
Co może jeść królik domowy? Praktyczne wskazówki żywieniowe
Troska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści udzielimy Ci odpowiedzi na pytanie, co może jeść królik domowy. Czytając dalej, poznasz również przyczyny wzdęć i innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dowiesz się także, jak sobie z nimi radzić. W rezultacie będziesz wiedział, jak prawidłowo dbać o królika, dzięki czemu będzie on mógł przez długi czas cieszyć się pełnią życia.
Dieta królika domowego – co może jeść Twój pupil?
Zanim kupisz królika, musisz dowiedzieć się, jak o niego dbać. To zapewni mu zdrowie i długie życie. Kluczowa okazuje się zwłaszcza odpowiednio zbilansowana dieta. Czy jesteś jednak pewien, że dobrze wiesz, co może jeść królik domowy? Okazuje się, że w kwestii tej popełnianych jest wiele błędów. To właśnie dlatego chcielibyśmy przytoczyć Ci podstawowe zasady z tego zakresu.
Siano
Na początek należy wspomnieć, że królik to zwierzę roślinożerne. Jego układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia dużej ilości włókna pokarmowego. Tym samym podstawą jego diety jest siano, do którego zwierzę powinno mieć stały dostęp. Pokarm ten reguluje jego układ pokarmowy, pozwalając uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, a także ściera zęby.
Zioła
Bardzo ważne są także zioła. Co prawda nie należy ich podawać w tak dużej ilości, co siano, jednak powinny pojawiać się codziennie i być bardzo zróżnicowane. Dozwolone są w szczególności:
- tymotka łąkowa,
- gwiazdnica pospolita,
- melisa,
- liście jeżyny, truskawek, jabłoni, malin, borówki czernicy, porzeczki, gruszy,
- rumianek,
- mniszek lekarski,
- lipa,
- ziele topinamburu,
- chaber bławatek,
- stokrotki,
- babka szerokolistna i lancetowata,
- podagrycznik,
- pięciornik gęsi.
Gałązki
Twój królik powinien dostawać także gałązki, korę i korzenie. Pomagają mu one m.in. w ścieraniu zębów.
Warzywa i owoce
Warzywa podawaj w celu urozmaicenia diety, pamiętając o tym, że podstawą żywienia powinno być siano. Dozwolone są m.in.: marchewki, seler, pietruszka, burak, papryka, koperek, sałata rzymska. Jeśli zaś chodzi o owoce, to może być to np. banan, jabłko (bez pestek), gruszka, truskawki, arbuz. Można je jednak serwować jedynie od czasu do czasu, gdyż mają dużo cukru.
Granulat
W tej kwestii zdania są kontrowersyjne – jedni go podają, inni nie. Jeśli masz zamiar to zrobić, to powinno być to raczej jedynie w formie uzupełnienia diety. Wybierz także produkt z dobrym składem bogatym w siano i zioła.
Pamiętaj także o stałym dostępie do wody, którą należy wymieniać codziennie.
Domowe sposoby na wzdęcia u królików
Wiesz już, że Twoim głównym wyborem powinno być dobrej jakości siano dla królika, które stanowi aż 80% całej diety. Jako że ma on bardzo wrażliwy układ pokarmowy wszelkie błędy żywieniowe, w tym zbyt duża ilość innych składników mogą prowadzić do otyłości, wzdęć, czy biegunek. Oczywiście wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z weterynarzem – zwłaszcza że zbagatelizowane mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Przedstawimy Ci jednak domowe sposoby na wzdęcia u królików, które mogą okazać się doraźną formą pomocy.
Na początek odstaw wszelkie dodatki żywieniowe, pozostawiając tylko siano i suszone zioła. Postaw na rumianek, liście malin, liście jeżyny, miętę, koper włoski, krwawnik, koperek, melisę. Możesz je podać także w formie herbatki do picia. Ulgę może przynieść również delikatny masaż brzuszka, który może pomóc w usunięciu nadmiaru gazu i wesprzeć perystaltykę jelit. W żadnym wypadku jednak go nie naciskaj. Dobrze jest także zachęcić królika do aktywności fizycznej.
Materiał partnera zewnętrznego
Zobacz również
Komentarze (0)
VAkwarystyka morska to fascynująca dziedzina dla amatorów, ale wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Oto kilka wskazówek dla początkujących w akwarystyce morskiej: Zdobądź wiedzę teoretyczną: Zrozumienie parametrów wody, takich jak pH, amoniak, azotyny, azotany i sól jest...
VWizyta w gabinecie weterynaryjnym to dla większości zwierząt stresujące doświadczenie. Aby ograniczyć poziom niepokoju u czworonogów odwiedzających lekarza, warto uwzględnić ich potrzeby behawioralne przy projektowaniu przychodni. Wystrój i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego...
VTroska o zdrowe odżywianie pupila to sprawa, która dotyczy każdego właściciela królika domowego. W końcu to właśnie od tej kwestii zależy jego zdrowie i szczęście. W celu uzyskania praktycznych wskazówek żywieniowych zajrzyj do naszego dzisiejszego artykułu. W prezentowanej treści...
Zostaw komentarz