21 czerwca 2017 Udostępnij

Obroża dla kota przeciw kleszczom - uchroni Kota i Twoją rodzinę przed chorobami

Obroża przeciw kleszczom dla kota 

Kleszcze stanowią prawdziwą udrękę dla kotów. Nic więc dziwnego, że odpowiedzialny posiadacz futrzaka pragnie uchronić ukochane zwierzę przed tymi niebezpiecznymi pasożytami. W sklepach znajdziemy wiele preparatów pomocnych w walce z kleszczami. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są obroże przeciwpasożytnicze dla kotów. W jaki sposób działa tego typu obroża przeciw kleszczom?

Jak rozpoznać, że kot ma pasożyty?

Kleszcze w naszym klimacie żerują od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jednak podobnie jak pchły, kleszcze najaktywniejsze są w okresie letnim, kiedy to ciepłe temperatury korzystnie wpływają na rozwój pasożytów. Nieopite krwią kleszcze mają zaledwie kilka milimetrów dlatego bardzo trudno znaleźć je w futerku. Dopiero po obfitym posiłku odwłok krwiopijcy zwiększa się kilkukrotnie, a kleszcz staje się widoczny. Poza oceną wzrokową należy również zwrócić baczną uwagę na zachowanie futrzaka. Intensywne drapanie czy niepokój futrzaka mogą również świadczyć o zainfekowaniu przez inne pasożyty skórne, takie jak pchły lub świerzbowce.

Kleszcze u kota - usuwanie

By skutecznie i szybko pokonać pasożyty trapiące naszego pupila należy działać wszechstronnie. Należy jak najszybciej wyeliminować pasożyty z otoczenia zwierzęcia, tak by nie dopuścić do ich dalszego rozwoju i rozpowszechnienia się. W przypadku kleszczy, po każdym powrocie kota do domu należy dokładnie przeszukać sierść pupila. Znalezionego pasożyta należy niezwłocznie usunąć za pomocą pęsety lub specjalnego przyrządu do wyciągania kleszczy. W przypadku zapchlenia należy przerwać cykl rozwojowy tego insekta. Futrzaka należy dokładnie wykąpać, by pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale również jaj złożonych na futerku. Z tego samego powodu miejsce spania kota należy dokładnie odkurzyć i wyprać, a następnie spryskać odpowiednim preparatem antypasożytnicznym. 

Obroża przeciw kleszczom dla kota - jak działa? 

Obroże dla kotów, które zapobiegają inwazji kleszczy i pcheł zawierają składniki, które odstraszają i niszczą nie tylko dorosłe osobniki, ale również nimfy i larwy. Dzięki temu cykl rozwojowy pasożytów zostaje zakłócony i nie dochodzi do dalszego rozpleniania się insektów. Substancje czynne zawarte w obroży przenikają przez skórę na karku. Następnie rozpuszczone w tłuszczu, rozprowadzane są po całym ciele futrzaka, zapewniając w ten sposób kompleksową ochronę pupila przed krwiopijcami. Substancje te, wchłaniane są stopniowo, w czasie noszenia obroży. W związku z tym, w przeciwieństwie do preparatów, które trzeba aplikować co kilka tygodni, obroże przeciw kleszczom działają długoterminowo. Taka forma ochrony jest skuteczniejsza, a przy tym niewątpliwie wygodniejsza dla właściciela kota. 

Popularne substancje czynne stosowane w środkach przeciwpasożytniczych dla kotów to między innymi flumetryna oraz fipronil. Dużym ułatwieniem jest fakt, że substancje zabijające kleszcze można też z powodzeniem przeciwko innym uciążliwym insektom, takim jak pchły, dzięki czemu wystarczy nam jedna, porządna obroża. Należy jednak pamiętać, że niektóre specyfiki, które z powodzeniem stosuje się w walce z pasożytami u psów, są toksyczne dla kociaków. Takim środkiem, trującym dla sierściuchów, jest chociażby permetryna. Nieco inaczej działają obroże przeciw kleszczom nasączone olejkami eterycznymi o zapachu, którego pasożyty nie znoszą. Intensywna woń odstrasza insekty. Jest to jednak rozwiązanie typowo profilaktyczne, nieprzydatne w momencie infestacji.

Obroża przeciw kleszczom  jaka będzie najlepsza? 

Najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniej obroży przeciw kleszczom dla naszego kota, jest rodzaj substancji czynnej zastosowanej w produkcie. Substancja zawarta w obroży powinna być skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla naszego ulubieńca. W przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik w niej zawarty stosowaną obrożę należy jak najszybciej zmienić. Ponadto, warto wziąć pod uwagę praktyczność oraz komfort naszego pupila wybierając, na przykład bezpieczną i trwałą obrożę elastyczną.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)