
Jaką kuwetę wybrać dla swojego Mruczka?
Wybór kuwet dla kotów na rynku jest znacznie szerszy, niż się wydaje. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli o bardzo zróżnicowanych wymiarach i wykonywanych z najróżniejszych materiałów. Wszystkie jednak służą do tego samego. Mają sprawić, aby nasz kot załatwiał się w jednym, przeznaczonym do tego miejscu. Uniekmy dzięki temu potrzeby ciągłego sprzątania po nim w całym mieszkaniu. Warto zatem poświęcić na to nieco czasu i spróbować znaleźć kuwetę, która będzie idealnie pasowała do potrzeb naszego kota.
Kuweta dla kota otwarta
Kuwety otwarte są najbardziej znanym i najczęściej wybieranym rodzajem. Za ich wyborem przemawiają między innymi niskie ceny. Są one ponadto bardzo łatwe w czyszczeniu. Do tego koty prawdopodobnie lubią najbardziej te modele, i zwykle chętnie z nich korzystają. Ich kształt sprawia, że kot może dostać się do nich bez większych problemów, co jest bardzo ważne również w przypadku małych kociąt. Ich wybór jest tak szeroki, że zawsze znajdziemy coś w interesującym nas akurat kształcie.
Kuwety takie mogą być wykonywane z najróżniejszych materiałów. Jeśli ktoś lubi bardziej ekologiczne rozwiązania, to w sklepach znajdzie nawet kuwety wykonane z kartonu. Jest to bardzo praktyczna rzecz, tym bardziej, że taką kuwetę można dowolnie składać i rozkładać. Jest ona wyposażona w specjalną laminowaną podkładkę, która skutecznie zatrzymuje płyny i uniemożliwia powstawanie jakichkolwiek przecieków. Jedyną jej wadą jest stosunkowo krótka żywotność. Z takiej kuwety można korzystać przez około miesiąc.
Problemem w przypadku takich kuwet jest żwirek stale lądujący na podłodze. Koty lubią w nim grzebać, przez co trzeba często po nim sprzątać. Można sobie z tym poradzić kupując kuwetę z nieco wyższymi brzegami lub specjalnymi ramkami.
>> Zobacz również najlepsze drapaki dla kotów
Kuweta dla kota zamknięta
Również kuwety zamknięte mają sporo zalet. Przede wszystkim nie istnieje tutaj problem rozsypującego się żwirku. Zamknięta konstrukcja skuteczniej zatrzymuje nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kuwety. W wielu modelach są dostępne dodatkowe akcesoria, które niwelują zapach. Niektóre posiadają filtry węglowe czy nawet specjalne wentylatory, przez co z punktu widzenia człowieka taka kuweta jest bardziej komfortowa. Do wnętrza kuwety zamkniętej prowadzi zwykle otwór umieszczony w bocznych ściankach lub na górze konstrukcji.
Głównym problemem kuwet zamkniętych jest to, że nie wszystkie koty chętnie z niej korzystają. Zwierzęta instynktownie chcą wiedzieć, co dzieje się dookoła nich w czasie załatwiania potrzeb fizjologicznych. Dostanie się do środka może być też problemem dla małych kociąt.
Kuweta dla kota z podwójnym dnem
Kuwety z podwójnym dnem są dość mały znanym, ale bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jedno dno, na które kot załatwia swoje potrzeby, posiada specjalne otwory. Wszystkie nieczystości spadają przez nie w dół, co znacznie ułatwia nam sprzątanie. Wystarczy bowiem wyjąć to drugie dno i je opróżnić. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że żwirek może zatykać otwory, co z kolei utrudnia sprzątanie.
Kuweta dla kota - jak czyścić
Oprócz samej kuwety warto zaopatrzyć się również w kilka przydatnych akcesoriów, które mogą znacznie ułatwić nam utrzymywanie czystości. Najważniejszy element to oczywiście łopata, za pomocą której będziemy usuwać wszystkie nieczystości z kuwety. Dobrze jest też zaopatrzyć się w osobny, szczelnie zamykany kosz na takie nieczystości. Warto zawsze mieć pod ręką zapas żwirku, nigdy bowiem nie wiemy, kiedy i ile będziemy go potrzebowali. Dobrym rozwiązaniem jest też ustawienie kuwety na wycieraczce. Będzie ona zbierała wszystkie kawałki żwirku przyczepiające się do łap kota; unikniemy w taki sposób roznoszenia ich po całym mieszkaniu.
Dobrym dodatkiem są wszelkie produkty niwelujące nieprzyjemne zapachy z kuwety. Dzięki nim jej obecność w mieszkaniu nie będzie nam ani trochę przeszkadzała.
Kuweta dla kota - gdzie postawić?
Jeszcze inną, ważną kwestią jest ustawienie kuwety w odpowiednim miejscu. Najlepiej, aby było ono spokojne i dyskretne. Koty, podobnie jak ludzie, potrzebują nieco prywatności aby móc załatwiać w spokoju swoje potrzeby fizjologiczne.
Zobacz również
Komentarze (0)
Ile kosztuje utrzymanie konia?
VPosiadanie własnego konia to marzenie wielu osób. Kupno tego zwierzęcia to jednak dopiero pierwszy wydatek, z jakim muszą liczyć się jeźdźcy. Przed zakupem konia, warto wiedzieć, ile może kosztować jego utrzymanie, aby decyzję taką podjąć odpowiedzialnie i nie zrujnować swojego...
Jaką karmę mokrą wybrać dla psa?
VKiedy przychodzi chwila wyboru karmy dla naszego czworonożnego przyjaciela, wiele osób zastanawia się, która opcja będzie dla niego najlepsza. Karmy suche są popularne i łatwo dostępne, ale coraz więcej właścicieli psów zwraca uwagę na karmy mokre. Czy są one lepsze? Jaką karmę...
Karma dla psów - jaką wybrać?
VKarma dla psów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu naszym pupilkom zdrowego i zrównoważonego odżywiania. Wybór odpowiedniej karmy dla psa może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych opcji na rynku. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom karmy...
Zostaw komentarz