
Jaką karmę wybrać dla Pupila po sterylizacji?
Karma dla psa po sterylizacji
Wielu właścicieli kastrowanych psów często zapomina o tym fakcie, ale po sterylizacji nasz czworonóg będzie wymagał zupełnie innego żywienia. Najlepszym rozwiązaniem są gotowe karmy dla psów po sterylizacji, których skład został skomponowany w ten sposób, aby zapewnić wykastrowanemu psu pożywienie w jak największym stopniu odpowiadające potrzebom jego organizmu, które są odmienne niż w przypadku psów nie poddanych sterylizacji. Warto dodać, że na chwilę obecną karmy dla psów po sterylizacji są dostępne tylko w wersji przeznaczonej dla zwierząt dorosłych
Dokonana we właściwym momencie życia psa (przeważnie sterylizuje się psy w wieku mniej więcej sześciu miesięcy) wyraźnie wpływa na obniżenia agresji psa w stosunku do innych zwierząt(co jest szczególnie istotne w przypadku niektórych ras, które są genetycznie predysponowane do zachowań agresywnych). Kastracja psa wpływa również redukująco na takie zachowania, jak znaczenie moczem oraz włóczęgostwo, do którego genetycznie predysponowane są niektóre rasy(na przykład Husky). Należy zaznaczyć, że zabieg kastracji nie w każdym przypadku prowadzi do całkowitego zaniku zachowań agresywnych, ale z całą pewnością zawsze znacząco ułatwia właścicielowi psa
Dlaczego istnieją karmy dla psów po sterylizacji?
Przyczyna, dla której na rynku obecne są specjalne karmy przeznaczone dla psów po zabiegu kastracji jest prosta: po prostu, ze względu na różnice hormonalne spowodowane zabiegiem, codzienny jadłospis wysterylizowanego psa musi znacząco się różnić od diety zwierzaka, który nie został poddany takiemu zabiegowi.
W przypadku psów zabieg sterylizacji polega na usunięciu jąder, natomiast w przypadku samicy na usunięciu macicy i jajników. Jak wiadomo, zarówno jądra jak i jajniki należą do kategorii gruczołów dokrewnych, które nie tylko mają znaczący wpływ na pracę układu hormonalnego, ale także warunkują przebieg metabolizmu. To sprawia, że operacyjne usunięcie tych organów musi pociągać za sobą zmiany między innymi w zakresie metabolizmu pożywienia, co przejawia się na przykład poprzez nasiloną tendencję do nadwagi w przypadku zwierząt poddanych zabiegowi kastracji, lub sterylizacji.
Warto również dodać, że wbrew obiegowemu mniemaniu pojęcia "kastracja" i "sterylizacja" wcale nie są równoznaczne. Zakres znaczeniowy drugiego z wymienionych terminów jest szerszy: sterylizacja to każdy zabieg prowadzący do pozbawienia zwierzęcia zdolności rozrodczych. Kastracja zaś to po prostu usunięcie gruczołów płciowych.
Po dokonaniu zabiegu sterylizacji zwierzęta przeważnie wykazują nasilone tendencje do tycia, jednak nie jest to żelazna reguła. Obecność lub brak gruczołowych płciowych nie jest bowiem jedynym czynnikiem, który odpowiada za wagę ciała. Istotne znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne, poziom aktywności fizycznej zwierza a także jego codzienna dieta.
Z wymienionych powyżej informacji wynika, że najważniejszą, główną właściwością karm dla zwierząt, które przeszły zabieg sterylizacji, jest wyraźnie zmniejszona zawartość tłuszczów. Oprócz tego, karmy takie zawierają również rozmaite dodatkowe substancje, które na przykład ułatwiają spalanie kalorii, jak L-karnityna. Oprócz tego, karmy dla psów po kastracji odznaczają się także większą zawartością tzw. wypełniaczy, które pozwalają zwierzęciu osiągnąć stan sytości, ale jednocześnie nie są metabolizowane przez jego organizm, przez co nie wpływają na zwiększenie wagi.
Jaka karma dla psa po sterylizacji?
Na chwilę obecną, karmy dla psów po sterylizacji są oferowane niemal wyłącznie przez bardziej renomowanych producentów. Wadę tego faktu stanowi, że są one nieco droższe, niż zwyczajne karmy dla psów. Z drugiej strony, dzięki renomie producenta właściciel może mieć całkowitą pewność co do wysokiej jakości produktu, jaką żywi swojego pupila.
Jak wiadomo, podstawowym czynnikiem różnicującym, jeżeli chodzi o dobór karmy dla psa jest jego waga. Podobna prawidłowość zachodzi w przypadku karm dla psów po sterylizacji. Jeśli więc tylko jest to możliwe, powinniśmy starać się dobrać karmę do kategorii wagowej naszego zwierzaka. Niektórzy producenci oferują bogatą listę karm przeznaczonych dla psów z różnych kategorii wagowych, dobrym przykładem są tutaj na przykład Royal Canin.
Zakupu karmy najlepiej jest dokonywać w dobrych sklepach zoologicznych. Przeważnie takie punkty są bowiem dobrze zaopatrzone, dzięki czemu właściciel psa, który przeszedł zabieg sterylizacji, bez problemu będzie w stanie dobrać karmę adekwatną do wagi swojego czworonoga.
Karma dla psa po sterylizacji - cena
Z drugiej strony, niektórzy weterynarze uważają, że podawanie psu po sterylizacji specjalnej karmy wcale nie jest żelazną koniecznością. Jeżeli bowiem główną kwestią a zarazem problemem jest nasilona tendencja do nadwagi u naszego psa, to równie dobrze możemy podawać mu karmę przeznaczoną dla psów z nadwagą, która również będzie cechować się zmniejszoną kalorycznością oraz obecnością składników ułatwiających metabolizm i spalanie tłuszczów. Ceny produktów są różne, w zależności od wielkości paczki oraz jakości. Nie warto jednak sugerować się jedynie ceną, a opiniami innych użytkowników oraz lekarza weterynarii.
Najbardziej poważnym problemem w przypadku doboru karmy dla psa po zabiegu sterylizacji jest dokonanie takiego doboru w sytuacji, gdy pies wciąż jeszcze znajduje się w stadium rozwoju. Na szczęście, kastrowanie szczeniąt jest raczej rzadką praktyką, którą stosuje się tylko w określonych przypadkach, gdy wymaga tego dobrostan zdrowotny zwierzęcia. W przypadku jednak, gdy nasz czworonożny przyjaciel należy do tej nielicznej grupy psów, które zostały poddane sterylizacji jeszcze w wieku szczenięcy, należy dobrze zastanowić się nad doborem odpowiedniej karmy dla zwierząt. W takiej sytuacji wskazana może być konsultacja doświadczonego weterynarza.
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz