13 czerwca 2017 Udostępnij

Najmniejszy kot na świecie

Skąd pochodzi najmniejszy kot świata?

Singapura, czyli po przełożeniu z malajskiego Miasto Lwa oznacza także słowo Kucinta - najmniejszego kota na naszym globie, nazywanego również kotem miłości. Turyści z Ameryki przywieźli singapurskie koty do Stanów Zjednoczonych już kilkadziesiąt lat temu, a dokładniej w latach 70. XX wieku. Hodowla tych niezwykłych zwierząt zaczęła się w roku 1976. Niemal od razu nowa rasa wzbudziła duże zainteresowanie u kocich pasjonatów. Z tego powodu zaczęli oni szukać jej przedstawicieli żyjących na wolności. Ostatecznie wyszło jednak na jaw, że koty singapurskie są owocem zaplanowanego krzyżowania aż trzech znanych ras: kotów syjamskich tabby, abisyńsich oraz burmańskich. To dzięki pierwszym z nich najmniejsze koty świata posiadają charakterystyczny srebrzysty odcień futra.

Najmnijeszy kot świata - rasa

Fenotyp zwierzęta tej rasy jest podobny do tego, który posiada kot burmski. Singapur jest nieduży, ale pełny energii. Wyróżnia się mocną budową ciała, które jest dość silnie umięśnione oraz delikatnie wypukłym grzbietem. Jego sylwetka przypomina formę prostokąta, natomiast klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta. Średniej długości kończyny są zwieńczone drobnymi łapkami w owalnym kształcie. Ogon jest tępo zakończony, posiada odpowiednie proporcje. Na silnym karku znajduje się okrągła głowa z drobnym, płaskim pyszczkiem oraz wyraźnie rozwiniętym podbródkiem. Szczególnie rzuca się on w oczy dzięki poduszeczkom z wąsami, które są zagłębione. Nos kota singapurskiego jest dosyć krótki, a u nasady delikatnie zagłębiony.

Uszy są natomiast duże, ten efekt jest dodatkowo potęgowany przez ich wypukłość. Są połączone jednią linią z policzkami. Zwierzęta posiadają charakterystyczne dla orientalnych kotów oczy ustawione skośny sposób. Są one niemałe i przypominają kształt migdałów. Występują w trzech wariantach kolorystycznych - zielonym, złocistym i brązowym (odcień orzecha laskowego). Jest to cecha, która wyraźnie odróżnia najmniejszego kota świata od podobnego do niego srebrzystego burmańczyka.

Najmniejsze koty świata - Singapur

Singapur jest posiadaczem bardzo ciekawego futra. Przylega ono do ciała zwierzęcia. Jest niezwykle miękkie oraz delikatne, a przy tym nie powinno być napuszone. Zachwyca lekkim połyskiem. Na każdym włosie kota znaleźć można przynajmniej dwa pasemka. U nasady futro jest praktycznie białe, natomiast podszycie charakteryzuje delikatny kolor kości słoniowej. Wspomniany już efekt srebrzystości jest spowodowany tym, że końcówki włosów zakończone są barwą czarnobrązową. To niezwykłe ciemne upiększenie jasnej sierści można dokładnie obejrzeć tylko z bliska. Na całej długości kręgosłupa (od szyi aż po końcówkę ogona) zwierzęcia ciągnie się pręga grzbietowa, ponieważ w tym miejscu pasemka na futrze mają mocniejszy kolor.

kot dsingapurski

Zakłada się, że kończyny najmniejszych kotów świata mają nie posiadać prążków typowych dla tabby. Tylne łapy powinny mieć natomiast ciemne spody, co jest cechą powszechnie występująca również u kotów abisyńskich. Od tej rasy singapur prawdopodobnie przejął również delikatne brązowawe umaszczenie brzucha, piersi oraz podbródka. Łapy zwierząt są uwieńczone ciemnobrązowymi opuszkami. Nos jest koloru czerwonej cegły, posiada czarobrązową otoczkę. Odcienie czerwieni można również znaleźć na uszach.

U kotów singapurskich zdecydowanie nie mogą występować żadne białe włosy. Ponadto z hodowli wyłączane są zwierzęta, które posiadają zbyt masywną budowę ciała albo są pozbawione prostokątnego kształtu. Niekorzystną cechą jest także zbyt wąska głowa.

Od momentu założenia w USA pierwszej hodowli kotów singapurskich podejmuje się regularną selekcję mającą na celu uzyskanie kotów w możliwie małych rozmiarach. Nieduży wzrost tych kotów tej rasy nie świadczy o tym, że powstała ona w niełatwych do przetrwania warunkach w Singapurze. Taki proces mógł bowiem równie dobrze nastąpić u innych rodzajów kotów.
Współcześnie istnieje wzorzec dokładnie wskazujący dopuszczalne wymiary kotów singapurskich. Jest to bez wątpienia intrygująca rasa. Potrafią one być wierne człowiekowi i posiadają mnóstwo pozytywnych cech charakteru.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)