
Mokra karma dla psów - w jakiej formie jest dostępna?
Mokra karma dla psów zwana też wilgotną to pokarm mający w składzie co najmniej 60% wody. Zwiększona jej zawartość uważana jest za dużą zaletę tej formy żywienia psów. Mokra karma dostępna jest w formie m.in. mielonek, pasztetów i musów.
Mokra karma dla psa – podstawowe informacje
Mokra karma dla psa stanowi doskonałe uzupełnienie codziennego jadłospisu czworonoga. Dostępna jest w wielu wariantach smakowych i z różnymi rodzajami mięsa (kurczak, indyk, wołowina, cielęcina, królik, dziczyzna, ryby, zwłaszcza łosoś, sardynki i makrela). Możliwe jest jej dostosowanie do preferencji smakowych i specjalnych psich potrzeb. Mokra karma różni się między sobą także sposobem pakowania i konsystencją.
Jaką formę mogą mieć mokre karmy dla psów?
Mokra karma dla psa dostępna jest w różnych postaciach. Czworonogom oferuje się:
- pasztety, mielonki, musy – charakteryzują się tym, że są bardzo rozdrobnione, struktura karmy jest gęsta i jednolita;
- kawałki karmy w sosie – kawałki zalewa się sosem po włożeniu do puszek, sos zawiera więcej wody niż galareta, zachowuje płynną postać nawet w temperaturze pokojowej;
- kawałki karmy w galaretce – kawałki zalewa się galaretą, która zachowuje zespalające właściwości w temperaturze pokojowej, po podgrzaniu może się upłynnić.
Mokra karma dla psa – jak jest pakowana?
Producenci oferują puszki, tacki czy saszetki z mokrą karmą. Pierwszy wariant przeważnie ma postać mielonek, kawałków mięsa w sosie lub galarecie. Puszki z karmą to najbardziej ekonomiczne rozwiązania spośród wilgotnych karm. Oferowane są różne ich gramatury, w tym m.in. pakowane po 100 g, 200 g, 400 g, 800 g, 1200 g itp. Niezjedzoną zawartość dużych puszek po przełożeniu do zamykanych opakowań można z powodzeniem przetrzymywać w lodówce przez 2–3 dni. Możliwe jest również jej zamrożenie. Karmy z puszki nie można po otwarciu bezpośrednio podać psu, gdyż mógłby się skaleczyć. Jej wydobycie wymaga użycia łyżki. Karmy w puszce najczęściej wybierane są dla psów dużych ras.
Saszetki to drugi najczęściej wybierany sposób pakowania mokrej karmy. Dostępne są w mniejszych niż puszki gramaturach, które wynoszą przeważnie 70 g, 85 g, 100 g i 125 g. Dość często oferowane są w zestawach po 4 sztuki. Przyjmują przeważnie postać pasztetów, kawałków mięsa w sosie lub galarecie. Są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze niż puszkowane karmy. Otwierają się z łatwością – wystarczy tylko oderwać kawałek folii. Do wydobycia karmy z opakowania nie potrzebna jest łyżka, gdyż jej zawartość można dokładnie wycisnąć. Saszetki najlepiej sprawdzą się w karmieniu psów małych ras.
Ostatnią możliwością pakowania mokrej karmy są tacki określane niekiedy szalkami. Te również oferowane są w różnej gramaturze, wynoszącej zazwyczaj 100 g, 150 g, 300 g. Najczęściej pakowane są w ten sposób pasztety, musy i kawałki mięsa w galaretce. Karmy wilgotne w tackach są najdroższe spośród wszystkich pozostałych wariantów. Ich ogromną zaletą jest brak konieczności przekładania zawartości do miski. Pies może jeść bezpośrednio z opakowania. To idealne rozwiązanie, kiedy jest się z czworonogiem poza domem. Karmy w szalkach najlepiej sprawdzą się w przypadku psów małych ras.
Artykuł partnera
Zobacz również
Komentarze (0)
VO ile pandemia spopularyzowała robienie spożywczych zakupów online w celu uzupełnienia własnej lodówki, o tyle w przypadku zaopatrzenia dla naszych czworonożnych przyjaciół taka forma zakupów już wcześniej cieszyła się dużym zainteresowaniem. Większy asortyment, wygoda zakupów i...
Znaczenie kwasu omega w diecie psa i kota
VŚwiadome podejście do kwestii żywienia jest niezwykle istotne. Dotyczy ono nie tylko Twojej diety, ale również diety Twojego czworonoga. Jednym z ogromnie ważnych składników codziennej diety są kwasy tłuszczowe omega-3. Czym są i jakie mają znaczenie dla organizmu? Dlaczego nie powinno...
VPosiadacze akwarium chcą, by prezentowało się ono jak najlepiej. W tym celu nieustannie się dokształcają, kupują najlepsze produkty oraz dbają o swoje zwierzęta i rośliny. Dobrą kondycję tym drugim zapewnić może zwłaszcza nawóz do akwarium. Co musisz o nim wiedzieć? Czytaj dalej...
Zostaw komentarz