3 kwietnia 2023 Udostępnij

Czy pies na spacerze musi mieć kaganiec i smycz?

Smycz i kaganiec to podstawowe elementy wyposażenia każdego psa. Czy trzeba jednak zabierać je na każdy spacer? Przepisy prawne nie do końca jasno regulują tę kwestię, a wiele zależy także od samego czworonoga – jego rasy oraz zachowania. Gdzie i w jakich sytuacjach pies powinien nosić smycz oraz kaganiec? Czy musi mieć je na każdym spacerze?

W kwietniu 2021 roku weszło w życie rozporządzenie, nakładające wysokie grzywny na właścicieli, którzy nie zachowują odpowiednich środków ostrożności podczas wyprowadzania psa. Mandat może wynosi od 50 do nawet 250 zł. Jeszcze wyższa kara grozi opiekunom zwierzaków, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. W tym wypadku kara może wynieść nawet 500 zł. Co jednak oznaczają „odpowiednie środki ostrożności” i czy psa trzeba wszędzie wyprowadzać na smyczy? Sprawdź, kiedy i za co dokładnie grozi kara!

Czy psa zawsze trzeba wyprowadzać na smyczy? Co nakazuje prawo?

Przepisy z 2021 roku nie nakazują wprost, by każdorazowo wyprowadzać psa na spacer w kagańcu i na smyczy. Czasem jednak obowiązek stosowania tych akcesoriów wynika z konieczności zachowania środków ostrożności wymaganych przy danych rasach lub w określonych miejscach.

Właściciel, który chce spacerować z psem spuszczonym ze smyczy, musi spełniać też kilka warunków. Pierwszym i najważniejszym z nich jest kontrolowanie psa i panowanie nad nim w stopniu, który gwarantuje bezpieczeństwo postronnym ludziom i zwierzętom. Pies nie może być uciążliwy dla otoczenia, musi reagować na komendy przywołania i odnosić się nienachalnie w stosunku do innych ludzi i psów. Każdy, kto ma tak ułożonego psa, nie musi obawiać się mandatu i może pozwolić sobie na spuszczanie psa ze smyczy w wyznaczonych przez lokalne przepisy miejscach.

Kiedy nie można puszczać psa luzem?

Pies nie może biegać swobodnie, jeśli jego opiekun nie ma na nim pełnej kontroli. Zwierzę, które nie reaguje na komendy, jest nadpobudliwe i agresywne, stwarza zagrożenie dla siebie i otoczenia. W takiej sytuacji każdy spacer powinien odbywać się na smyczy i w kagańcu.

Polskie przepisy nakładają też obowiązek wyprowadzania na smyczy i w kagańcu psów ras uznanych za agresywne. Będą to między innymi:

 • amerykański pitbull terrier,
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies z Majorki,
 • pies kanaryjski,
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian,
 • owczarek kaukaski,
 • moskiewski pies stróżujący.

Posiadanie psów wymienionych ras często regulują także przepisy lokalne. Zdarza się, że zakup takiej rasy trzeba zgłosić w odpowiednim urzędzie i uzyskać pozwolenia od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Spacer z psem w lesie? Tylko na smyczy!

Jednym z miejsc, w których pies bezwzględnie powinien pozostawać na smyczy, jest las. Artykuł 166 Kodeksu Wykroczeń wprost zakazuje właścicielom czworonogów puszczania pupili luzem na terenach leśnych. Jedyny wyjątek stanowią psy biorące udział w polowaniu i kontrolowane przez myśliwego. Dlaczego tak jest?

Trzeba pamiętać, że pies biegający luzem po lesie stwarza zagrożenie zarówno dla siebie samego, jak i dla zwierzyny leśnej. Nie wiadomo, jak pupil zachowa się, gdy zobaczy sarnę, lisa lub zająca. Bardzo możliwe, że na nowo odkryje w sobie zapomniany instynkt łowiecki i popędzi w pogoni za celem. Pies może zgubić się w lesie, pogryźć dzikie zwierzę lub sam paść jego ofiarą. Drobny psiak może nie wyjść cało ze starcia z dzikiem, lisem czy wilkiem. Dlatego lepiej, by podczas spacerów po lesie zawsze pozostawał przypięty do smyczy.

Warto dodać, że do niektórych lasów na terenie kraju psy w ogóle nie mają wstępu. Zakaz wprowadzania czworonogów obowiązuje w miejscach objętych ochroną. Mogą to być rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe oraz narodowe. Przepisy te mają na celu ochronę zwierzyny leśnej oraz roślinności. Psy swobodnie biegające po parkach mogłyby płoszyć zwierzęta i niszczyć chronione okazy roślin.

Kaganiec dla psa – kiedy jest potrzebny?

Polskie przepisy nie określają wprost, czy pies powinien mieć kaganiec na spacerze, czy też nie. Jednak podobnie jak w przypadku smyczy muszą nosić go psy ras uznawanych za agresywne oraz zwierzaki, które zachowują się wrogo w stosunku do otoczenia. Jeśli zwierzak bywa agresywny wobec innych psów albo ludzi i zaczepia ich na spacerze, to znak, że powinien nosić kaganiec.

Nakaz noszenia kagańca przez psa obowiązuje jednak bezwzględnie w środkach transportu publicznego. Niezależnie od tego, jak łagodny i ułożony jest pupil, powinien nosić kaganiec w pociągach, tramwajach i autobusach miejskich. Podobne przepisu obowiązują na terenie niektórych parków narodowych. Pies może spacerować po ich terenie, ale tylko na smyczy i w kagańcu. Planując wycieczkę w takie miejsce, warto wcześniej sprawdzić przepisy.

Kaganiec bywa przydatny również u weterynarza. Nie każdy pies cierpliwie znosi zabiegi związane z opatrywaniem ran, obcinaniem pazurów czy podaniem zastrzyków. Dla bezpieczeństwa osób w lecznicy warto przyzwyczaić pupila do noszenia kagańca.

Akcesoria spacerowe a bezpieczeństwo psa

Smycze, kagańce i obroże dla psów to najważniejszy element wyprawki każdego psa. Akcesoria te nie tylko pozwalają opiekunowi panować nad poczynaniami swego pupila, ale też zapewniają bezpieczeństwo samemu psu. Zwierzak biegający luzem może wpaść w nie lada tarapaty, na przykład stając oko w oko z dzikiem lub innym agresywnym psem. Nawet kaganiec, który wzbudza wiele sprzecznych opinii pośród psiarzy, służy wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa psu i jego otoczeniu. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne kagańce fizjologiczne, które nie sprawiają psom dyskomfortu.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)