28 czerwca 2017 Udostępnij

Jak dobrać zbilansowaną karmę do potrzeb swojego Mruczka?

Każdy właściciel kota chce jak najlepiej dbać o swojego pupila i zapewniać mu wyłącznie najlepsze dostępne produkty. Podstawa w opiece nad jakimkolwiek zwierzakiem jest oczywiście dobra karma, która dostarczy mu zarówno energii, jak i niezbędnych składników odżywczych. Wybór tego typu produktów na rynku jest obecnie ogromny – w sklepach znajdziemy setki różnych karm dla kotów. Jak wybrać wśród nich coś najlepszego? Zadanie to nie jest proste. Przede wszystkim trzeba znać potrzeby swojego zwierzaka i wiedzieć, który produkt będzie w stanie je spełnić.

Złe nawyki żywieniowe u kota są groźne dla zdrowia

Właściciele, którzy nie przykładają zbyt dużej uwagi do nawyków żywieniowych swojego kota wyrządzają zwierzakowi ogromną krzywdę. Przykładem nieprawidłowego zachowania jest okazyjne dokarmianie kota resztkami własnych posiłków. Nie ma oczywiście niczego złego w tym, że od czasu do czasu rzucimy kotu jakiś smakołyk. Nie można jednak robić tego regularnie, bowiem ludzkie pożywienie wcale nie jest odpowiednie dla kociego organizmu. Może to prowadzić do otyłości oraz wielu problemów zdrowotnych. Do tego kot może przestać tolerować własną karmę i stale będzie oczekiwał karmienia go naszymi własnymi posiłkami.

Najlepsza sucha karma dla kota

Idealna karma dla kota musi posiadać odpowiedni skład, który zapewnia jej dobre właściwości odżywcze. Koty, podobnie jak ludzie, potrzebują wielu witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych, bez których ich organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Należy tu unikać pustych kalorii, czyli pokarmów, które co prawda dają chwilowe uczucie sytości ale w praktyce nie posiadają żadnych istotnych wartości odżywczych.

Za dobrą karmę trzeba oczywiście nieco zapłacić, ale jest to świetna inwestycja w zdrowie kota. Niektórzy producenci oferujący produkty o gorszej jakości dodają wiele wypełniaczy, takich jak popiół. Nie posiadają one oczywiście żadnych wartości odżywczych – mogą być nawet szkodliwe dla kota – ale zwiększają masę produktu.

karma dla kota

Sucha karma dla kota po sterylizacji, z dużą zawartością mięsa  

Koty mogą mieć bardzo zróżnicowane wymagania. Wszystko zależy od organizmu konkretnego osobnika. Dodatkowo zwierzaki również mają własne gusta, przez co smak nawet najbardziej zachwalanej karmy może nie spodobać się akurat naszemu pupilowi. Na szczęście na rynku panuje tak duży wybór, że zawsze znajdziemy karmę idealnie pasującą do naszego kota. Niektóre karmy są uniwersalne, inne z kolei przygotowane zostały dla kotów wykastrowanych, otyłych, kotów mających problem z sierścią, cierpiących na różne dolegliwości czy zwyczajnie pozbawionych apetytu. Trzeba również zwrócić uwagę na poziom aktywności naszego zwierzaka. Niektóre koty to typowe kanapowce, które najchętniej cały dzień spędzają w pozycji leżącej. Inne z kolei są znacznie bardziej aktywne i zużywają więcej energii. Producenci informują, dla jakich kotów są przeznaczone ich karmy. Przed wybraniem konkretnego produktu trzeba zatem dokładnie zapoznać się z informacjami na opakowaniu i dowiedzieć się, czy jest on odpowiedni dla naszego pupila.

Sucha czy mokra karma dla kota?

Na rynku dostępne są zarówno karmy suche, jak i mokre. Wybór sprowadza się przede wszystkim do tego, co preferuje nasz kot – musimy przetestować, co bardziej przypadnie mu do gustu. Mimo wszystko jednak karma sucha powinna zawsze być obecna w diecie kota, stanowiąc jego podstawowy element. To ona zawiera najwięcej składników odżywczych i jest najbardziej uniwersalna. Najlepiej jest poświęcić nieco czasu na wybranie konkretnego produktu, którego nie będziemy musieli nigdy potem zmieniać. Jeśli chodzi o karmę mokrą, to powinniśmy podawać ją raczej w ograniczonych ilościach. Jest ona bardziej atrakcyjna dla kota pod względem smakowym, ale posiada gorsze wartości odżywcze. Nie łączmy zatem obu tych rodzajów i nie podawajmy takiej karmy zbyt często. Możemy bowiem doprowadzić do tego, że nasz kot nie będzie chciał jeść karmy suchej, co bardzo źle odbije się na jego diecie.

Jak mądrze karmić kota?

Poświęcenie czasu na wybranie idealnej karmy to oczywiście podstawa; nie jest to jednak jedyna rzecz, o której musimy pamiętać. Bardzo ważne jest karmienie kota w odpowiedni sposób i we właściwych ilościach. Dieta zwierzaka powinna składać się z około trzech posiłków dziennie. W miarę możliwości powinniśmy karmić go o tych samych godzinach. Trzeba pamiętać, że wyrabiamy w ten sposób dzienny rytm jedzenia u kota. Jeśli potem go zaburzymy, to zwierzak może całkowicie stracić apetyt lub przeciwnie – zacząć jeść w zbyt dużych ilościach. Jeśli kot nie zje całej podanej mu karmy w ciągu około 15 minut, powinniśmy zabrać mu miskę. W ten sposób wyrobimy mu poczucie, że jedzenie nie jest dostępne cały czas i musi nauczyć się jeść o konkretnych godzinach. Jedynym stałym elementem który powinien być dostępny cały czas jest woda.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)