
Jak wybrać dla swojego Milusińskiego dobry żwirek?
Okazuje się, że podłoże do wypełniania kuwety ma duże znaczenie. W świecie natury koty zakopują swoje odchody w piasku. W domu decyzja zależy w dużej mierze od właścicieli zwierzaka. Z pewnością jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest żwirek silikonowy. Czym się cechuje i dlaczego tak wiele osób chętnie po niego sięga?
Żwirek dla kota - rodzaje
W zasadzie wybór żwirków do kuwet ogranicza się do żwirków bentonitowych, silikonowych i drewnianych. Od materiału, z którego wykonany jest wypełniacz zależy to czy podłoże posiada właściwości zbrylające i w jakim stopniu pochłania przykry zapach. Poza tym to właśnie to wpływa na częstotliwość wymiany żwirku. Niektóre żwirki są też dodatkowo aromatyzowane i mają dość mocny zapach. Trzeba przy tym pamiętać, że podłoże w kuwecie nie może być też za miękkie czy zawierać elementów ostrych i dla zwierzaka mało przyjemnych. Poza tym swoje potrzeby mają też i małe kotki. Z uwagi na niebezpieczeństwo zjedzenia podłoża warto w tym przypadku postawić na klasyczny żwirek drewniany.
Kocie preferencje w tej kwestii są różne. Jednak wybór zawsze powinien być dobrze przemyślany. Zła decyzja może skutecznie zniechęcić kota do korzystania z takiej kuwety. Niektóre zwierzaki lubią tylko wybrane gatunki podłoża, co trzeba niestety zaakceptować. Posiadacze kilku kotów muszą się więc pogodzić z koniecznością zakupu kilku rodzajów żwirków. Niektóre koty swoje preferencje w tej kwestii dość głośno pokazują omijając z daleka kuwetę. Czasami przestają też zakopywać swoje odchody. Jednak niekiedy problemem nie jest nieodpowiedni rodzaj żwirku, ale zbyt rzadka jego wymiana na nowy.
Żwirek dla kota - silikonowy
Żwirek silikonowy produkowany jest z krzemionki i posiada wyjątkowe właściwości absorpcyjne. Mechanizm pochłaniania zapachów jest jednak inny niż w żwirkach drewnianych czy bentonitowych. W odróżnieniu od nich w tym przypadku nie tworzą się bryłki, które z kuwety można usunąć wraz z odchodami. Koci mocz z kolei zatrzymywany jest w środku kryształów, a więc żwirek świetnie pochłania w efekcie końcowym nieprzyjemny zapach. Nie ma też większego problemu z pyłem czy roznoszeniem podłoża po mieszkaniu przez kota. Kiedy wypełniacz staje się żółty trzeba go wymienić na nowy. To ułatwia bieżące kontrolowanie jego stanu. Aby działanie żwirku było jak najlepsze,w pomieszczeniu powinny też panować odpowiednie warunki do odprowadzania wilgoci.
Żwirek silikonowy jest bardzo wygodny w użytkowaniu dla samych właścicieli kota. Czym lubią go jednak same zwierzaki? Oczywiście nie jest to takie proste do stwierdzenia. W końcu zapach panujący w kuwecie to jeden z głównych czynników decydujących o tym czy kot będzie chciał z niej skorzystać. Dlatego z uwagi na to, że żwirek silikonowy dobrze pochłania zapachy, spada znacznie ryzyko, że kot przez pomyłkę właściciela uzna kuwetę za zbyt brudną. Niektóre zwierzaki niechętnie jednak reagują na szelest wydobywający się z kryształków. W niektórych przypadkach przeszkadza im też specyficzna granulacja. Dobrze wybrany żwirek nie powinien kocich łapek ranić. Jednak obecnie w sklepach dostać można również żwirki silikonowe o małych granulkach, które przypominają drobny piasek, a więc podłoże dla kotów idealne. Dodatkowo żwirek ten jest lekki i nietoksyczny. Żwirki silikonowe mają więc finalnie wiele zalet - oczywiście o ile wybrany zostanie produkt wysokiej jakości z odpowiednią granulacją dla kota. Wówczas nie trzeba się bać o to czy kot dane podłoże odrzuci.
Jak zmienić kotu rodzaj żwirku?
Oczywiście niechęć kota wobec żwirku nie zawsze jest wynikiem jego właściwości. Trzeba bowiem pamiętać, że koty nie lubią zmian i to zawsze na ich zachowanie wpływa. Kiedy kot od wielu lat przyzwyczajony był do jednego rodzaju żwirku to jakakolwiek zmiana może być dla niego trudna do zaakceptowania. Dlatego też nie można od razu wymienić całego wypełnienia kuwety na nowe. Na początku o wiele lepszym rozwiązaniem jest mieszanie ze sobą dwóch rodzajów żwirku i stopniowe zwiększanie udziału nowego żwirku w tej mieszance.
Zobacz również
Komentarze (0)
VSmycz i kaganiec to podstawowe elementy wyposażenia każdego psa. Czy trzeba jednak zabierać je na każdy spacer? Przepisy prawne nie do końca jasno regulują tę kwestię, a wiele zależy także od samego czworonoga – jego rasy oraz zachowania. Gdzie i w jakich sytuacjach pies powinien...
VKuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego posiadacza pupila. Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest utrzymanie higieny kuwety, zarówno dla zdrowia kota, jak i dla higieny domu. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie kuwety...
VJeszcze do niedawna temperatura przekraczająca 25° C była w Polsce traktowana, jako ewenement, okazję do wypadu w góry bądź nad wodę. Dzisiaj to nic nadzwyczajnego i chociaż niemal wszyscy cieszymy się z takiego obrotu sprawy, warto pamiętać, iż owe 25 stopni może przysporzyć...
Zostaw komentarz