
Pchły - wróg każdego kota
Pchły nie są problemem należącym wyłącznie do psów - koty również mogą z łatwością stać się ich ofiarami. Pasożyty te są uciążliwie dla naszego pupila, a do tego bardzo szybko potrafią rozprzestrzenić się w obrębie domu. Właśnie z tego względu warto stosować przeciwpchelne środki prewencyjne.
Dlaczego pchły to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów?
Pchły należą do jednych z najczęściej spotykanych pasożytów, jakie żerują na kotach. Na częsty kontakt z tym pasożytem mają szanse w szczególności koty wychodzące, choć należy jasno zaznaczyć, że nawet koty domowe są na nie narażone - pchły bowiem może do domu przynieść inny zwierzak, a nawet sam właściciel (np. na swojej odzieży lub butach).
Pchły żerują na ciele naszego pupila. W ciągu kilku dni mogą rozprzestrzenić się na powierzchni mieszkania, chowając się w najmniejszych szczelinach podłóg, zwierzęcych posłaniach czy dywanach. Dla kota bycie żywicielem pchły jest szczególnie nieprzyjemne. Ukąszenia tego pasożyta są bolesne i swędzące. Niestety, mogą również być potencjalnym źródłem wielu chorób. Wśród nich wymienia się m.in. alergiczne pchle zapalenie skóry, zarażenie tasiemcem czy anemię. Pchły ponadto mogą roznosić choroby zakaźne, niebezpieczne również dla człowieka.
Jak rozpoznać pchły u pupila?
Pchły u kotów często nie są łatwe do rozpoznania. Z pewnością pierwszym sygnałem, przez który możemy podejrzewać, że nasz pupil jest zarażony tym pasożytem, jest jego wzmożone drapanie się. Dobrym nawykiem jest regularne czesanie kota grzebykiem do pcheł, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy nie posiada on “pasażerów na gapę”. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego na wilgotnej kartce białego papieru lub chusteczce, którą przecieramy kota. Jeśli na jej powierzchni pojawią się ciemne plamki w czerwonym bądź brązowym kolorze, jest to znak, że nasz pupil posiada pchły.
Jak radzić sobie z pchłami?
Aby wyeliminować problem pcheł, kot powinien być regularnie poddawany zabiegom profilaktycznym. Warto stosować w tym przypadku specjalistyczne preparaty typu spot-on, obroże przeciwpchelne albo tabletki. W momencie jeśli już posiadamy pchły w mieszkaniu, koniecznie należy pamiętać o ich natychmiastowym wytępieniu przez rozpylenie odpowiedniego środka oraz wypranie posłań oraz koców, na jakich nasz pupil lubi się wylegiwać.
Bibliografia:
https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/pasozyty/pchly/
Artykuł partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
VSmycz i kaganiec to podstawowe elementy wyposażenia każdego psa. Czy trzeba jednak zabierać je na każdy spacer? Przepisy prawne nie do końca jasno regulują tę kwestię, a wiele zależy także od samego czworonoga – jego rasy oraz zachowania. Gdzie i w jakich sytuacjach pies powinien...
VKuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego posiadacza pupila. Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest utrzymanie higieny kuwety, zarówno dla zdrowia kota, jak i dla higieny domu. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie kuwety...
VJeszcze do niedawna temperatura przekraczająca 25° C była w Polsce traktowana, jako ewenement, okazję do wypadu w góry bądź nad wodę. Dzisiaj to nic nadzwyczajnego i chociaż niemal wszyscy cieszymy się z takiego obrotu sprawy, warto pamiętać, iż owe 25 stopni może przysporzyć...
Zostaw komentarz