15 października 2019 Udostępnij

Ubezpieczenie konia - przed czym chroni wierzchowca i jeźdźca?

Jeździectwo to drogi sport, a utrzymanie konia w dobrym zdrowiu to wręcz inwestycja. Ubezpieczenie wartościowych zwierząt coraz częściej pojawia się w ofertach różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Produkt skierowany jest do posiadaczy koni, profesjonalnych hodowców i właścicieli ośrodków jeździeckich. Przyjrzyjmy się zatem, jaki zakres ochrony gwarantuje ubezpieczenie konia oraz ile taka polisa kosztuje.

 

Czy warto wykupić ubezpieczenie koni rekreacyjnych, sportowych i roboczych?

Pasjonaci jeździectwa i miłośnicy koni podkreślają często, że konie to piękne, ale wyjątkowo delikatne zwierzęta. Choroby i kontuzje nie przytrafiają się im często, ale jeśli już się zdarzą, to zazwyczaj mają poważne skutki. Tak błaha dla nas dolegliwość jak kolka, dla konia może oznaczać śmierć, jeśli w porę nie zajmie się nim weterynarz. Popularne u koni jeździeckich są także nakostniaki oraz obicia, które bez odpowiedniego leczenia mogą trwale wykluczyć konia z jazd. Przeziębienie może natomiast doprowadzić do zapalenia płuc i śmierci.  Leczenie konia potrafi być bardzo drogie. Przy zwykłej kolce, koszty operacji i pobytu zwierzęcia w klinice weterynaryjnej  to około 7 tys. zł. W przypadku gdy wierzchowiec złamie nogę, leczenie pochłonie kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy złotych, a szanse na odzyskanie przez konia pełnej sprawności praktycznie nie istnieją. W takich sytuacjach właściciele mają trzy wyjścia: uśpić konia, zaopiekować się nim samodzielnie lub oddać do hospicjum dla starych bądź kontuzjowanych koni, za co będzie trzeba ponosić opłaty.  Jak widać, zarówno utrzymanie konia, jak i zapewnienie mu dobrej opieki weterynaryjnej kosztuje naprawdę sporo. Dodatkowo po poważnej kontuzji konie zazwyczaj nie są w stanie pracować i na siebie zarobić. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na ubezpieczenie tych cennych zwierząt. 

Co gwarantuje nam ubezpieczenie konia?

Ubezpieczenie konia gwarantuje wypłatę świadczenia za straty majątkowe powstałe na skutek:

 • śmierci konia,
 • konieczności dobicia/uśpienia zwierzęcia,
 • trwałej utraty zdolności użytkowej,
 • trwałej utraty zdolności rozpłodowej,
 • leczenia konia, operacji i opieki pooperacyjnej w klinice weterynaryjnej (możemy wybrać pokrycie kosztów wyłącznie operacji ratujących życie lub pełną ochronę do określonej kwoty),
 • zakupu leków i badań okołooperacyjnych,
 • kradzieży, rabunku, uboju z zamiarem kradzieży.

Zakres ochrony może się różnić zależnie od firmy oraz wybranego wariantu ubezpieczenia. To od właściciela konia może zależeć wybór kliniki weterynaryjnej, w jakiej będzie trwało leczenie. W ramach ubezpieczenia konia można skorzystać z szeregu udogodnień oraz ciekawych rozszerzeń polisy. Wiele firm oferuje m.in. 

 • ubezpieczenia OC właścicieli koni, stadnin i ośrodków jeździeckich,
 • ubezpieczenie życia i zdrowia konia oraz OC właściciela (lub jeźdźca) konia w ramach jednej polisy,
 • OC profesjonalistów: trenerów i instruktorów, hipoterapeutów, podkuwaczy i lekarzy weterynarii,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla jeźdźców lub opiekunów konia,
 • ubezpieczenie dentystyczne konia,
 • ubezpieczenie ciąży, płodu, źrebaka,
 • ubezpieczenie sprzętu jeździeckiego,
 • ubezpieczenie krótkoterminowe na czas transportu, na okres próby przed zakupem czy przy planowanych operacjach i zabiegach.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie konia i gdzie można je kupić?

Im szerszy zakres ochrony, tym droższa polisa. Najtańsze składki, z wariantem najbardziej podstawowym kształtują się w granicach 300 zł rocznie. W razie poważnej kontuzji konia, taka polisa może nie pokryć całości kosztów leczenia. Polisa może objąć konia już od 7. dnia życia. Ubezpieczenie konia jest możliwe niezależnie od jego wieku, choć dla młodych zwierząt stawki są zazwyczaj bardziej atrakcyjne. Zazwyczaj na zniżki mogą liczyć klienci ubezpieczający kilka koni lub konie bardzo wartościowe. Jak ubezpieczyć konia? Pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej polisy. W porównywarkach internetowych https://ocenapolis.pl/ubezpieczenia/inne-rodzaje-ubezpieczen ubezpieczenie zwierząt znaleźć można w zakładce “inne rodzaje ubezpieczeń”. Do wykupienia ubezpieczenia konieczne będzie przygotowanie deklaracji zdrowia konia oraz aktualnego zaświadczenia od lekarza weterynarii (wszystkie niezbędne formularze są dostępne na stronie ubezpieczyciela). Po przesłaniu wszystkich dokumentów i przyjęciu wniosku konieczne będzie dokonanie opłaty ubezpieczeniowej. Składkę możemy płacić jednorazowo lub w ratach. 

Redakcja ZOO Portal

Komentarze (0)