19 marca 2018 Udostępnij

Kocimiętka dla kota

Kocimiętka to roślina, która przez niektórych uważana jest za istny narkotyk dla kotów. Faktem jest, że posiada ona wiele właściwości które istotnie wpływają na zachowanie tych zwierząt. Warto poznać ją nieco bliżej i przede wszystkim dowiedzieć się, czy jej działanie jest w pełni bezpieczne dla naszych kociaków, a jeśli tak – to w jakich ilościach. Znajomość zachowań występujących pod wpływem tej rośliny jest bardzo ważna dla każdego właściciela kota.

Kocimiętka – podstawowe informacje

Prawdziwa, nauka nazwa tej rośliny w języku łacińskim brzmi Napeta. Popularnie nazywa się ją jednak kocimiętką, właśnie z powodu tego, że kojarzona jest z kotami oraz jej wpływem za zachowanie tych zwierzaków. W przyrodzie występuje wiele różnych odmian rośliny Napeta. Zalicza się ona do roślin jasnowatych. Najczęściej charakteryzuje się charakterystycznym kształtem liści przypominającym serce oraz kwiatami w różnych kolorach – najczęściej o barwie białej, niebieskiej, różowej lub fioletowej. Ojczyzną kocimiętki jest region śródziemnomorski, ale z czasem rozprzestrzeniła się właściwie na cały świat. Dziś powszechnie występuje również w Polsce.

Kocimiętka dla kota

Pomimo tego, że kocimiętka jest kojarzona głównie z kotami, powszechnie stosuje się ją również w ziołolecznictwie; posiada też wiele innych, codziennych zastosowań. Ma na przykład specjalne właściwości, dzięki którym odstrasza komary oraz niektóre inne owady. Jej działanie na koty nie zawsze jest skuteczne. Szacuje się, że około jedna trzecia kociej populacji jest odporna na kocimiętkę. Sami naukowcy nie są w stanie dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób kocimiętka wpływa na zachowanie kotów.

kocimiętka dla kota

Kocimiętka – jak działa na koty?

Kocimiętka posiada kilka substancji, które koty są w stanie wyczuwać. Pobudzają one niektóre receptory w mózgu odpowiedzialne między innymi za produkcję hormonów szczęścia, która odgrywają istotną rolę w zachowaniach seksualnych tych zwierząt. Co dokładnie dzieje się z zachowaniem kota, który jest pod wpływem kocimiętki?

Kocimiętka – działanie

Koty które nie są odporne na działanie kocimiętki natychmiast po zbliżeniu się do rośliny wykazują bardzo dziwne zachowanie. Wpadają niemalże w euforię na widok jej liści i zaczynają się o nią ocierać lub podgryzać. Kot staje się pobudzony i wygląda, jakby otrzymał nienaturalny zastrzyk energii. Może stać się również bardzo czuły dla człowieka i domagać się przytulania oraz pieszczot.

Nieco inaczej kocimiętka działa po zjedzeniu jej. Wówczas u kota następuje widoczne rozluźnienie i spadek energii. Efekt ten nie utrzymuje się zbyt długo – zwykle około 10 minut – a kot bardzo szybko przestaje się interesować rośliną. Dopiero po kilku godzinach może ponownie nabrać na nią ochoty.

Kocimiętka – gdzie kupić?

Kocimiętka jest produktem powszechnie dostępnym, który kupimy na przykład w każdym sklepie zoologicznym. Warto pomyśleć o jej samodzielnej uprawie, bowiem nie jest to nic trudnego. Jej nasiona również kupimy bez żadnego problemu, zaś sama roślina nie jest szczególnie wymagająca.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)