26 maja 2017 Udostępnij

Jak sprawić radosć swojemu kotu? Wybierz dla niego idealne zabawki

Najczęściej przyjmuje się, że koty są samotnikami i biorąc kota pod swoją kuratelę nie trzeba właściwie się nim zajmować, poza oczywiście, zaspokojeniem jego podstawowych potrzeb, jak jedzenie i picie. Zwierzęta te mają jednak ogromną potrzebę przebywania z ludźmi. Z tego powodu tak istotne jest, by każdego dnia spędzić z kotem choć trochę czasu na zabawie. W przypadku, kiedy potrzeba ta nie zostanie odpowiednio zaspokojona, może dojść do zmiany zachowania kota, które będzie wynikało nie tylko z nudy, ale i ze stresu. Jeśli jednak codziennie znajdzie się choć odrobinę czasu na zabawę ze swoim pupilem, najprawdopodobniej żadne problemy się nie pojawią.

Zabawki dla kota

Rynek zabawek dla zwierząt jest tak szeroki, że w zasadzie ciężko zdecydować się na cokolwiek. Sklepy zoologiczne są pełne akcesoriów dla kotów, które są bardzo różnorodne, gdyż ich producenci robią wszystko, aby to właśnie ich produkty zostały wybrane. Mnogość kolorów, rozmiarów czy nawet zapachy kocimiętki wprowadzają dość spory zamęt, nawet wśród osób, które wcześniej były dość zdecydowane. Warto jednak wybrać taką, która sprawi, że instynkt małego łowcy zostanie zaspokojony.

Koty to drapieżniki i dlatego najlepsza zabawka dla nich, to jakiś gryzoń, typu myszka. Wbrew pozorom i tutaj można przebierać w różnych ich wzorach, wielkościach i kolorach. Do tego są takie, które się nakręca, niektóre wydają jakieś dźwięk, a jeszcze inne mają przyczepione wielobarwne ozdoby. Materiał z jakiego są wykonywane, to najczęściej plusz lub sizal.

Zabawki dla kota interaktywne

Próżno również szukać kota, dla którego wielką frajdą nie byłaby zabawa z piłką. I tutaj możliwość wyboru nikogo nie zawiedzie. Duże, małe, pluszowe, kolorowe czy jednobarwne to tylko część tego, co można kupić. Często ich wnętrze zaopatrzone jest w dzwoneczek czy piszczałki, by dodatkowo przyciągnąć uwagę kota. Ciekawym rozwiązaniem są też zdobywające coraz większą popularność akcesoria, z których podczas zabawy wylatują przysmaki dla kota. To świetne rozwiązanie na pewno zdobędzie przychylność małego pupila.

kocie zabawki

Zabawki dla kota - laser

Wiele jest również dostępnych zabawek, które nie tylko sprawią frajdę kotu, ale i jego właścicielowi. Zaliczyć można do nich choćby patyczki, wszelkie sznury czy najpopularniejsze wędki. Na ich końcach przyczepione są najczęściej małe, sztuczne gryzonie lub pióra, które kot ma za zadanie złapać podczas, gdy właściciel będzie mu to znacznie utrudniał.

Nie od dziś wiadomo również, że koty uwielbiają lasery punktowe. Naprawdę żaden kot nie będzie umiał oprzeć się pokusie polowania na ciągle ruszającą się i zmieniającą położenie czerwoną kropkę.

Wpływ zabawy na relacje kota i jego właściciela jest nieoceniony. Dzięki niej relacja między człowiekiem, a jego zwierzęciem ulega zacieśnieniu i wzmocnieniu. Ponadto kot w ten sposób zaspokaja swoja potrzebę przebywania z człowiekiem i czuje, że nie jest samotny.

Nie ma się jednak co łudzić, że wszystkie zabawki, jakie dostanie kot, spełnią jego oczekiwania. Jedyne co można zrobić w tej sytuacji, to uzbroić się w cierpliwość i czekać, która z następnych zabawek będzie mu odpowiadała. Dodatkowo, jeśli kot do dyspozycji będzie miał tylko jedną, to szybko ją zostawi. Z tego powodu, trzeba mieć ich niestety kilka tak, by to pupil zdecydował na którą aktualnie ma ochotę.

Jaka funkcję spełnia zabawa 

Trzeba wziąć pod uwagę, że koty, to nie ludzie i, że potrzebują one zabawek na wszystkich etapach rozwoju. One sprawią, że zwierzęta te będą czuły się lepiej nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Bez zabawek kot może stać się nerwowy, ponieważ nie będzie miał gdzie rozładować swojej energii. Przez to najpewniej stanie się agresywny, będzie niszczył meble albo załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne, gdzie będzie chciał. Może też mieć problemy z apetytem (jedne koty go tracą, a inne jedzą coraz więcej). Gdy właściciel zauważy takie objawy, powinien zacząć poświęcać swojemu pupilowi więcej uwagi. Dzięki temu nie tylko pozbędzie się niechcianych zachowań pupila, ale i znacznie wzmocni z nim więź.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)