19 czerwca 2017 Udostępnij

Czym się kierować wybierając najlepszą karmę dla psa?

Najlepsza karma dla psa 

Wybór psich karm jest na rynku bardzo duży. Najczęściej kupowanymi rodzajami są sucha i mokra karma pełnoporcjowa, która stanowi zbilansowane, kompletne pożywienie, zawierające odpowiednią dla psa ilość składników odżywczych. Karmy można łączyć lub stosować osobno, zamiennie. Czym różnią się karmy mokra i sucha i którą wybrać dla psa?

Poziom wilgotności

Pierwsza i widoczna na pierwszy rzut oka różnica jest związana z zawartością wody w karmie. W karmach mokrych sięga ona 80%, dzięki czemu mają one wpływ na gospodarkę wodną organizmu psa. Częstsze wydalanie moczu ma dobry wpływ na układ moczowy i zmniejsza ryzyko chorób, co jest istotne zwłaszcza w przypadku małych raz ze skłonnością do kamicy dróg moczowych.

W karmach suchych woda to mniej niż 10% zawartości, co z kolei znacząco podnosi ich trwałość.

Ilość kalorii

Kaloryczność pokarmu wiąże się bezpośrednio z zawartością wody, więc karmy suche są o wiele bardziej kaloryczne od mokrych. Różnica to nawet 4 razy więcej energii na jeden gram karmy.

Z powodu niższej kaloryczności karm mokrych, sprzyjają one kontrolowanie wagi ciała psa. Dlatego są one polecane psom o dużym apetycie mających skłonność do tycia. Z kolei sucha karma polecana jest dla psów o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym, na przykład dla karmiących suk i psów pracujących. Sucha karma wymaga bardziej precyzyjnego dozowania, aby nie przesadzić z ilością kalorii dostarczanych psu.

Najlepsza karma dla psa -  skład 

Oba rodzaje karmy różnią się ze względu na zastosowane w produkcji składniki. Obydwa dostarczają psu niezbędnych składników w zbliżonych ilościach, jedna składniki te pochodzą z innych źródeł.

Sucha karma to 20 – 40% składników pochodzenia zwierzęcego. Resztę składu stanowią źródła węglowodanów (np. zboża i warzywa), tłuszcze, witaminy i minerały oraz dodatki takie jak włókno pokarmowe. Skład jest zależny od procesu technologicznego – tylko w ten sposób można uzyskać suchą karmę o dobrej strukturze i długiej przydatności.

Karma mokra zawiera od 40 do 100% składników pochodzenia zwierzęcego a składniki roślinne stanowią o wiele mniejszą część receptury niż w przypadku karmy suchej. Dlatego mokra karma jest najbardziej odpowiednia jeśli poszukujemy dla pupila pożywienia jak najbardziej mięsnego.

Smak

To, czy dana karma zostanie uznana za smakowitą, zależy od indywidualnych preferencji psa. Niektóre zwierzęta gustują tylko w mokrej lub tylko w suchej karmie, inne równie chętnie przyjmują oba rodzaje. Najczęściej jednak to karma mokra szybciej zyskuje sobie psich zwolenników, ponieważ jest bardziej zbliżona składem do naturalnej diety zwierząt mięsożernych.

pies, karma

Ilość konserwantów

Zarówno karma mokra jak i sucha nie wymaga stosowania konserwantów. Pierwsza ze względu na proces produkcji i sterylizacji oraz hermetycznego zamknięcia. Ta druga z powodu swojej małej wilgotności, co pozwala dłużej zatrzymać jej świeżość.

Zawartość przeciwutleniaczy

W karmach mokrych nie stosuje się przeciwutleniaczy z tych samych powodów, dla których można w nich rezygnować z konserwantów. Karmy suche zawierają przeciwutleniacze naturalne takie jak witamina E, lub syntetyczne, również w pełni bezpieczne dla psów. Dzięki nim tłuszcz zawarty w karmie nie jełczeje i nie powoduje zmiany smaku karmy ani wytrącania się szkodliwych substancji. Dlatego właśnie otwarta sucha karma może być przechowywana przez długi czas bez utraty swoich właściwości.

Wpływ karmy na higienę jamy ustnej

Dla utrzymania wysokiego poziomu higieny, zdecydowanie lepsze jest stosowanie karmy suchej. Nie tylko pomaga ona w ścieraniu płytki bakteryjnej ale również pobudza wydzielanie śliny, co także wywiera pozytywny wpływ na poziom czystości zębów psa oraz na jego dziąsła.

Najlepsza karma dla psa sucha

Jeśli weźmiemy pod uwagę zawartość kaloryczną obu rodzajów karmy, korzystniejszy będzie zakup pokarmu suchego, ponieważ dla dostarczenia tej samej ilości energii wystarcza mniejsza ilość karmy. Sucha karma jest również posta w przechowywaniu.

Z drugiej strony podawanie mokrej karmy z saszetki czy puszki również nie nastręcza żadnych trudności, zatem nie ma w tej kwestii pomiędzy nimi dużej różnicy.

Podsumowanie

Zarówno pełnoporcjowa karma mokra jak i sucha zaspokajają wszelkie żywieniowe potrzeby zwierząt, pod warunkiem oczywiście, że psy nie wymagają dodatkowej suplementacji na przykład w związku z chorobą.

Stosowanie obu rodzajów karm niesie ze sobą korzyści zarówno od strony zdrowia i formy zwierzęcia jak i wygodny opiekuna. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić którąś karmę mianem lepszej – zawsze decydujące będą indywidualne preferencje psów i ich właścicieli.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)