27 czerwca 2017 Udostępnij

Czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniąt dużych ras?

Opieka nad niesfornym szczeniakiem to nie lada wyzwanie, wymagające cierpliwości i poświęceń. Należy pamiętać, że dla prawidłowego i zdrowego rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela kluczowe jest też odpowiednie żywienie. Warto wiedzieć, że szczenięta dużych i małych ras mają nieco odmienne potrzeby, jeśli chodzi o karmę. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem szczeniaka jednej z dużych ras lub dopiero planujesz zostanie opiekunem takiego czworonoga, to poniższy przewodnik jest dla Ciebie!

Karma dla szczeniąt dużych ras 

Psy dużych ras, ze względu głównie na masę ciała i budowę obciążone są pewnymi ryzykownymi czynnikami zdrowotnymi. Niezmiernie ważne jest, aby zadbać o zdrowie naszego pieska już od okresu szczenięcego, ponieważ ewentualne błędy mogą skutkować poważnymi problemami w starszym wieku. Jeśli chodzi o omawiane tutaj psy dużych ras, to jednym z najczęściej występujących schorzeń są problemy ze stawami, głównie dysplazja i inne zaburzenia w stawie biodrowym. Co ważne, dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczna, dlatego kupując rasowego szczeniaka, zawsze należy upewnić się, że współpracujemy z rzetelną, renomowaną hodowlą. Uczciwy i kompetentny hodowca powinien posiadać wyniki badań w kierunku dysplazji rodziców szczeniaka oraz wcześniejszych pokoleń jego przodków. Winien poinformować nas także i zobligować do przeprowadzenia u naszego pieska po osiągnięciu wieku dorosłego badania stawu biodrowego.

Jaka karma dla szczeniąt dużych ras? 

W żywieniu szczeniaka niezwykle ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniej, dobrej jakości karmy, która pokryje jego zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Na rynku znajdziemy specjalne karmy renomowanych firm przeznaczone dla szczeniąt ras dużych. Być może warto też zainteresować się, ostatnio coraz popularniejszym, sposobem żywienia BARF, który polega na serwowaniu czworonogowi surowego mięsa, warzyw i kości.

Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny i intensywny ruch tuż po posiłku może powodować m.in. skręt żołądka, dlatego należy go w miarę możliwości unikać. Podawanie psu dodatkowych witamin i innych suplementów należy zaś zawsze skonsultować z weterynarzem, ponieważ ich nadmiar może być dla naszego czworonożnego kompana równie szkodliwy, co niedobór. Dobrym rozwiązaniem dla szczeniaka dużych ras będzie preparat na stawy w formie tabletek. Ponadto można pieskowi podawać także kości cielęce — ich szpik jest bogaty w minerały, a gryzienie takiej kości to dla szczeniaka sama radość.

jak żywić psa dużej rasy

Co jednak niezwykle ważne — psom nie należy podawać kości gotowanych! Szczególnie niebezpieczne są te z kurczaka. Kości poddane obróbce cieplnej bowiem przy pękaniu stają się ostre. Takie ostre kawałki kości, połknięte przez psa, mogą spowodować poważne wewnętrzne obrażenia. Należy też zwracać szczególną uwagę na to, aby nikt z domowników czy gości nie próbował dokarmiać pieska „ludzkim” jedzeniem, ponieważ wiele zwyczajnych produktów może być dla niego szkodliwych. Pokarmy, które zdecydowanie nie służą psom, to na przykład wieprzowina, surowe białko jaja, czekolada, winogrona, awokado, cebula, czosnek czy rozmaite przyprawy.

Najlepsza karma dla szczeniąt dużych ras 

Odpowiednie żywienie naszego pieska już od pierwszych tygodni życia zaowocuje jego prawidłowym rozwojem i większą szansą na zdrowe i długie życie. Zaniedbanie tej kwestii czy nadwaga mogą zaś prowadzić do wad rozwojowych, krzywizny łap i wielu innych schorzeń. Niemniej ważne jest też pilnowanie rozwoju fizycznego. Należy pamiętać, że nadmierny wysiłek, częste schodzenie po schodach, skoki czy inne aktywności obciążające stawy mogą powodować ich urazy oraz zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu kostno-stawowego.

Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Decydując się na jedną z dużych ras, nie zapominajmy o ich potrzebach i problemach. Pamiętajmy, aby przygarniać szczeniaki jedynie z pewnych źródeł — renomowanych hodowli, schronisk, domów tymczasowych czy fundacji. Dbajmy o zdrowie naszego pupila, uważnie dobierajmy karmę i suplementy, a po osiągnięciu przez niego dorosłości wybierzmy się z nim na badanie stawów. Pilnujmy prawidłowego rozwoju i obdarzajmy psa naszym czasem, uwagą i miłością, a zyskamy fantastycznego, przywiązanego, czworonożnego przyjaciela.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)