
Jak wyczyścić kotu uszy?
Bardzo istotnym elementem dbania o higienę kota jest systematyczne czyszczenie jego uszu. Co prawda dorosłe zwierzaki przeważnie same potrafią zadbać o właściwą pielęgnację wewnętrznej części ich uszu, niemniej raz na 7 dni nie zaszkodzi dokładnie ich obejrzeć w celu upewnienia się, że są zdrowe i czyste. Nikt nie chce przecież, aby w kocich uszach powstał stan zapalny czy na przykład groźny świerzb. Jak zatem możemy zapewnić im właściwą pielęgnację?
Co sprawia, że higiena uszu naszych pupili jest tak istotna?
Liczni kociarze niestety nie mają pojęcia, jak ważną rolę odrywa dbanie o czystość uszu ich futrzanych przyjaciół. Jedni uważają, że jest to niepotrzebne, a inni boją się, że mogą zaszkodzić swoim zwierzakom. Koty są znane ze swojego zamiłowania do higieny i każdego dnia poświęcają czas na staranne mycie swoich uszu. Nie zawsze jednak są w stanie właściwie poradzić sobie z ich pielęgnacją. Z tego powodu właściciele kotów powinni upewnić się, że uszy ich pupili są w dobrym stanie, a w razie potrzeby dokładnie je oczyścić.
Uszy naszych mruczków mogą paść ofiarą licznych chorób, na przykład infekcjom bakteryjnym, świerzbowi czy grzybicy. Głównie narażone są na nie koty które nie są w pełni zdrowe, mają obniżoną odporność czy w przeszłości zmagały się z jakimiś dolegliwościami. Niestety, schorzenia dotykające uszy futrzaków należą tych, których nie można łatwo wyleczyć. Ponadto często zdarza się, że po pewnym czasie nawracają. Kluczem do sukcesu jest tutaj zatem profilaktyka - nie dopuśćmy do stanu, w którym pojawia się choroba.
Jak wyczyścić kotu uszy?
Właściciel zwierzaka powinien co najmniej raz na 7 dni skontrolować stan kocich uszu. Należy zwrócić uwagę czy nie występują podejrzane wydzieliny i zanieczyszczenia oraz czy narządy słuchu nie są zaczerwienione. Takie czynności powinny być wykonywane systematycznie, dlatego warto oswajać z nimi mruczka już w pierwszych miesiącach jego życia. Dzięki temu stanie się do dla niego zwyczajną czynnością przed którą nie będzie próbował uciekać.
Środki do czyszczenia kocich uszu
Wbrew pozorom oczyszczania narządów słuchu kota nie wymaga wielkiego wysiłku ani skomplikowanego sprzętu. Potrzebujemy jedynie odrobiny waty umocowanej na patyku oraz przeznaczonej dla dzieci oliwki (świetnie rozpuszcza woskowinę) lub specjalnego środka czyszczącego, który znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Tego rodzaju płyny są wypełnione dodatkami działającymi antyseptycznie, dlatego warto zastosować je głównie u mruczków zmagającymi się ze szczególnie trudnymi do stałego zwalczenia infekcjami. W razie wątpliwości co do wyboru odpowiedniego środka o poradę na pewno nie zaszkodzi zapytać profesjonalnego weterynarza.
Uszy futrzanych pupili mogą być czyszczone nawet zwykłą parafiną w płynie, którą można nabyć w aptece. Skutecznie zabija ona zarówno bakterie, jak i wirusy, a przy tym nie powoduje nieprzyjemnych podrażnień.
Czyszczenie uszu u kota
Trzeba przyznać, że zabieg oczyszczania uszu nie należy dla kota do najprzyjemniejszych. Z tego powodu warto jest oswajać z nim pupila najszybciej jak to możliwe. Poza tym po czyszczeniu nie zaszkodzi nagrodzić kota pysznym przysmakiem czy choćby głaskaniem, aby zabieg budził w nim pozytywne skojarzenia.
Na szczęście po odpowiednim przygotowaniu oczyszczanie uszu wcale nie jest zbyt skomplikowane. Na początku należy ocieplić nieco oliwkę lub specjalistyczny środek poprzez umieszczenie zawierających je opakowań w ciepłej wodzie. Po wykonaniu tej czynności wystarczy wprowadzić dwie lub trzy krople danego preparatu do wnętrza kociego ucha. Aby mieć pewność, że dotarł on do wszystkich zakamarków narządów słuchu pupila, warto zapewnić lekko je pomasować. Następnie można poczekać przez niedługi okres czasu, aby wybrany preparat miał czas na zmagania z wszelkimi zanieczyszczeniami. Potem wystarczy pozbyć się płynu oraz woskowiny przy użyciu wacika. Ostatnią czynnością powinien być wspomniany smakołyk lub zasłużone głaskanie dla naszego grzecznego kota.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz