11 stycznia 2022 Udostępnij

Jak chronić psa przed zatrutymi przynętami?

​Zatrute przynęty to poważne zagrożenie dla zdrowia psa. Warto również mieć świadomość, że nasz pupil może je zjeść wyniku celowego podania, ale także przez omyłkowe działanie, czyli np. rozłożenie trutki na szczury. Jak chronić psa przed zatrutymi przynętami? Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do ich połknięcia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Gdzie najczęściej można spotkać zatrute przynęty dla psów

Zatrute przynęty dla psów to poważny problem, z którym można spotkać się praktycznie wszędzie. Oczywiście ich rozkładanie jest zabronione, jednak wiele osób robi to, by pozbyć się błąkających się psów, czy zrobić na złość ich właścicielom. Najczęściej zatrute przynęty można spotkać w miejscach publicznych takich jak parki, czy skwery, na ulicach, polnych drogach, a nawet prywatnych posesjach. Warto również podkreślić, że problem ten niestety się nasila, co może wynikać z poczucia bezkarności osób dopuszczających się takich działań.

W tym miejscu należy również wspomnieć o trutkach na myszy, czy szczury, które są stosowane przez rolników, czy właścicieli posesji. W tym przypadku narażenie psa na ryzyko nie jest celowe, jednak zjedzenie przez niego trutki może mieć bardzo poważne konsekwencje. Oczywiście samo używanie trutki na gryzonie nie jest zabronione, jednak należy pamiętać, by robić to prawidłowo. Co to oznacza? Przede wszystkim należy pamiętać, że wyłącznie w specjalnych pojemnikach, a nie luzem. Ma to na celu uniemożliwienie dostępu psom oraz innym zwierzętom hodowlanym.

Trucizny na psy, które najczęściej znajdują się w przynętach

Warto wiedzieć, co może znajdować się w przynęcie, ponieważ od tego zależy leczenie i czas wystąpienia objawów zatrucia u psa. Substancje używane do przygotowywania przynęt, to między innymi trutki na szczury lub proszki wykładane przez rolników jako trucizna na myszy.

A oto najczęstsze przynęty:

 • kulka mięsna z odłamkami o ostrych krawędziach (pinezki, gwoździe, żyletki lub drut kolczasty),

 • smakołyki nasączone trutką na szczury lub posypane granulatem na ślimaki,

 • leki, takie jak środki uspokajające i tabletki na serce,

 • środki chemiczne: fosforan cynku, insektycydy, herbicydy, rotentycydy,

 • środek zapobiegający zamarzaniu.

Wiele trucizn działa już po samym wdychaniu lub polizaniu!

Co zrobić w sytuacji, gdy pies znajdzie trutkę?

Zatrute przynęty są z reguły rozkładane w taki sposób, by pies dostrzegł je jeszcze przed swoim właścicielem. W związku z tym z reguły są chowane w dyskretnych miejscach, z dala od ludzkich oczu. Co zrobić, gdy pies znajdzie tego typu trutkę? Przede wszystkim o ile jest to możliwe należy zapobiec jej połknięciu. Jeżeli jednak do tego dojdzie należy udzielić psu pierwszej pomocy. Jak to zrobić? Oczywiście najlepiej jest jak najszybciej udać się do weterynarza, a jeżeli do sytuacji dojdzie w weekend lub święto do najbliższego pogotowia weterynaryjnego. W tym przypadku dobrze jest rozejrzeć się dookoła i zebrać resztki przynęty, co pozwoli lekarzowi zidentyfikować substancję szkodliwą oraz wdrożyć właściwe działania zapobiegawcze.

Typowe objawy zatrucia to:

 • wymioty,

 • biegunka,

 • czarne smoliste stolce,

 • senność,

 • przyspieszony oddech,

 • ból brzucha,

 • nietypowe zachowanie.

Jak zapobiegać znalezieniu przez psa zatrutej przynęty?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem, które ochroni psa jest dbałość właściciela o unikanie potencjalnego zagrożenia. W związku z tym warto śledzić informacje w lokalnych mediach, czy mediach społecznościowych na temat pojawienia się trutek w danym regionie. Inni właściciele czworonogów często bowiem ostrzegają, że w danym parku ktoś regularnie rozkłada trutki. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest wyprowadzanie psa w takich miejscach wyłącznie na smyczy i w kagańcu. Oczywiście ogranicza to jego wolność, jednak wybiegać może się w miejscu, które będzie bezpieczne. Co poza tym? Przede wszystkim warto wdrożyć odpowiednią tresurę, czyli nauczyć pupila, by oddawał na żądanie to co weźmie do pyska. Warto również nauczyć go, by jadł wyłącznie to, co otrzymał od swojego właściciela.

Podsumowując należy stwierdzić, że zatrute przynęty to poważne niebezpieczeństwo dla psów. Oczywiście to od ich zachowania ich właścicieli najczęściej zależy, czy uda się zapobiec zatruciu. W związku z tym warto nauczyć psa podstawowych zasad oraz mieć go na oku podczas spacerów.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)