30 października 2018 Udostępnij

Mokra czy sucha karma dla psa? Sprawdzamy różnice!

Wybierając karmę dla psa uwzględniamy jej wartościowość, walory odżywcze i to, by smakowała pupilowi. Dla właścicieli ważna jest także cena, wydajność i wspomaganie prawidłowego rozwoju psa. Do wyboru mamy karmy suche i mokre. Które z nich lepiej stosować? A może warto wprowadzić jadłospis mieszany?

Karma mokra

W jedzeniu dla psa liczy się atrakcyjność, smak i zapach. Takimi walorami może się poszczycić właśnie karma mokra. Intensywniej pachnąca niż sucha, łatwiejsza podczas jedzenia i smaczniejsza. To dobry wybór dla psów łakomczuchów, ale i tych, które ze względu na rasę, wielkość czy brak podejmowanej aktywności fizycznej, chociażby w związku ze schorzeniami, są narażone na nadwagę i otyłość. Karma mokra jest bowiem znacznie mniej kaloryczna od suchej.

Główna różnica występuje w ilości wody. W karmie mokrej wody jest nawet 75%, co oznacza, że zwiększa się objętość posiłków psiaka. Pupil ma wrażenie, że je znacznie więcej, ale nie odbija się to negatywnie na jego masie ciała. Tego typu karmy, ze względu na tak dużą wilgotność, zawierają mniej walorów odżywczych, ale ich atutem jest możliwość bezproblemowego spożywania przez psy, które zmagają się z kłopotami po stronie układu pokarmowego lub wykazują problemy stomatologiczne. Jeśli mokra karma zostanie dobrana zgodnie z potrzebami psiaka, przy tym będzie wysoka jakościowo i maksymalnie wartościowa, jak chociażby z propozycji sklepu zoologicznego SklepZoologic.pl, a do tego w jadłospisie nie zabraknie innych produktów, nie trzeba będzie martwić się o zdrowie psiaka.

Co z wadami? Karm mokrych nasze psy będą spożywać znacznie więcej, dlatego jest to kosztowniejszy jadłospis niż stosując tylko karmy suche. Dietę psiaka można jednak modyfikować w zależności od potrzeb, decydując się na połączenie walorów karm mokrych i suchych. Czym charakteryzują się te suche?

Karma sucha

Sucha karma ma w swoim składzie zaledwie 7-8% wody. Jest bardziej wartościowa, ale i znacznie bardziej kaloryczna. By zapewnić pokrycie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, psu podaje się jej trzy-, czterokrotnie mniej niż karmy mokrej.

Suche chrupki wpływają na ścieranie osadu nazębnego, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej psa. Taka karma jest bardziej wydajna. Można zakupić duże opakowanie oszczędzając, a przy właściwym przechowywaniu nie trzeba będzie martwić się o psucie karmy.

W karmach suchych – tych wysokich jakościowo – znajdujemy dużo mięsa, do tego witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju psiaków. Z suchymi chrupkami mogą jednak nie poradzić sobie psy, mające problemy z rozgryzaniem.

Żywienie mieszane

Kompromisowym rozwiązaniem jest przygotowanie dla psa jadłospisu, w którym znajdą swoje miejsce zarówno karmy mokre, jak i suche. Dobór proporcji, rodzaju karm, ich smaków i składu, muszą być zależne od potrzeb, jak i preferencji psa. Rolą właściciela jest za to zachowanie regularności i systematyczności w podawaniu karm.

Nie można co chwila zmieniać rodzaju karm, bo to zaowocuje problemami po stronie układu pokarmowego, który zdążył przyzwyczaić się do danego sposobu żywienia. Poza tym pies, który raz na jakiś czas dostanie karmę atrakcyjniejszą pod względem walorów smakowych i zapachowych niż tę codzienną, niechętnie będzie spożywał dotychczasową.

Łączenie walorów karm mokrych i suchych, przy zachowaniu właściwych porcji, pozwala zapewnić psu wszystko to, co najlepsze, dbając o jego prawidłowy rozwój, ale i psie gusta smakowe.

 

Materiał zewnętrzny

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)