16 października 2020 Udostępnij

Witaminy niezbędne dla zdrowia kota - czy należy stosować suplementację?

​Kocia dieta powinna zawierać odpowiednią ilość substancji budulcowych i energetycznych - białka, tłuszczu i węglowodanów. Nie mniej ważne są też składniki regulujące, takie jak witaminy. Jakie witaminy dla kota trzeba dostarczać mu wraz z dietą? Czy warto stosować suplementację?

Witaminy dla kota niezbędne w jego diecie

Witamina A w postaci retinolu to jedna z witamin niezbędnych dla kotów, którą należy dostarczać mu wraz z pożywieniem. Znajduje się ona w produktach pochodzenia zwierzęcego. Koty nie mają zdolności przekształcania beta-karotenu (roślinnej formy witaminy A) w retinol, więc powinny czerpać witaminę A ze źródeł zwierzęcych. Retinol należy do korzystnych witamin dla kota na sierść, skórę, wzrok i rozwój kości. Jednak w nadmiarze witamina ta może doprowadzić do groźnej i bardzo bolesnej choroby nazywanej spondylozą kręgów szyjnych. Czasem jej przyczyną jest zbyt duża zawartość wątróbki w kociej diecie.

Bardzo ważne w diecie kota są także pozostałe witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli D, E i K. Witamina D odpowiada za prawidłowy wzrost i mineralizację kości. Jej niedobór prowadzi do krzywicy, wypadania zębów, osłabienia mięśni. Rolą witaminy E jest m.in. ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami, a witamina K ma wpływ na prawidłowe krzepnięcie krwi.

W diecie kota nie może też zabraknąć witamin z grupy B. Substancje te wpływają na pracę całego organizmu - mają kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego. Ich niedobór może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, anemii, niewydolności serca, problemów trawiennych.

Są też witaminy, których nie trzeba dostarczać kotu wraz z dietę. Na przykład witamina C dla kota to składnik, bez którego Twój mruczek świetnie sobie poradzi, ponieważ jego organizm sam wytwarza jej odpowiednią ilość. Mimo to w składzie pełnoporcjowych karm dla kotów można znaleźć witaminę C - ze względu na właściwości antyoksydacyjne, pełni ona w nich rolę naturalnego przeciwutleniacza.

Najlepsze źródło witamin dla kotów

Koty są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego w naturze źródło witamin dla kota stanowią upolowane zdobycze zjedzone w całości. Witaminy znajdują się zarówno w mięsie, narządach wewnętrznych, jak i w zawartości żołądków kocich ofiar. Natomiast podstawą diety naszych domowych mruczków powinna być pełnoporcjowa karma, która skomponowana jest z różnorodnych surowców pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Bogatym źródłem witaminy A (retinolu) jest wątróbka, która często stanowi składnik pełnoporcjowych karm dla kotów. Nie należy jednak podawać jej kotu samodzielnie, aby nie doprowadzić do przykrych konsekwencji przedawkowania retinolu. Z kolei źródłem witamin B dla kota są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, ale też zboża i drożdże. 

Witaminy dla kota w formie suplementów - czy warto?

Jeśli podajesz swojemu kotu pełnoporcjową karmę dostosowaną do jego wieku, a Twój mruczek cieszy się dobrym zdrowiem, stosowanie dodatkowej suplementacji jest zbędne, a czasem wręcz szkodliwe. Czasem wskazane jest podawanie preparatów z witaminami dla kota seniora, chorego czy też dla ciężarnej lub karmiącej kotki. Pamiętaj jednak, by najpierw skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. Nawet zwykłe witaminy dla kota na wzmocnienie łatwo przedawkować. Dawka suplementu powinna być indywidualnie dopasowana do potrzeb Twojego zwierzęcia.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)