19 lutego 2018 Udostępnij

Jaki drapak dla kota wybrać?

Koty to jedne z naszych największych ulubieńców – mnóstwo ludzi decyduje się na ich hodowanie w domu, a one odwdzięczają się przyjemnym mruczeniem, gdy są zadowolone. Kot to dobry przyjaciel człowieka, jednak dla pełni szczęścia należy mu zapewnić odpowiednie warunki życia. Wiele osób pamięta o kuwetach, a nawet wyprowadza koty na spacer, ale czasem przez przeoczenie nie zapewniamy im drapaków, na których mogą tępić swoje pazury. Jeśli zatem Twój kot zaczyna zostawiać ślady na meblach, to odpowiedni moment, żeby kupić dla niego drapak!

Ślady na tapetach

Koty nie robią tego umyślnie – albo inaczej, robią, ale to dlatego że muszą. Drapanie jest ich naturalną czynnością i jeśli kot nie posiada specjalnego drapaka, który może do tego wykorzystywać, nie powinno dziwić nikogo, że wyżywa się na tapetach, meblach czy obiciach foteli lub łóżka. Koty mają bardzo ostre pazury i mogą poczynić w domu naprawdę wiele szkód, jeśli się im nie przeszkodzi. Podarowanie im drapaka, na którym będą mogły tępić swoje pazurki może rozwiązać problem. Jak jednak wybrać odpowiedni drapak dla naszego pupila?

Drapak dla kota

Dla kotów najlepiej nada się drapak stojący. Jakkolwiek bowiem ludziom wydaje się, że dla ich pupila nada się świetnie produkt poziomy, koty korzystają właśnie z pionowych przestrzeni, ostrząc swoje pazurki. Dlatego w domu, w którym jest kot, powinien znaleźć się przynajmniej jeden drapak pionowy, w postaci słupka, albo kociego drzewka. Żeby jednak kot mógł korzystać z niego bez obaw, produkt musi posiadać następujące cechy:

drapak dla kota

  • być stabilny, ponieważ drapak który będzie się chwiał i przewracał na pewno nie przyciągnie kota więcej niż kilka razy (w razie potrzeby drapak można przymocować do ściany lub sufitu, żeby kotek mógł się po nim nawet wspinać)
  • być dość duży, żeby kot mógł się rozciągnąć przy jego drapaniu
  • być pokryty materiałem o nazwie sizal, albo tekturą falistą, ponieważ są to najlepsze tworzywa do drapania dla kota (z pewnością nie może być pokryty tym samym materiałem co jakiś mebel w domu, bo inaczej kot nie rozpozna różnicy i nadal będzie niszczył sprzęty)
  • być okrągły, ponieważ właśnie drapaki o takim kształcie są najbardziej uwielbiane przez koty.

Miejsce na drapak dla kota

Gdzie umieścić drapak dla kota, żeby mieć pewność, że właśnie na nim będzie ostrzył swoje pazurki? Dobrze, żeby znalazł się w takiej przestrzeni, która będzie dla kota łatwo i szybko dostępna w każdej chwili, gdy będzie miał na to ochotę. Warto zdawać sobie sprawę, że koty często nie widzą powodu do zostawiania swoich śladów w miejscu, przez które nikt nie przechodzi, więc drapak dla nich musi być umieszczony w takiej części domu, która jest często użytkowana. Inaczej wydamy jedynie pieniądze na zakup, z którego kot raczej nie będzie korzystać.

Niektórzy ludzie decydują się nawet przeznaczyć jeden z mebli specjalnie jako drapak dla kota, ale nie jest to do końca przemyślane rozwiązanie – kot może szybko przenieść się na inne wyposażenie domu. Profesjonalne drapaki, zgodne z preferencjami danego osobnika i dobrane odpowiednio do kociej natury to gwarancja zdrowia dla kota, a dla właściciela rozwiązanie problemu podrapanych mebli.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)