20 listopada 2017 Udostępnij

Przeziębiony kot. Co robić?

Wiele osób jest zdziwionych faktem, że zwierzęta, w tym również koty, mogą się przeziębiać. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, ponieważ przeziębić może się nawet kot, który nie wychodzi poza dom. Przyczyn wystąpienia takiej dolegliwości może być mnóstwo. Czasem na kota może niekorzystnie podziałać zimne powietrze, które zawieje go podczas wietrzenia mieszkania, ale nawet noc spędzona na chłodnym podłożu może skutkować przeziębieniem właśnie. Warto zatem dowiedzieć się czym właściwie objawia się przeziębienie u kota oraz jak skutecznie z nim walczyć.

Przeziębienie u kota - objawy

Przeziębienie u kotów jest bardzo łatwo rozpoznać, gdyż zwykle objawia się ono typowym kaszlem oraz kichaniem. Oprócz tego jednak, w niektórych przypadkach można również zauważyć wydostającą się z nosa zwierzaka ropną wydzielinę.

Bardzo często, przeziębione zwierzaki tracą także apetyt, co powinno od razu wzbudzić nasze zaniepokojenie. W takiej sytuacji, przede wszystkim stronią one od karmy suchej, gdyż dodatkowo podrażnia ona już i tak zainfekowane gardło. Z tego powodu, musimy zatroszczyć się o to by podawać kotu odpowiednie ilości karmy mokrej, gdyż jest ona łatwiejsza do zjedzenia oraz posiada właściwości zmniejszające dolegliwości bólowe.

Inne objawy, które mogą świadczyć o tym, że nasz pupil jest przeziębiony to apatia, unikanie kontaktu z ludźmi, powiększone węzły chłonne oraz zapalenie spojówek. Dopiero jednak po zmierzeniu kotu temperatury, możemy ostatecznie stwierdzić czy faktycznie jest on chory. Musimy jedynie pamiętać, że w przypadku tych zwierząt, o gorączce możemy mówić dopiero, gdy temperatura ich ciała jest wyższa niż 39,5 stopnia Celsjusza.

Przeziębienie u kota - jak leczyć?

Choć instynktownie chcielibyśmy natychmiast zabrać naszego pupila do weterynarza, wcale nie musi być to konieczne. Kichanie, zmniejszony apetyt i większa ilość snu niż zwykle, to jeszcze nie powody do paniki. Na początku należy przede wszystkim obserwować naszego kota przez kilka dnia, zapewnić mu odpowiednie ciepło oraz większe ilości wody.

przeziębiony kot

Choć niektórym może się to wydawać dobrym pomysłem, pod żadnym pozorem nie podawajmy kotu herbaty. Napój ten zawiera bowiem kofeinę, która działa na te zwierzaki jak trucizna.

Przeziębiony kot - domowe sposoby

Przeziębiony kot je znacznie mniej, ale jednak musi spożywać cokolwiek. Zapewnijmy mu w tym czasie dietę lekkostrawną, w której prym powinny wieść karmy mokre.

Jeśli po upływie kilku dni nie zaobserwujemy żadnej poprawy, konieczna jest wizyta u weterynarza. Może on podać naszemu pupilowi leki, które złagodzą objawy przeziębienia oraz zmniejszą temperaturę jego ciała, a w trudniejszych przypadkach przepisze mu antybiotyk.

Uwaga!

Pod żadnym pozorem nie próbujmy leczyć naszego kota przy pomocy lekarstw przeznaczonych dla ludzi! Efektem może być bowiem nawet śmierć zwierzaka.

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami znacząco zmniejszamy ryzyko tego, iż przeziębienie, które zwykle trwa od 5 do 7 dni, rozwinie się w poważniejszą chorobę.

Redakcja ZOO Portal