10 maja 2017 Udostępnij

Bezpieczeństwo to podstawa - zaopatrz Milusińskiego w szelki

Niezwykle popularnym akcesorium dla nowoczesnych miłośników kotów są tytułowe szelki. Zainteresowanie nimi nie dziwi tym bardziej, że są one niezwykle wygodne w noszeniu dla samego zwierzaka, dbają o jego bezpieczeństwo podczas spacerów oraz są proste w założeniu dla właściciela. Wybierając pierwsze szelki dla naszego pupila pamiętajmy jednak by kupić taki model, który będzie idealnie dopasowany do wielkości i budowy ciała naszego kota. Estetyka oraz kolor szelek powinny mieć drugorzędne znaczenie.

Koty to zwierzęta, które niezbyt lubią być ubierane, nie podoba im się także, kiedy coś krępuje ich ruchy, z tego względu wybrane przez nas szelki powinny być jak najlepiej dopasowane, tak aby nasz pupil jak najmniej odczuwał, że ma coś na grzbiecie.

Szelki dla kota 

Przy ich wyborze zwróćmy uwagę przede wszystkim na rozmiar. Pamiętajmy, że tak jak w przypadku ubrań dla człowieka, każdy producent posiada inną rozmiarówkę, nie sugerujmy się więc tylko wymiarami podanymi na opakowaniu. Powinniśmy najpierw dokładnie zmierzyć naszego podopiecznego. Weźmy wymiary od jego nosa do nasady ogona (długość), zmierzmy obwód klatki piersiowej, brzucha (mierzony w najszerszym miejscu), długość jego łap oraz obwód szyi. Idealnym rozwiązaniem, które z pewnością pozwoli nam na dobry wybór rozmiaru szelek jest zabranie ze sobą kota na zakupy. Będziemy w ten sposób mieli możliwość zmierzenia kilku rodzajów szelek i wybrania tych najlepiej dopasowanych. Przy przymierzaniu zwróćmy także uwagę, czy paski od szelek są dobrze rozłożone na ciele naszego kota. Jest to o tyle istotne, że ich zadaniem jest równomierne rozłożenie ciężaru zwierzęcia.

Jeśli kupimy zbyt ciasne szelki będą one uwierały zwierzaka, krępowały jego ruchy, mogą także doprowadzić do kłopotów z oddychaniem, a nawet bolesnych otarć. Za duże z kolei nasz kot będzie mógł zgubić lub się w nie zaplątać. Obie te opcje są złe zarówno ze względu na komfort samego zwierzaka, jak i jego bezpieczeństwo.

Kolejnym, ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze szelek, jest materiał, z którego są one wykonane. Powinien być przyjemny w dotyku i elastyczny. Zazwyczaj szelki produkowane są z nylonu, ale zdarzają się także modele wykonane ze skóry i bawełny. Dotknijmy i dokładnie obejrzyjmy akcesorium, nad którym się zastanawiamy, oraz sprawdźmy czy nie posiada ono wystających szwów, które mogłyby uwierać zwierzaka. Starajmy się także wybrać szelki z jak najmniejszym zapięciem, jest to bowiem element, który najczęściej powoduje otarcia. Sprawdźmy także, czy materiał, z którego są wykonane szelki nie strzępi się, nie jest podatny na rozciąganie oraz się nie wyciera. Na opakowaniu poszukajmy także informacji od producenta, czy produkt jest odporny na wilgoć i zmiany temperatury. Sprawdzenie tych wszystkich elementów da nam gwarancję, że kupiony artykuł będzie nam długo i bezawaryjnie służył.

Aby zapewnić naszemu pupilowi maksimum bezpieczeństwa szelki powinny być wytrzymałe. Dlatego też ważne jest, gdzie je kupimy. Starajmy się wybierać produkty wiodących marek oraz kupować je w sprawdzonych sklepach zoologicznych. Da nam to gwarancje jakości oraz wytrzymałości zakupionego towaru.

szelki dla kotów

Szelki dla kotów – ich zalety

Szelki mają tą przewagę nad tradycyjnymi obrożami, że nie duszą, ani nie uwierają kota w szyję nawet, kiedy mocno ciągnie. Będą więc idealnym rozwiązaniem dla zwierzaków o bardziej żywiołowym usposobieniu, które lubią uciekać podczas spacerów. Dobre szelki powinny być także wyposażone w awaryjny mechanizm, który sam rozepnie się, kiedy nasz pupil zahaczy o coś, albo się w coś zaplącze. Zdarza się to stosunkowo rzadko, zwłaszcza, kiedy szelki są dobrze dopasowane, ale z pewnością podnosi poziom bezpieczeństwa ich użytkowania. Nie ma więc ryzyka, że nasz mruczek poddusi się czy uszkodzi sobie kręgosłup podczas zbyt gwałtownych ruchów. Szelki poleca się szczególnie dla kotów, które aktywnie spędzają czas, chodzą po drzewach, bawią się z właścicielem i wchodzą do różnych zakamarków.

Przyzwyczajenie kota do szelek

Jeśli mamy małego kotka, który tylko szuka okazji by nam uciec, szelki okażą się idealnym rozwiązaniem. Zwierzak bowiem nie ma możliwości, by je samemu zdjąć, dają więc poczucie bezpieczeństwa zarówno właścicielowi, jak i samemu kotu, który nie zrobi sobie krzywdy. Dobrze dopasowane szelki staną się jak druga skóra naszego kota, a po chwili nie będzie czuł, że ma je na sobie.

Szelki poleca się także tym z właścicieli kotów, którzy dbają o piękny wygląd swoich podopiecznych. Koty w nie ubrane wyglądają dostojnie i elegancko. Ich konstrukcja świetnie pasuje do budowy kociego ciała oraz ich dostojnego chodu.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)