11 maja 2017 Udostępnij

Koci niezbędnik - drapak dla Mruczka

Kot może być wspaniałym towarzyszem w naszej codzienności. Wzięcie pod dach takiego zwierzaka oznacza jednak także wielką odpowiedzialność i swego rodzaju zgodę na wiele zachowań, które nie do końca mogą nam odpowiadać. Jednym z największych problemów z jakimi borykają się właściciele kotów jest ciągłe drapanie. W mieszkaniu, w którym żyje kot bardzo szybko pojawiają się podrapane meble czy ściany – takie zniszczenia często mogą być naprawdę kosztowne. Dla kota jest to jednak zupełnie naturalne, i zwierzak nie widzi raczej niczego złego w takim zachowaniu. O ile nie da się tego całkowicie uniknąć, o tyle istnieje wiele sposobów na to, aby skierować destrukcyjne działanie kota na inne powierzchnie. W tym celu warto zaopatrzyć się w profesjonalny drapak.

Kot i drapak - zgrany team

Trzeba uświadomić sobie, że drapanie mebli jest dla kota czymś bardzo naturalnym. Nie robi tego na złość właścicielowi, ani nie widzi w tym niczego złego. Trudno zatem strofować go za takie zachowania, a tym bardziej trudno je z niego wyplenić. Dla kota jest to przede wszystkim sposób na zaznaczenie swojego terytorium. W czasie drapania pozostawia on na przedmiotach zapach, wyczuwalny tylko dla niego. Jest dzięki niemu w stanie rozpoznać, który teren należy do niego i w którym może czuć się jak w domu. Dodatkowo dzięki drapaniu mebli kot pozbywa się stresu. Jeśli będziemy zbytnio mu tego zabraniać, to zwierzak stale będzie rozdrażniony i zdenerwowany. Dodatkowo jest to istotny element pielęgnacji pazurów. Kot w czasie drapania usuwa z nich złuszczony naskórek.

Jaki drapak dla kota wybrać? 

Istnieje kilka elementów, które należy wziąć pod uwagę w czasie wybierania drapaka. Warto przede wszystkim wybrać model o odpowiedniej wielkości. Powinna ona być dopasowana do rozmiarów kota; kociaki nie potrzebują niczego wielkiego, ale dorosłe koty mają już większe wymagania. Mówiąc ogólnie, im większy drapak, tym lepiej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre modele zajmują naprawdę dużo miejsca, przez co w niewielkich mieszkaniach nie zawsze będziemy mogli sobie na nie pozwolić. Warto kupić większy drapak również w sytuacji, kiedy mamy więcej niż jednego kota.

Stabilny drapak dla kota

Kolejna ważna cecha drapaka to jego stabilność. Cała konstrukcja musi być mocna i wytrzymała, bowiem bez tego narazimy naszego kota na spore niebezpieczeństwo. Koty lubią wykonywać na drapakach najróżniejsze akrobacje, przez co cała konstrukcja musi być w stanie wytrzymać ich szaleństwa. Bardzo ważna jest szeroka podstawa. Dzięki niej drapak będzie solidnie stał na miejscu i nie przewróci się pod wpływem żadnego chwania. Dobrym dodatkiem jest mocowanie, za pomocą którego można dodatkowo przytwierdzić drapak do sufitu. Koty same wyczuwają, czy drapak jest bezpieczny i stabilny. Jeśli poczują, że dana konstrukcja stwarza dla nich jakiekolwiek zagrożenia, to nie będą chciały z niego korzystać.

drapak dla kota perskiego

Jaki drapak dla kota?

Drapak musi być wykonany na najwyższym możliwym poziomie i przy użyciu odpowiednich do tego materiałów. Popularnym rozwiązaniem są włókna agawy, z których wykonuje się sznurki sizalowe. Jest to materiał, w który można zarówno łatwo wbić pazury, jak i wyciągnąć je bez żadnych problemów.

Jak przyuczyć kota do drapaka?

Kupno dobrego drapaka to jedna rzecz. Kolejna ważna kwestia to samo nauczenie kota, aby korzystał wyłącznie z niego i oszczędził nasze meble. Bardzo ważne jest ustawienie go w miejscu zachęcającym kota do korzystania z niego. Trzeba ustawić go tak, aby był dobrze widoczny; nie można stawiać go w miejscach, w których kot niezbyt często bywa.

Koty z początku mogą być nieco niechętne do korzystania z nowej zabawki. W takiej sytuacji można zachęcić zwierzaka, organizując różne wspólne zabawy. Z czasem, kiedy kot poczuje się z drapakiem dobrze, powinien zacząć patrzeć na niego znacznie bardziej przychylnym okiem. Można zamontować na drapaku ulubione zabawki kota. Niekiedy potrzeba trochę czasu, aby zwierzak w pełni przyzwyczaił się do drapaka. Równocześnie materiał, z którego jest on wykonany powinien być dla kota na tyle atrakcyjny, że prędzej czy później sam zacznie chętnie z niego korzystać.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)