17 listopada 2017 Udostępnij

Jak wyczyścić kotu uszy? Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji

Jeśli chcemy, aby nasz kot był zdrowy i po prostu czysty, musimy zatroszczyć się między innymi o regularne sprawdzanie jego uszu. Jak to jednak robić?

Czyszczenie uszu kota

Z reguły, koty są w stanie samodzielnie czyścić swoje uszy, dlatego zadaniem właściciela jest jedynie ich kontrolowanie, najlepiej raz na miesiąc. W przypadku jednak, gdy nasz pupil miał już problemy związane z zachowanie prawidłowej higieny uszu, musimy mu w tym pomagać, aby uchronić go przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Jakimi?

Czyszczenie uszu kota - świerzb!

Kocie uszy to miejsce, w którym często rozwijają się różnego rodzaju choroby, do których należą infekcje bakteryjne, świerzb uszny, czy grzybica. W przypadku zwierzaków, które mają jakieś problemy zdrowotne i ich odporność jest obniżona, ryzyko wystąpienia takich dolegliwości jest większe, dlatego powinniśmy systematycznie sprawdzać czystość ich uszu. Weterynarz pomoże nam dobrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu dla naszego kota, dzięki któremu będziemy mogli zapobiec kolejnym stanom zapalnym i chorobom. Niestety tego typu schorzenia uszu są przewlekłe, w związku z czym musimy być przygotowani na ich nawroty.

Higiena uszu kota to nic skomplikowanego, ale jednak trzeba wiedzieć w jaki sposób je czyścić, aby nie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Przede wszystkim, ważna jest systematyczność, a zatem przynajmniej raz w tygodniu musimy sprawdzić stan uszu kota i w razie potrzeby je wyczyścić. Taki rytuał powinniśmy wprowadzić już od momentu, gdy nasz kot jest mały, gdyż dzięki temu pozna on dobrze cały proces i się do niego przyzwyczai. Z czasem, kiedy kot dorośnie nie będzie zatem buntował się czy drapał właściciela starającego się skontrolować i wyczyścić jego uszy, ponieważ będzie zaznajomiony z tą czynnością.

Czyszczenie uszu kota - parafina

Płynna parafina jest preparatem, który znajdziemy w każdej aptece. Jest ona najbardziej neutralnym specyfikiem, przy pomocy którego skutecznie oczyścimy uszy naszego pupila. Bardzo ważne jest również to, iż w większości przypadków nie powoduje ona jakichkolwiek podrażnień.

czyszczenie uszu kota

Parafinę, w ilości dwóch albo trzech kropli, wprowadzamy do małżowiny zewnętrznej, po czym rozprowadzamy ją w uchu wykonując koliste ruchy. Pamiętajmy, że nie wolno nigdy wlewać niczego do środka kociego ucha na własną rękę. Przy pomocy wacika należy zebrać nagromadzony tłuszcz oraz brud z ucha zwierzaka, przy czym nie używamy w tym celu patyczków do uszy. Przypadkowo możemy bowiem przy ich pomocy uszkodzić koci narząd słuchu.

Preparat do czyszczenia uszu dla kota?

Obecnie, wybór preparatów przeznaczonych do czyszczenia kocich uszu jest naprawdę duży. Warto jednak sięgać bo te produkty, który zostały wzbogacone o substancje dodatkowo wzmacniające naskórek w uchu. Wiele z nich ma również działanie antyseptyczne. Takie preparaty są polecane zwłaszcza w przypadku tych zwierząt, które często mają problemy z uszami. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze konsultować się na ten temat z weterynarzem.

Zanim użyjemy jakiegoś produktu po raz pierwszy, musimy go wypróbować, aby upewnić się, że nie wywołuje on u naszego kota podrażnień. Zawsze też sprawdzajmy datę ważności takich preparatów, gdyż z reguły mają one bardzo ograniczoną trwałość.

Drapanie się po uszach czy tarcie nimi o dywan mogą być sygnałami ostrzegawczymi dla właściciela kota. Jeśli dodatkowo uszy zwierzaka są zaczerwienione i pojawia się w nim brunatny osad, może to wskazywać na świerzbowiec uszny. Należy w takiej sytuacji jak najszybciej odwiedzić gabinet weterynarza. Świerzbowiec zalicza się do chorób transmisyjnych, co oznacza, że może zostać przeniesiona zarówno na inne zwierzęta, jak i na ludzi.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)