12 czerwca 2017 Udostępnij

Wiek psa – jak liczyć?

Nasz pies jeszcze nie tak dawno był pełen wigoru, a obecnie jest typowym kanapowcem? Nasz pies przestał nas z dnia na dzień słuchać? Musimy być świadomi, że wraz z wiekiem zwierząt zachodzi bardzo dużo zmian psychicznych jak i także fizycznych. Między innymi właśnie dlatego jest to tak istotne, abyśmy my jako właściciele wiedzieli, na którym dokładnie etapie nasz pies się znajduje. Musimy się zatem dowiedzieć jak prawidłowo obliczyć psi wiek.

Jak obliczyć wiek psa? 

Zdecydowanie życie piesków płynie szybciej niżeli nasze. Zwierzaki zdecydowanie szybciej dorastają. Jednak także zdecydowanie szybciej się starzeją. Dopiero uzmysłowimy sobie to gdy zaczniemy psi wiek przeliczać na ludzki. Również dzięki przeliczeniu możemy choć troszkę zrozumieć oraz zaspokoić wszelkie potrzeby naszego ulubieńca.

Określenie wieku psa jest niezbędne w momencie gdy dokładna data jest narodzin nie jest nam znana. Musimy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem zmianie podlega energetyczne zapotrzebowanie. Nasz pupil po prostu potrzebuje zdecydowanie innego pożywienia. Dopasować należy także długość i ilość spacerów. Gdy znamy etap życiowy naszego pieska możemy także określić czy jego zachowania są patologiczne czy jednak jak najbardziej naturalne.

Możemy wyróżnić u ludzi takie etapy życia jak okres noworodkowy, okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość jak i także starość. A jak to wygląda u piesków?

Bez żadnych wątpliwości u naszych kochanych czworonogów bardzo duże znaczenie mają pierwsze tygodnie życia. Do około czternastu dni po urodzeniu pieski są w okresie tak zwanym neonatalnym. Wtedy są w zasadzie całkowicie uzależnione od matki i ich odruchy są tylko i wyłącznie podstawowe. Etap kolejny to życie szczenią między czternastym, a dwudziestym pierwszym dniem. Wtedy właśnie następuje rozwój wszelkich lokomotorycznych zdolności. Dla przyszłego życia pieska najważniejszy jest okres socjalizacji. Jest to trzeci do dwunasty tydzień. Wówczas właśnie następuje okres nauki i to intensywnej. Psiaki uczą się wiele oraz reagują w sposób prawidłowy na różnego rodzaju bodźce.

ile mój pies ma lat?

Około szóstego miesiąca nasz piesek wchodzi już w okres dojrzewania. Wtedy mamy do czynienia także z młodzieńczym kryzysem. Niektórzy porównują go do buntu jaki może mieć miejsce u nastolatków. Nawet podopieczny posłuszny może ignorować nasze wszelkie komendy. Zachowania piesków w tym okresie dla właścicieli są nieprzewidywalne oraz niezrozumiałe. Rozwój kończy się już u psów w wieku od jeden do dwóch lat. Seniorem pies staje się w okresie między siedem, a dziesięć lat. Musimy mieć jednak na uwadze, że w zależności od rasy jak i także od wielkości psa okres rozwojowy przebiega znacznie inaczej.

Ile razy liczy się wiek psa? Przelicznik 

Naprawdę istnieje wielu metod przeliczania wieku psiego. Według zasady starej to na każdy rok życia naszego pieska przypada siedem lat ludzkich. W tym wypadku wszystko powinno być jak najbardziej jasne. Jednak na uwadze należy mieć uwagę, że w pierwszym roku rozwój jest najbardziej intensywny. Dlatego też zależy nam na dokładniejszym wyniku.

Roczny pies według przyjętej zasady jest na poziomie człowieka, który ma piętnaście lat. Kolejny rok życia to kolejne dziewięć lat. Następnie same obliczenia są już znacznie łatwiejsze. W ciągu roku średnio czworonogom przypada cztery lat. Zatem opierając się na tej zasadzie pies pięcioletni ma trzydzieści sześć lat, a siedmioletni około czterdziestu czterech lat. Dziesięcioletni ma już pięćdziesiąt sześć, a piętnastoletni ma siedemdziesiąt sześć.

Właściciele psów dużych muszą zdawać sobie sprawę, że ich psiaki dojrzewają później od małych psów. Różnica ta zwiększa się z wiekiem. Siedmioletni piesek będzie starczy od swojego mniejszego kuzyna o około sześć lat ludzkich. A zatem dystans między piętnastoletnimi psami może się pogłębić, aż do siedemnastu ludzkich lat.

Jak poznać wiek psa? 

Oj zdecydowanie trudniejsze jest takowe przeliczenie. Jednak nie jesteśmy bez szans. Możemy bowiem określić wiek po zębach. Jest to chyba najlepszy sposób. Młode psiaki w wieku od roku do dwóch mają czyste oraz bialutkie zęby. U zwierzaków po ukończeniu pięciu lat można zaobserwować już wyraźny kamień nazębny. Wtedy także przyjmują one już kształt bardziej owalny. Piesek, którego ząbki nie są kompletne z pewnością ma już więcej niżeli dziesięć lat.

Możemy na ogół także zaobserwować bardzo łatwo czy mamy do czynienia z juniorem czy też z seniorem. U czworonogów starszych zauważamy także włosy siwe. U młodych psów można zaobserwować także przejrzyste oczka. U psich seniorów takie przejrzyste już z całą pewnością nie są. Zachowanie pupila same w sobie nam podpowie i to bardzo dużo. Gdy szukamy analogii między życiem psim i ludzkim możemy wyjątkowo niekiedy naprawdę trafnie wiek ulubieńca określić.

 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)