17 maja 2017 Udostępnij

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

Żywienie szczeniaka jest inne niż psa dorosłego

Jeśli planujemy przyjęcie do naszego domu psa, powinniśmy zadbać o prawidłowo dobrane żywienie, które zapewni mu zdrowie oraz odpowiedni rozwój. Należy pamiętać, że dieta małego psa różni się od sposobu karmienia dorosłego już osobnika. Szczenięta mają bowiem zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze zawarte w pokarmie od dojrzałych zwierząt. Potrzeby energetyczne danego psa różnią się w zależności od jego wieku, rasy oraz indywidualnego tempa wzrostu.

Dobra karma dla szczeniaka 

Czas osadzenia szczeniąt to moment, kiedy przestają one przyjmować mleko matki i zostają od niej odseparowane. Czas ten przypada na 6 – 8 tydzień ich życia. Natomiast już od 3 – 4 tygodnia życia opiekun może im zacząć powoli podawać pokarmy stałe pod postacią namoczonej suchej karmy przeznaczonej dla szczeniąt lub mokrej karmy dla juniorów.

Ze względu na swój dość szybki wzrost, szczenięta powinny być karmione odpowiednio dobranymi pokarmami. Karmy dla nich przeznaczone powinny zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze we właściwych proporcjach i ilości.

Najważniejszym składnikiem karmy jest wapń i fosfor, minerały, które wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój zwierzęcia. Ich niedobór może prowadzić między innymi do poważnych chorób kości. Pokarm dla psów rosnących powinien być także lekkostrawny (strawialność powyżej 80%) oraz mieć odpowiednią zawartość biologiczną i energetyczną. Wszystkie te kryteria spełniają gotowe karmy przeznaczone właśnie dla szczeniąt.

Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne przygotowanie pożywienia dla naszego pupila, musimy mieć świadomość, że jest to zadanie dość skomplikowane i pracochłonne. Nie zawsze też uda nam się stworzyć własnoręcznie odpowiednio zbilansowany pokarm.

karma dla szczeniaka

Dobra karma dla szczeniaka pokroju maltańczyka?

Dobierając prawidłową dietę dla naszego pupila pamiętajmy, że psy ras miniaturowych, charakteryzują się szybszym wzrostem niż przedstawiciele ras dużych czy olbrzymich. I tak, miniaturowe psy rasy, np. yorkshire terier czy chihuahua osiągną swoje docelowe rozmiary już w wieku 6 – 8 miesięcy. Psy małej wielkości, jak foksterier, mops czy jamnik dorosną natomiast w wieku 9 – 12 miesięcy. Z kolei przedstawiciele ras dużych i olbrzymich, takich jak labrador, owczarek niemiecki czy bernardyn, swoje dojrzałe rozmiary osiągną mając 15 – 24 miesiące. Szczenięta powinny być karmione przeznaczonym dla nich pokarmem do czasu osiągnięcia przez nie docelowego wzrostu i wagi.

Jaki skład powinna mieć odpowiednio dobrana karma dla szczeniąt

Małe psy mają większe zapotrzebowanie na tłuszcz, białka oraz witaminy i minerały. Pokarm dla nich przeznaczony powinien być tak skomponowany, by dostarczał zwierzęciu energii, wpływał na jego prawidłowy wzrost oraz zapobiegał otyłości.

Właściwa proporcja między wapniem a fosforem w karmie powinna zawierać się między 1:1 a 1,8:1 z korzyścią dla wapnia.

Młode zwierzęta powinny jeść mniejsze porcje o wyższej kaloryczności i lepszym poziomie strawialności.

Dobra karma dla szczeniaka dużej rasy 

Karmienie psów rosnących powinno być częstsze niż psów dorosłych. Jedzenie należy podawać im o stałych porach. Psy miniaturowe i małe, w wieku 6 – 8 tygodni zaleca się karmić cztery do pięciu razy dziennie, od 8 tygodnia ich życia do 6 miesiąca powinny otrzymywać pokarm dwa do trzech razy dziennie, natomiast od 7 miesiąca życia karmimy je raz lub dwa razy dziennie, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku psów dorosłych. Taki model żywienia kontynuujemy już po osiągnięciu przez psa docelowego rozmiaru.

Inaczej postępujemy natomiast z przedstawicielami ras dużych i olbrzymich. Początkowo karmimy je tak, jak na przykładzie powyżej. Od 7 – 8 miesiąca życia z kolei zaczynamy podawać im pokarm dwa razy dziennie i taki model kontynuujemy także po osiągnięciu przez psa dorosłych rozmiarów.

Psy znajdujące się w fazie intensywnego wzrostu mają większe wymagania żywieniowe od zwierząt już dorosłych. Do ich karmienia powinniśmy więc stosować specjalne karmy przeznaczone dla juniorów.

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)