14 czerwca 2017 Udostępnij

Kiedy kotka ma pierwszą ruję?

Pierwsza ruja u kotki - objawy 

Gdy twoja kotka domaga się uwagi, głośno miauczy, pociera głową o różne rzeczy, domaga się pieszczot, wygina się czy też turla to przechodzi po prostu ruję.

Główna zasada opierająca się na hodowlanej praktyce to odpowiedni dobór samic do rozrodu. Dodatkowo dotyczy to także samców, którzy osiągnęli już hodowlaną dojrzałość. Muszą mieć oprócz prawidłowo i w pełni rozwiniętego układu rozrodczego oraz zdolności do zapłodnienia także rozwój fizyczny, który z kolei pozwoli im donosić ciążę jak i także przywitać potomstwo na świecie.

Pierwsza ruja u kotki - kiedy? 

Za punkt pewnego rodzaju dojrzałości płciowej u kotek uznaje się właśnie wystąpienie pierwszej rui. Ten moment jest jak najbardziej zależny od takowych czynników jak waga ciała, wiek, pora roku czy też rasa. Wiadomo, że koty są zwierzątkami poliestralnymi sezonowo. Chodzi o to, że w sezonie występują od dwóch do trzech cykli z rujami i to kilkoma w cyklu. Należy pamiętać, że przy odpowiedniej masie ciała czy też przy odpowiednim wieku wystąpienie rui możne znacznie się przesunąć, czyli ulec opóźnieniu.

Pierwsza ruja pojawia się między czwartym, a dwunastym miesiącem życia. Wiek przeciętny, w którym osiąga się płciową dojrzałość u samic to osiem miesięcy. Warunkiem jest uzyskanie odpowiedniej wagi ciała. U kotów musi to być przynajmniej waga między 2,3 do 2,5 kilograma. Również rasa wywiera wpływ na dojrzałość płciową. Również wykazano, że na przykład kotki birmańskiej rasy dojrzewają znacznie szybciej. Co ciekawe także długowłose koty dojrzewają znacznie później niż rasy inne. Długość dnia świetlnego jak i także pora roku to także element bardzo ważny jeśli chodzi o płciową dojrzałość. Rozrodczy sezon u kotów zaczyna się w okolicach miesięcy grudzień- styczeń, a trwa co najmniej do września. Następnie występuje tak zwany okres bez rujowy. U zwierząt, które trzyma się tylko i wyłącznie w domach to ten mechanizm może ulec bardzo mocnemu zaburzeniu. Wówczas samice ruję mogą posiadać nawet cały rok.

Pierwsza ruja u kotki - ile trwa? 

U kotek cykl płciowy składa się z pięciu faz. Pierwsza to prooestus, następna to oestrus oraz interoestrus, dioestrus i anoestrus. W fazie pierwszej podobnie jak u suk rozwijają się jajnikowe pęcherzyki. Przeważnie jednak nie ma czegoś takiego jak wypływ z pochwy. Poziom tak zwanych estrogenów w organizmie znacznie rośnie i kotce pobudza się zainteresowanie na samców. W znaczniej większości przypadków objawy te w fazie tej są całkowicie nie zaobserwowane.

cylk rozrodczy u kotki

Kolejna fraza to oestrus. Rozpoznaje się ją poprzez zachowania płciowe. Jest tak, ponieważ takowe objawy jak wypływy z pochwy są zupełnie nieobecne. Zwierzę donośnie miauczy, domaga się pieszczot, uwagi, pociera szyją, głową. Najważniejsza jest jednak postawa ciała. Wygina ona grzbiet, przykuca oraz zadziera do góry ogon. Bardzo chętnie dopuszcza do siebie samca. Faza ta może trwać między dwa do aż dziewiętnastu dni. Średnio jednak czas ten wynosi od sześciu do ośmiu dni.

Kolejnego cyklu nie da się określić, ponieważ jest to wszystko zależne od tego, czy dojdzie do owulacji czy też nie dojdzie. W odróżnieniu od zwierząt jakimi są psy to u kotków występuje tak zwana prowokowana owulacja. Chodzi o to, że aby doszło do owulacji w ogóle to potrzebny jest pewnego rodzaju bodziec. Bodźcem tym jest akt kopulacji. Dla osiągnięcia odpowiedniej stymulacji niezbędne jest krycie i to kilkukrotne, jednak tylko i wyłącznie w odpowiednim dniu danego cyklu.

Gdy kotka nie miała kontaktu z samcem i nie doszło do owulacji, mamy do czynienia z interostrus, czyli okresem międzyrujowym. To w nim dochodzi o wszelkiego zaniku jajnikowych pęcherzyków oraz rozwoju pęcherzyków nowych. Następnie samica ponownie w ruję wchodzi. Między kolejnymi rujami jest odstęp i trwa on zwykle 9 dni. Gdy kotka została pokryta i doszło do owulacji,  może dojść do zapłodnienia. Jednak w przypadku krycia nieskutecznego kot wejdzie w okres dioestrus. To w nim dominuje progesteron. Jest on wydzielany przez powstałe ciałka żółte na jajnikach. Ten okres zwykle trwa około 40 dni. Później rozpoczyna się kolejna ruja.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)