanny. To znajome zjawisko dla wielu właścicieli. To tylko kilka z licznych obserwacji jaki można dostrzec podczas kąpieli psa. Czy można w ogóle pozbyć się tych problemów i nauczyć psa, że kąpiel może być krótka i przyjemna?

Kiedy można kąpać szczeniaka? 

Weterynarze zgodnie twierdzą, że pierwsza kąpiel powinna się odbyć, kiedy pies skończy pół roku. Można oczywiście przeciągnąć ten czas do 8-9 miesięcy. Wyjątek stanowią psy yorki, które kąpane muszą być już po 3. miesiącu życia. Do czasu pierwszej kąpieli właściciel powinien dokładnie oczyszczać sierść psa z zabrudzeń. 

To pierwsza kąpiel warunkuje to, czy pies będzie w przyszłości bał się kąpieli, czy też nie. Nigdy nie wolno psa szarpać ani zmuszać. Nie można winić psa za to, że boi się prysznica, czy wanny. Czy nie warto podać mu ulubioną zabawkę, aby odwrócić jego uwagę i zminimalizować stres?


Kiedy kąpać szczeniaka?
 

Pies powinien być kąpany po wieczornym spacerze, ponieważ po myciu przez kilka godzin nie może wychodzić z domu. Warto zadbać, aby po spacerze był tak zmęczony, żeby nie miał siły na jakiekolwiek protesty. Przed kąpielą sierść powinna być dokładnie rozczesana, aby nie powstawały kołtuny. 

jak kąpać szczenię


Jak kąpać szczeniaka? 
 

Ustawiamy w pobliżu siebie wszelkie akcesoria i kosmetyki, które będą nam potrzebne. Wymienić można tutaj szampon, odżywkę, ręcznik, waciki, patyczki i zabawki psa. Nigdy nie można podczas kąpieli zostawiać psa samego w łazience. 

Ważną rzeczą jest również umieszczenie w wannie maty antypoślizgowej lub ręcznika, aby pies się nie ślizgał i nie uszkodził łapy. Ślizganie się wywołuje u psa atak paniki, co może doprowadzić do zwichnięcia łapki. Wszelkie ostre elementy, jak na przykład krany zabezpieczamy ręcznikiem, aby pies nie nadział się brzuchem lub pyskiem na te miejsca. 

Kąpiel powinna przebiegać szybko i niezwykle sprawnie. Pies powinien być zmoczony wodą o temperaturze około 37-39 stopni Celsjusza. Myty powinien być od tyłu do przodu. Kiedy dokładnie obmyjemy łapy naszego psa, wówczas możemy przystąpić do nalewania szamponu i do tworzenia piany. Myjemy psa dwa razy, ponieważ pierwsze mycie wymywa brud. Dopiero mycie drugie dostarcza sierści wszystkich cennych składników i elementów. Po umyciu tułowia możemy przystąpić do mycia pyska psa. Powinno być ono szczególnie delikatne, ponieważ mycia tych miejsc pies obawia się najbardziej. Zalanie wodą uszu lub nalanie wody do nosa psa mogłoby skończyć się tragedią. Uważamy więc na uszy, oczy i nos. 

szczeniaki kąpiel

Po procesie mycia warto zastosować odżywkę, którą wcieramy we włosy i w skórę psa. Po chwili odżywka powinna być dokładnie spłukana, a pies owinięty ręcznikiem najszybciej, jak to możliwe. W chłodne dni warto wysuszyć włosy swojego psa. Niektóre obawiają się suszarki, jednak po kilku minutach strach mija, ponieważ pupile nie dostrzegają w niej zagrożenia. Suszenie włosów psa może mieć dobre korzyści w chłodne dni, ponieważ pies nie będzie narażony na chorobę. 

Jeżeli właściciele wezmą sobie do serca tych kilka prostych rad, wówczas będą mogli cieszyć się spokojnym i szczęśliwym psem w kąpieli. To proste zasady, jednak nie każdy o tym pamięta. Psy wtedy strasznie się bolą i uciekają z wanny. 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)