
Jak skutecznie odrobaczyć Pupila?
Tabletki na odrobaczenie psa
Jednym z najważniejszych zabiegów, które powinny być regularnie wykonywane naszym czworonogom, jest odrobaczenie. Zarobaczony pies wraz z różnego rodzaju wydzielinami uwalnia pasożyty, które w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz do zarażania innych zwierząt, a nawet ludzi. Systematycznie przeprowadzany zabieg chroni więc nie tylko psa, lecz również pozostałych domowników.
Najczęstsze pasożyty zagrażające zwierzętom
Pasożyty zewnętrzne:
- Pchły,
- Kleszcze,
- Nużeńce,
- Wszy i wszoły,
- Świerzbowce.
Pasożyty wewnętrzne:
- Tasiemce, np. tasiemiec bąblowcowy, tasiemiec psi,
- Wiciowce, np. lamblia,
- Nicienie, np. tęporyjce, glisty, włosogłówki.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia?
W przypadku pasożytów zewnętrznych, powodem zarażenia jest najczęściej kontakt bezpośredni czy przez powłoki zewnętrzne (jak chociażby w wyniku ukąszeń stawonogów czy kleszczy). W innych przypadkach zakażenie może odbywać się między innymi:
Drogą pokarmową, która jest główną drogą dla zarażenia pasożytami wewnętrznymi. Do takiej sytuacji może dość na przykład w wyniku zjedzenia postaci inwazyjnych pasożyta z pokarmem bądź wodą, roślinami czy odchodami innych zwierząt.
Drogą laktogenną- dotyczy to sytuacji, w której w czasie laktacji wraz z mlekiem matki do organizmu szczenięcia trafiają niektóre inwazyjne larwy pasożytów, jak na przykład glisty psiej, przez co dochodzi u niego do zakażenia.
Drogą śródmaciczną, czyli jeszcze w łonie matki. Podczas trwania ciąży u suki pod wpływem niektórych hormonów może dojść do uaktywnienia tak zwanych "larw drzemiących", które przez układ krwionośny trafiają do łożyska, co powoduje zarażenie płodów. Oznacza to, że nawet szczenięta pochodzące od suk, które zostały odrobaczone, posiadają ryzyko zarażenia glistnicą i również powinny zostać odrobaczone.
Objawy zarażenia
Objawy zarażenia pasożytem mogą znacznie się różnić w zależności od rodzaju pasożyta, wieku zwierzęcia czy jego ogólnego stanu zdrowia. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć między innymi: wzdęcia, wymioty i biegunkę, nudności, apatię, tzw. "saneczkowanie", kaszel, duszności, widoczne zmiany skórne, świąd, spadek odporności, spadek masy ciała czy pogorszenie jakości sierści. W niektórych przypadkach można również zauważyć obecność pasożytów bądź ich fragmentów w kale zwierzęcia, jednak należy pamiętać, że ich brak nie świadczy jednoznacznie o braku inwazji.
Skuteczne sposoby ochrony
Ochrona psa przed pasożytami może polegać na zabezpieczeniu zwierzęcia przed wystąpieniem zakażenia (profilaktyka), bądź ograniczeniu lub likwidacji już istniejącej inwazji. Z tego powodu na rynku istnieje wiele różnych preparatów, które różnią się od siebie czasem i zakresem działania. Można wyróżnić między innymi:
Preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym:
Tak zwane preparaty spot-on, które są zazwyczaj pakowane w specjalnie przygotowane pipetki, które zawierają wymierzoną dawkę leku, dopasowaną do wagi zwierzęcia. Aplikacja polega na zakropleniu skóry psa całą zawartością opakowania. Takie jednorazowe zakroplenie zwierzęcia zabezpiecza go przed inwazją kleszczy na okres około 4 tygodni, zaś pcheł- nawet do 8 tygodni. W zależności od substancji czynnej, która została zastosowana w preparacie, jego działanie może również obejmować część pasożytów wewnętrznych, takich jak świerzbowce, nicienie czy nużeńce. Przykładowymi środkami tego typu są: Stronghold, Advocate, Frontline, Advantix*, czy Fiprex.
Spraye, czyli środki zapakowane w butelki z dozownikiem oraz pompką. Spryskanie powierzchni skóry psa działa zazwyczaj przez okres 4 tygodni na kleszcze oraz 8 tygodni na pchły. Sposób dawkowania zależy od wagi zwierzęcia, a spektrum środków zależy od zastosowanych w nich substancji czynnych. Do przykładowych środków można zaliczyć np. Sabunol, Frontline czy Fiprex.
Obroże ochronne- zakładane na szyję psa w sposób, który zapewni jak największy kontakt z powierzchnią skóry pupila. Taki sposób zabezpieczenia działa zazwyczaj do kilku miesięcy. Przykładowe obroże ochronne to: Foresto oraz Kiltix, które zabezpieczają przed pchłami i kleszczami przez około 7 miesięcy.
Tabletki do żucia, które występują w formie smakołyków, które są chętnie zjadane przez czworonogi. Przykładowo, tabletki Bravecto zapewniają ochronę przeciw pchłom na 12 tygodni, zaś przeciwko kleszczom od 8 do 12 tygodni, zaś tabletki NexGard działają odpowiednio 5 oraz 4 tygodnie.
Tabletki na odrobaczenie psa - jak działają?
Preparaty w formie zawiesiny, które zawierają substancje o łagodnym działaniu, dzięki czemu można je stosować nawet u małych szczeniąt. Obejmują zazwyczaj glisty, tęgoryjce, włosogłówki. Do przykładowych preparatów w tej formie można zaliczyć Procox, Drontal Junior.
Preparaty doustne w formie pasty. Ich działanie obejmuje przede wszystkim glisty oraz tęporyjce, a także tasiemce i włosogłówki. Przykładowe środki: Vetminth, Flubenol KH, Pyrantel.
Tabletki na odrobaczenie psa: Aniprazol, Pratel, Cestal, Dehinel
Tabletki, które charakteryzują się szerokim spektrum działania, obejmując między innymi tasiemce, włosogłówki, glisty i tęporyjce. Większość tych preparatów można bezpiecznie stosować już od 3 tygodnia życia szczenięcia. Preparaty te to między innymi: Milbemax, Aniprazol, Cestal Plus Flavour, Drontal, Dehinel Plus, Pratel.
Część preparatów typu spot-on, które stosuje się podobnie do tych przeciw pasożytom zewnętrznym. Są skuteczne zwłaszcza przeciwko glistom, włosogłówkom, nicieniom sercowym, nicieniom płucnym oraz tęporyjcom. Przykłady środków: Stronghold, Advocate.
Zobacz również
Komentarze (0)
VSmycz i kaganiec to podstawowe elementy wyposażenia każdego psa. Czy trzeba jednak zabierać je na każdy spacer? Przepisy prawne nie do końca jasno regulują tę kwestię, a wiele zależy także od samego czworonoga – jego rasy oraz zachowania. Gdzie i w jakich sytuacjach pies powinien...
VKuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego posiadacza pupila. Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest utrzymanie higieny kuwety, zarówno dla zdrowia kota, jak i dla higieny domu. Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie tego zadania jest zastosowanie kuwety...
VJeszcze do niedawna temperatura przekraczająca 25° C była w Polsce traktowana, jako ewenement, okazję do wypadu w góry bądź nad wodę. Dzisiaj to nic nadzwyczajnego i chociaż niemal wszyscy cieszymy się z takiego obrotu sprawy, warto pamiętać, iż owe 25 stopni może przysporzyć...
Zostaw komentarz