
Kiedy można zabrać kota od matki?
Najważniejszą rolę w życiu małego kotka odgrywa jego matka, która uczy go najważniejszych spraw związanych z poradzeniem sobie w naturze. Z tego powodu człowiek nigdy jej nie zastąpi w początkowym okresie życia futrzaka. Następnie pada pytanie: kiedy najlepiej zabrać małego kotka do nowego domu?
Kiedy można zabrać kota od matki?
Małe kociaki dopiero muszą posiąść niezbędną wiedzę, która pozwoli im na bycie prawdziwym kotem. Koty, które najwięcej wynoszą ze wspólnego przebywania z matką, od której uczą się za sprawą obserwacji jej sposobu zachowania się. Koty najważniejszych spraw uczą się poprzez naśladownictwo, ale nie tylko. Ważna jest także rola zabawy, która naucza ich granic dozwolonych zachowań. Ważna jest też nauka kociego języka, który wiąże się z pewnymi gestami niezbędnymi do komunikacji z innymi kotami. Duże znaczenie odgrywa też wzajemny kontakt z rodzeństwem, z którego futrzaki wynoszą bardzo wiele doświadczenia.
Socjalizacjia kociąt. Najważniejsze umiejętności społeczne kot nabywa w ciągu pierwszych swoich 8 tygodni życia, zaś po tym czasie nauczenie się pewnych elementów może być już niemożliwe. Przede wszystkim dotyczy to elementarnych umiejętności społecznych. Wskazana jest nadrzędna rola matki w tym czasie, ale też zauważa się, że duże znaczenie odgrywa to, aby futrzaki od początku zapoznawały się z jak największą grupą osób. Przydatne może okazać się to, aby kociak poznał inne zwierzęta, gdyż w przyszłości może to w znaczny sposób ułatwić ich wzajemny kontakt. W przebiegu właściwej aklimatyzacji pomocne może okazać się dostarczenie maluchom dużej ilości wartościowych bodźców.
Kiedy można zabrać małego kota od matki?
Najkorzystniejszy okres na wprowadzenie kota do nowego domu następuje około 8 do 12 tygodnia jego życia, gdyż w tym czasie kocia matka zaprzestaje karmienia, co wpływa na osłabienie rodzinnych więzi. Natomiast sam kot coraz więcej się bawi, co pozwala mu poszerzać swoją wiedzę.
Niewykluczone efekty, które mogą nastąpić, gdy maluch wychowuje się bez matki. Wskazuje się na to, że taka sytuacja może doprowadzić do stresu, który może bardzo niekorzystnie wpłynąć na dalsze funkcjonowanie całego układu nerwowego, dlatego zaleca się znalezienie mu mamki do opieki. Brak wystarczających kontaktów z innymi kotami może wpłynąć na rozwój wielu problemów. Jednym z nich jest zdecydowanie zbyt silne przywiązanie się do opiekuna, co może wpłynąć na nieumiejętność poradzenia sobie z rozłąką. Wynika to z tego, że maluch traktuje człowieka jako kocią matkę. Brak kociej mamy może doprowadzić do pojawienia się zachowań obsesyjno-kompulsywnych. U takich zwierząt może też dojść do rozwoju nadmiernej agresji, gdyż taki kot może nie umieć bawić się w odpowiedni sposób, co doprowadzi do tego, że będzie zadawał ból. Nieodpowiednia socjalizacja może skutkować również zbyt dużą nadwrażliwością oraz impulsywnością.
Prawidłowe sposoby oddzielenia malucha od kociej matki. Ten moment jest dla niego bardzo ciężki, dlatego należy go jak najlepiej na niego przygotować, aby rozstanie nastąpiło w jak najmniej skomplikowany sposób. Dobrze może oddziaływać na małego kotka zabawa z nim, głaskanie czy też noszenie. Wskazane jest też zainteresowanie go kontaktem z ludźmi, poznawaniem otoczenia oraz wyposażenie go w kocyk o zapachu gniazda, co może wpłynąć w znacznym stopniu na podniesienie jego poczucia bezpieczeństwa. Należy też zadbać o to, aby w diecie futrzaka znalazły się nowe rodzaje pożywienia, dzięki którym nauczy się on nowych smaków. Jeżeli dzieciństwo kociaka składało się z dobrych doświadczeń, to z pewnością wpłynie to na niego bardzo dobrze w przyszłości.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz