3 stycznia 2022 Udostępnij

Karma dla psa - sucha czy mokra?

​Wielu właścicieli staje przed pytaniem, jaką karmę dla psa wybrać: suchą czy mokrą? Te dwa najbardziej popularne typy pokarmów różnią się pomiędzy sobą całym szeregiem właściwości, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, aby dokonać prawidłowego wyboru.

Karma mokra - zalety

Mokre karmy dla psa są bardziej zbliżone do naturalnego pożywienia czworonogów niż karmy suche. Zazwyczaj to po prostu odpowiednio przygotowane kawałki mięsa, które zachęcają zwierzaka apetycznym zapachem i naturalnym smakiem do jedzenia. Są miękkie i łatwe do zjedzenia, co jest ogromną zaletą szczególnie w przypadku zwierząt starszych, które mogą mieć problemy z uzębieniem i gryzieniem twardszych kawałków.

Mokra karma jest także polecana, jeśli szczególnie zależy nam na zdrowych nerkach zwierzęcia. Wiele psów, szczególnie małych ras, cierpi na kamienie nerkowe i inne schorzenia dróg moczowych. Zapewnienie im odpowiedniej ilości wody i zachęcanie do ich picia to podstawa poprawy stanu zdrowia. Mokra karma potrafi zawierać nawet 80% wilgotności, dzięki czemu doskonale uzupełnia psią dietę w wodę - choć oczywiście wciąż powinien on posiadać swoją miskę, która stale będzie pełna świeżej wody.

Karma mokra jest też mniej kaloryczna, dzięki czemu nie powoduje nadwagi i jest polecana psom, które mają do niej skłonność.

Karma mokra - wady

Niestety mokra karma ma też kilka wad, które sprawiają, że niektórzy właściciele wolą z niej zrezygnować. Przede wszystkim ma stosunkowo krótki termin przydatności i po otwarciu nie może spędzić w lodówce więcej niż dwa dni. To dla niektórych osób poważne utrudnienie. Również zabranie jej w podróż może być bardziej uciążliwe, szczególnie że puszki są nieporęczne i ważą dość sporo.

Karma sucha - zalety

Sucha karma dla psa to przede wszystkim wygoda dla właściciela. Jest łatwiejsza do podawania i znacznie trwalsza, dzięki czemu można zrobić jej większy zapas i jedynie porcjować psu odpowiednie jej ilości. Karma sucha może stać w domu nawet przez miesiąc czy dwa, a nadal nic jej się nie stanie.

Co więcej, suche karmy łatwiej jest zabrać ze sobą w podróż. Zajmują mniej miejsca i często są lżejsze niż mokre. Ich zaletą jest także możliwość dobrego ich upakowania w bagażu, ze względu na to, iż nie są przygotowane w zaokrąglonych puszkach. Drobne granulki można przewozić dosłownie w każdej pozycji i w każdym miejscu, co ułatwia zabranie pupila w podróż.

Wiele osób używa także suchej karmy jako nagrody za poprawnie wykonane zadanie, jeśli akurat nie posiada smakołyków.

Karma sucha - wady

Suche karmy są - jak sama nazwa wskazuje - suche, co przekłada się na to, że aby pies dostał odpowiednią ilość wody, musi naprawdę dużo pić. Niestety nie wszystkie zwierzęta robią to samodzielnie w odpowiedniej ilości, co może sprawić, że chorują na choroby układu moczowego. Jednocześnie karmy suche są znacznie bardziej kaloryczne niż mokre, co może przyczyniać się do nadwagi u niektórych ras, a także mniej aktywnych psów.

Nie można także zapomnieć o tym, że zwierzęta chore, zwłaszcza mające problemy z dziąsłami i zębami, a także starsze, często mają problem z ich pogryzieniem. Wówczas karma sucha może być przez nie jedzona niezbyt chętnie, co powoduje zmniejszenie ilości składników odżywczych, dostarczanych do organizmu, a w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia lub rozwinięcia choroby.

Artykuł partnera

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)